CETA przyjęta przez Parlament Europejski

Parlament Europejski przegłosował w środę zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. Debata przed głosowaniem stała się manifestacją przeciwko protekcjonizmowi i krytyką polityki handlowej prezydenta USA Donalda Trumpa.

(fot. aldorado / YAY Foto)

Po niemal sześciu latach negocjacji porozumienie pomiędzy Unią i Kanadą podpisane zostało w ubiegłym roku. Nie mogło jednak wejść w życie bez aprobaty Parlamentu. Kanada jest najwyżej rozwiniętą gospodarką, z jaką Unia dotychczas zawarła umowę o wolnym handlu. Porozumienie ma przełomowy charakter. Zakłada się, że zdecydowanie wpłynie na zwiększenie wzajemnych obrotów handlowych, usług oraz inwestycji. Szacuje się, że eksport wzrośnie o 20 procent.

CETA zniesie prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami między UE i Kanadą.

Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z prawie 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Wielu deputowanych podczas debaty poprzedzającej głosowanie podkreślało, że w czasie gdy Stany Zjednoczone z nowym prezydentem na czele zamykają się na świat, Europa musi pokazać, że idzie w zupełnie innym kierunku.

"Patrzymy na Donalda Trumpa, który wypowiedział TPP (Transpacyficzną Umowę o Wolnym Handlu - PAP), który chce budować mury na granicach, my jako Europejczycy chcemy w tym dniu, tym głosowaniem udowodnić, że nie budujemy murów, lecz mosty" - mówił szef największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej, Manfred Weber.

Umowa budzi spore obawy wśród organizacji pozarządowych, związków zawodowych i obrońców środowiska. W czasie gdy europosłowie decydowali o zgodzie na CETA przed budynkiem Parlamentu Europejskiego odbywał się protest przeciwników porozumienia. Manifestacja opóźniła rozpoczęcie posiedzenia. Tuż przed głosowaniem zgromadzeni aktywiści krzyczeli do europosłów "Stop CETA! Stop CETA!".

Umowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez parlamenty krajów członkowskich UE. Większość jej zapisów, dotyczących ceł, dzięki zgodzie PE będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem całego procesu ratyfikacyjnego.

Nagonka na CETA, czyli widmo protekcjonizmu krąży po Europie

Nagonka na CETA, czyli widmo protekcjonizmu krąży po Europie

Protesty przeciwko umowie CETA między Unią Europejską a Kanadą są kolejnym objawem szerzącej się na świecie choroby - dziecięcej choroby protekcjonizmu.

PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 ~nowy

czego sie bac bedzie zile to zawsze mozna ratyfikowac .a puki co kto sprytny ten sprzeda.

! Odpowiedz
18 10 ~sas

tylko debile nie widza korzysci z tej umowy

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~aaa

tylko debile widzą to czego nie ma.

! Odpowiedz
4 15 ~słodkalola

Nareszcie GMO nie tylko dla wybrańców. Patrzcie, jaki piękny ogórasek.. hmmm.. można dotknąć.. śmiało, śmiało!

! Odpowiedz
2 19 ~kraken

To już jest nowy poziom hipokryzji żeby przyjmować ustawę, której treść jest częściowo utajniona. Nawet nie wiem ci komuniści z UE teraz wymyślili

! Odpowiedz
6 3 ~plutarch

kopiejka tymczasem...

! Odpowiedz
0 1 ~qas odpowiada ~plutarch

Mało się cenisz.

! Odpowiedz
11 4 ~poszczacy

porownajcie sobie srednia zycia ludzi w usa/kanada i Polsce i zobaczycie kto zyje dluzej na tym gmo lub bez niego. poza tym nikt nie musi zrec wszystkiego jak leci. a i troche ilosciowej powsciagliwosci by sie w tym objadaniu niektorym przydalo

! Odpowiedz
0 0 ~qas

Ludzie zbyt krótko są faszerowani GMO, aby znacząco wpłynęło to na zmianę długości życia, poza tym nie tylko żywność wpływa na długość życia.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl