REKLAMA
ZAGŁOSUJ

CBOS: Co trzeci Polak ma długi

2019-06-10 11:57
publikacja
2019-06-10 11:57
CBOS: Co trzeci Polak ma długi
CBOS: Co trzeci Polak ma długi
/ YAY Foto

Ponad połowa Polaków posiada jakieś oszczędności, co trzeci żyje z kredytem lub ma do spłacenia raty. 20 proc. respondentów pytanych przez Centrum Badań Opinii Społecznej żyje bez oszczędności i z długami. 

CBOS zbadał, jak oszczędzają Polacy. Z raportu wynika, że 55 proc. pytanych posiadało oszczędności, wskaźnik ten rośnie od początku przeprowadzania badań, czyli od 2007 roku. W 2017 roku było ich 49 proc., a w 2014 r. 40 proc. Zabezpieczenie finansowe mają najczęściej osoby, które określają swoją sytuację materialną jako dobrą lub bardzo dobrą.

„Biorąc pod uwagę pozostałe charakterystyki społeczno-demograficzne, można zauważyć, że częściej posiadanie oszczędności deklarują młodsi, lepiej wykształceni respondenci, mieszkający w większych miastach, a w grupach społeczno-demograficznych – najczęściej uczniowie i studenci, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz pracujący na własny rachunek”  czytamy w komunikacie CBOS. 

Zgromadzone oszczędności wystarczałyby Polakom na życie bez obniżania dotychczasowego poziomu przynajmniej dwa miesiące, co czwartemu - więcej niż pół roku. Pomimo faktu, że coraz więcej badanych posiada zabezpieczenie finansowe, nie zmniejsza się udział osób deklarujących konieczność spłacenia jakichś rat, pożyczek, długów lub kredytów. 36 proc. respondentów ma zobowiązania, ale spłaca je regularnie. W ubiegłym roku 37 proc. wskazało taką odpowiedź. 

W najbardziej komfortowej sytuacji materialnej jest 36 proc. społeczeństwa, ponieważ te posiadają oszczędności i nie mają długów. 25 proc. natomiast żyje bez zabezpieczenia finansowego i bez zobowiązań, a 20 proc. nie ma oszczędności, ale jest zadłużona. 19 proc. Polaków posiada i oszczędności i długi jednocześnie. 

WS

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
witkowski78
Aj tam prawie każdy ma długi, nie jest to rzadkością w naszych czasach. Też spłacam zaległości, ale kruk spoko podszedł do tematu spłaty, załatwiłem wszystko na telefon
ajwaj
To chyba jeszcze nie tak zle,
w USA jedna karta placa raty na 2. karcie itd.
Sa "zle" kredyty studenckie, samochodowe, nieruchomosci tj. praktycznie wszelkie mozliwe
admiral1
dane wyssane z palca, nikt przy zdrowych zmysłach nie poda zasobów swoich oszczędności , do długów można się przyznać dla zmyły, viide zeznania poselskie.... he he , wszyscy tacy biedni jakby od zeszłego miesiąca zaczęli pracować..
oklahoma_kid
ja też mam długi; i gruby
jendreka
Ci wszyscy zadłużenia śmieje się w twarz pozostałym frajerom, bo wiedzą że państwo im pomoże.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki