REKLAMA
ZAGŁOSUJ

GUS potwierdza: bezrobocie w marcu w spadło

Michał Żuławiński2021-04-26 10:07analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-26 10:07
GUS potwierdza: bezrobocie w marcu w spadło
GUS potwierdza: bezrobocie w marcu w spadło
fot. Puls Biznesu / / FORUM

Stopa bezrobocia w marcu 2021 r. wyniosła 6,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wciąż jest o blisko 170 tys. wyższa niż rok temu.

Poniedziałkowe dane GUS-u były zgodne z odczytem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z początku kwietnia – wówczas ogłoszono, że stopa bezrobocia wyniosła 6,4 proc. Dzieje się tak często, ale nie zawsze – przykładem sytuacja z poprzedniego miesiąca.

Ostatecznie stopa bezrobocia w marcu 2021 r. wyniosła 6,4 proc. była o równo 1 punkt procentowy wyższa niż w marcu 2020 r. Po raz ostatni wyższy marcowy odczyt obserwowaliśmy w 2018 r. (6,6 proc.).

Lekkiej korekty względem ministerialnego raportu doznała natomiast liczba bezrobotnych (z 1079,8 tys. do 1078,4 tys.). To o 21,1 tys. mniej osób niż miesiąc wcześniej. Z kolei rok wcześniej, w marcu 2020 r., liczba bezrobotnych wynosiła natomiast 909,4 tys. - o 169 tys. mniej niż obecnie, jednak nadal można stwierdzić, że kreślone na początku pandemii czarne scenariusze z wielu względów się nie spełniły.

Stopa bezrobocia rejestrowanego nie jest jedyną miarą, przy pomocy której ekonomiści badają sytuację na rynku pracy. Drugą popularną metodą jest badanie ankietowe (BAEL), przy pomocy którego np. stopę bezrobocia dla wszystkich państw UE określa Eurostat. Więcej o różnicach między oboma podejściami przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

Marcowego zestawienia stóp bezrobocia BAEL dla państw UE jeszcze nie znamy (dane pojawią się w najbliższy piątek). Lutowy odczyt dla naszego kraju pokazał 3,1 proc., co daje nam pierwsze miejsce w Unii Europejskiej.

Makroekonomiczny marzec

Dzisiejsza publikacja Głównego Urzędu Statystycznego wieńczy cykl marcowych danych z polskiej gospodarki. Oto pozostałe artykuły, które im poświęciliśmy:

Kolejny, kwietniowy cykl, ruszy już w tym tygodniu. W piątek o 10:00 GUS przedstawi wstępne dane o inflacji w mijającym miesiącu. Pełen tygodniowy makroekonomiczny rozkład jazdy znajdziesz w copiątkowym artykule z cyklu „Tym będą żyły rynki”.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
GUS potwierdza: bezrobocie w marcu w spadło.

Lemingi: Niemożliwe!
bha
Brzmi jakby rosła koniunktura w całej gospodarce???.
volksempfanger
Gdzieśta komunistyczne przykościelne trolle?
harrytracz
Rozwalają mnie te bajki o niskim bezrobociu. Ja sobie te dane wyguglowałem, ale jeżeli ktoś chce poznać prawdę, niech przeczyta sobie ile wynosi współczynnik aktywności zawodowej (dużo lepszy wskaźnik niż GUSowskie bezrobocie) a przede wszystkim niech popatrzy co się dzieje z tym wskaźnikiem dla grupy wiekowej 55+. Rozwalają mnie te bajki o niskim bezrobociu. Ja sobie te dane wyguglowałem, ale jeżeli ktoś chce poznać prawdę, niech przeczyta sobie ile wynosi współczynnik aktywności zawodowej (dużo lepszy wskaźnik niż GUSowskie bezrobocie) a przede wszystkim niech popatrzy co się dzieje z tym wskaźnikiem dla grupy wiekowej 55+. Ciężko zaliczyć do grona bezrobotnych osobę, która w takim wieku już nie szuka pracy bo ciężko ją znaleźć, a jedynie co może to pracować na czarno na ochronie lub firmie sprzątającej (z całym szacunkiem dla tych profesji). Wg GUS taka osoba ani nie jest bezrobotna, ani pracująca, słowem nie istnieje :/
harrytracz
Gdyby tutaj znalazł się jakiś niedobitek, który jeszcze nie wie jak sie wylicza ilość bezrobotnych:
"Do bezrobotnych natomiast zalicza się osobę, która w okresie badanego tygodnia nie była pracującą, w ciągu 4 ostatnich tygodni aktywnie poszukiwała pracy oraz jest w stanie ją podjąć w ciągu dwóch tygodni
Gdyby tutaj znalazł się jakiś niedobitek, który jeszcze nie wie jak sie wylicza ilość bezrobotnych:
"Do bezrobotnych natomiast zalicza się osobę, która w okresie badanego tygodnia nie była pracującą, w ciągu 4 ostatnich tygodni aktywnie poszukiwała pracy oraz jest w stanie ją podjąć w ciągu dwóch tygodni następujących po badaniu. "
Źródło:
https://rynekpracy.org/statystyki/wspolczynnik-aktywnosci-zawodowej-2/
jes
Nie da się w nieskończoność ukrywać "sukcesów" rządu i całościowego rozkradania kraju. Jeżeli nie przyjdzie pożyczka (wszyscy tak mówia o tych pieniądzach jakbyśmy mieli je za darmo dostać) z UE to ten kołchoz się musi rozpaść.
wrecker
Szkoda, że już nie ma kampanii prezydenckiej. Rok temu Pan Andrzej każdemu kto stracił pracę a był na umowie zlecenie odpalał ekstra 2080 zł a teraz po wyborach to tylko sporty zimowe w głowie

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki