REKLAMA

Inflacyjna lista przebojów: usługi finansowe przed śmieciami i LPG

2021-04-15 10:22
publikacja
2021-04-15 10:22
Inflacyjna lista przebojów: usługi finansowe przed śmieciami i LPG
Inflacyjna lista przebojów: usługi finansowe przed śmieciami i LPG

Na szczycie „inflacyjnej listy przebojów” bez zmian. Prowadzą usługi finansowe przed wywozem śmieci. W dole tabeli znajdziemy natomiast wieprzowinę.

Inflacja w marcu 2021 r. wyniosła 3,2 proc. licząc rok do roku – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Pod tym lakonicznym komunikatem jak zwykle kryje się cały zestaw danych z poszczególnych kategorii. Warto je znać oraz porównać, czy oficjalne dane statystyczne pozostają w zgodzie z naszymi odczuciami jako konsumentów - ostatecznie bowiem inflacja nie we wszystkich uderza tak samo.

W najnowszym zestawie danych GUS-u na uwagę zasługuje blisko 50-procentowy wzrost cen usług finansowych. Spory udział w tym mają podnoszące opłaty banki, które w ten sposób „odbijają sobie” niskie stopy procentowe. Szerzej o tym, dlaczego w bankach opłaty rosną tak mocno pisaliśmy w październikowym artykule „Dlaczego banki podnoszą opłaty? „Wracamy do podręcznikowego modelu” [Tłumaczymy]”.

Drugie miejsce na liście najmocniej drożejących towarów i usług zajął wywóz śmieci (32,5 proc.). Kategoria ta w ubiegłym roku znajdowała się na czele, z wynikami przekraczającymi 50 proc. Dwucyfrowe wzrosty cen obserwujemy także w innych usługach, w tym u stomatologów (12,6 proc.), fryzjerów i kosmetyczek (10,5 proc.) czy w usługach związanych z kulturą (13 proc.).

W ważnej kategorii „żywność” (blisko 30 proc. koszyka inflacyjnego) GUS nie odnotował zmiany cen. Rzecz jasna drożały lub taniały poszczególne jej komponenty. Najmocniej w górę poszły ceny ryżu (7,4 proc.) i pieczywa (5,8 proc.), najmocniej taniało zaś mięso wieprzowe (-11 proc.).

(Większa wersja infografiki dostępna jest tutaj)

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
itso_jedenproc_na_wolnosc
dobrze ze ceny za usługi finansowe rosną źle ze na leczenie :/
itso_jedenproc_na_wolnosc
kombo energia benzyna lpg
3xx
Kaczynski to ty? wiem ze nie masz konta w banku
itso_jedenproc_na_wolnosc odpowiada 3xx
Mam za Ozł :P
itso_jedenproc_na_wolnosc odpowiada 3xx
ciesze się ze bo nie lubię banków
infinum
to nie inflacja, to drożyzna - inflacja, to jest wzrost ilości pieniądza w obiegu, miary M1, M2, M3 itd. - te wartości rosną w Polsce i na świecie od dekad, często o ponad 10% r/r

Stąd właśnie te szalone wyceny na giełdach, ceny mieszkań w stratosferze itp. Wzrosty cen usług i podstawowych towarów, to jest już końcówka, bo
to nie inflacja, to drożyzna - inflacja, to jest wzrost ilości pieniądza w obiegu, miary M1, M2, M3 itd. - te wartości rosną w Polsce i na świecie od dekad, często o ponad 10% r/r

Stąd właśnie te szalone wyceny na giełdach, ceny mieszkań w stratosferze itp. Wzrosty cen usług i podstawowych towarów, to jest już końcówka, bo kto miał zyskać na inflacji, to już zyskał, bo dawno się obkupił w aktywa.

Główni wygrani to banki centralne i duże korporacje, które mają dostęp do taniego pieniądza. Kowalskiemu czy Smithowi zostało tylko patrzeć jak fala drożyzny zmywa ich i tak żenująco niskie oszczędności.
ajwaj_
Kogos dziwi cena +20,9 % tu energii z LPG ?
A bedzie horror w Magdalence POPiSy & Co., energia to ceny wszystkiego
Nie ma co powtrzac, bylo duzo
Ciekawie zebral maskre energetyczna w PISia-Pl autor
________
MYSL POLSKA np.
""Polska postawiła na dostawy LNG z USA i Kataru. Problem z nimi jest oczywisty:
Kogos dziwi cena +20,9 % tu energii z LPG ?
A bedzie horror w Magdalence POPiSy & Co., energia to ceny wszystkiego
Nie ma co powtrzac, bylo duzo
Ciekawie zebral maskre energetyczna w PISia-Pl autor
________
MYSL POLSKA np.
""Polska postawiła na dostawy LNG z USA i Kataru. Problem z nimi jest oczywisty: wysokie koszty, o których pisałem wcześniej. Kontrakty są bardzo niekorzystne i obciążają nasze PGNiG 20-letnimi zobowiązaniami, które trudno będzie udźwignąć, gdy konkurenci będą kupować dużo tańszy gaz z Rosji.""

""Otóż Baltic Pipe nie łączy Polski z norweskimi złożami, ale podłącza się do działającego od 1999 r. rurociągu Europipe II do niemieckiego Dornum." :)
- Nakłady są ogromne, a rezultaty – marne. W ubiegłym roku PGNiG wydobyło w Norwegii niecałe pół miliarda m3 gazu, gdy do zapełnienia Baltic Pipe potrzebne są 20-krotnie większe ilości. Wydobycie gazu w Norwegii kurczy się od kilku lat.""

""Tak więc budowanie „gazowej niezależności” najpewniej skończy się tak, jak w opisywanej wcześniej Ukrainie. Także jest „wyspą bez rosyjskiego gazu”, tylko że zużywa rosyjski gaz, kupiony od pośredników w Europie, oczywiście odpowiednio drożej.
W Polsce bowiem, oprócz sojuszniczych dostaw LNG i kurczących się złóż norweskich, będą potrzebne ogromne ilości gazu z powodu odejścia od węgla. Więc albo zaspawamy rurociąg jamalski i osiągniemy gazową niezależność, albo będziemy udawać, że rosyjskiego gazu nie ma.""

https://myslpolska.info/2021/04/09/gazowa-wyspa/
1984
Najwyraźniej nie odróżniasz LPG od LNG. Ale sądząc po plusach parę osób nabrałeś na swój komentarz. No cóż, umiejętność czytania ze zrozumieniem leży i kwiczy, LNG czy LPG co to za różnica skoro 66.6% liter się zgadza... Nie bedę psuł zabawy pisząc z jakiego kierunku importujemy najwięcej LPG, podpowiem że zupełnie inny niż kierunki Najwyraźniej nie odróżniasz LPG od LNG. Ale sądząc po plusach parę osób nabrałeś na swój komentarz. No cóż, umiejętność czytania ze zrozumieniem leży i kwiczy, LNG czy LPG co to za różnica skoro 66.6% liter się zgadza... Nie bedę psuł zabawy pisząc z jakiego kierunku importujemy najwięcej LPG, podpowiem że zupełnie inny niż kierunki importu LNG. Miłego trolowania.
ajwaj_ odpowiada 1984
Okulary > Caritas,
póki jeszcze nie dostaniesz duzymi j.w.
ENERGIA TO CENY WSZYSTKIEGO > a to LPG, LNG, gaz ziemny, atom (co go robia 30+ lat),
ropa, drzewo na konminku itd.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki