REKLAMA

Inflacyjna lista przebojów: usługi finansowe przed śmieciami i LPG

2021-04-15 10:22
publikacja
2021-04-15 10:22

Na szczycie „inflacyjnej listy przebojów” bez zmian. Prowadzą usługi finansowe przed wywozem śmieci. W dole tabeli znajdziemy natomiast wieprzowinę.

Inflacja w marcu 2021 r. wyniosła 3,2 proc. licząc rok do roku – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Pod tym lakonicznym komunikatem jak zwykle kryje się cały zestaw danych z poszczególnych kategorii. Warto je znać oraz porównać, czy oficjalne dane statystyczne pozostają w zgodzie z naszymi odczuciami jako konsumentów - ostatecznie bowiem inflacja nie we wszystkich uderza tak samo.

W najnowszym zestawie danych GUS-u na uwagę zasługuje blisko 50-procentowy wzrost cen usług finansowych. Spory udział w tym mają podnoszące opłaty banki, które w ten sposób „odbijają sobie” niskie stopy procentowe. Szerzej o tym, dlaczego w bankach opłaty rosną tak mocno pisaliśmy w październikowym artykule „Dlaczego banki podnoszą opłaty? „Wracamy do podręcznikowego modelu” [Tłumaczymy]”.

Drugie miejsce na liście najmocniej drożejących towarów i usług zajął wywóz śmieci (32,5 proc.). Kategoria ta w ubiegłym roku znajdowała się na czele, z wynikami przekraczającymi 50 proc. Dwucyfrowe wzrosty cen obserwujemy także w innych usługach, w tym u stomatologów (12,6 proc.), fryzjerów i kosmetyczek (10,5 proc.) czy w usługach związanych z kulturą (13 proc.).

W ważnej kategorii „żywność” (blisko 30 proc. koszyka inflacyjnego) GUS nie odnotował zmiany cen. Rzecz jasna drożały lub taniały poszczególne jej komponenty. Najmocniej w górę poszły ceny ryżu (7,4 proc.) i pieczywa (5,8 proc.), najmocniej taniało zaś mięso wieprzowe (-11 proc.).

(Większa wersja infografiki dostępna jest tutaj)

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
itso_jedenproc_na_wolnosc
dobrze ze ceny za usługi finansowe rosną źle ze na leczenie :/
itso_jedenproc_na_wolnosc
kombo energia benzyna lpg
3xx
Kaczynski to ty? wiem ze nie masz konta w banku
itso_jedenproc_na_wolnosc odpowiada 3xx
Mam za Ozł :P
itso_jedenproc_na_wolnosc odpowiada 3xx
ciesze się ze bo nie lubię banków
infinum
to nie inflacja, to drożyzna - inflacja, to jest wzrost ilości pieniądza w obiegu, miary M1, M2, M3 itd. - te wartości rosną w Polsce i na świecie od dekad, często o ponad 10% r/r

Stąd właśnie te szalone wyceny na giełdach, ceny mieszkań w stratosferze itp. Wzrosty cen usług i podstawowych towarów, to jest już
to nie inflacja, to drożyzna - inflacja, to jest wzrost ilości pieniądza w obiegu, miary M1, M2, M3 itd. - te wartości rosną w Polsce i na świecie od dekad, często o ponad 10% r/r

Stąd właśnie te szalone wyceny na giełdach, ceny mieszkań w stratosferze itp. Wzrosty cen usług i podstawowych towarów, to jest już końcówka, bo kto miał zyskać na inflacji, to już zyskał, bo dawno się obkupił w aktywa.

Główni wygrani to banki centralne i duże korporacje, które mają dostęp do taniego pieniądza. Kowalskiemu czy Smithowi zostało tylko patrzeć jak fala drożyzny zmywa ich i tak żenująco niskie oszczędności.
ajwaj_
Kogos dziwi cena +20,9 % tu energii z LPG ?
A bedzie horror w Magdalence POPiSy & Co., energia to ceny wszystkiego
Nie ma co powtrzac, bylo duzo
Ciekawie zebral maskre energetyczna w PISia-Pl autor
________
MYSL POLSKA np.
""Polska postawiła na dostawy LNG z USA i Kataru. Problem z nimi jest oczywisty:
Kogos dziwi cena +20,9 % tu energii z LPG ?
A bedzie horror w Magdalence POPiSy & Co., energia to ceny wszystkiego
Nie ma co powtrzac, bylo duzo
Ciekawie zebral maskre energetyczna w PISia-Pl autor
________
MYSL POLSKA np.
""Polska postawiła na dostawy LNG z USA i Kataru. Problem z nimi jest oczywisty: wysokie koszty, o których pisałem wcześniej. Kontrakty są bardzo niekorzystne i obciążają nasze PGNiG 20-letnimi zobowiązaniami, które trudno będzie udźwignąć, gdy konkurenci będą kupować dużo tańszy gaz z Rosji.""

""Otóż Baltic Pipe nie łączy Polski z norweskimi złożami, ale podłącza się do działającego od 1999 r. rurociągu Europipe II do niemieckiego Dornum." :)
- Nakłady są ogromne, a rezultaty – marne. W ubiegłym roku PGNiG wydobyło w Norwegii niecałe pół miliarda m3 gazu, gdy do zapełnienia Baltic Pipe potrzebne są 20-krotnie większe ilości. Wydobycie gazu w Norwegii kurczy się od kilku lat.""

""Tak więc budowanie „gazowej niezależności” najpewniej skończy się tak, jak w opisywanej wcześniej Ukrainie. Także jest „wyspą bez rosyjskiego gazu”, tylko że zużywa rosyjski gaz, kupiony od pośredników w Europie, oczywiście odpowiednio drożej.
W Polsce bowiem, oprócz sojuszniczych dostaw LNG i kurczących się złóż norweskich, będą potrzebne ogromne ilości gazu z powodu odejścia od węgla. Więc albo zaspawamy rurociąg jamalski i osiągniemy gazową niezależność, albo będziemy udawać, że rosyjskiego gazu nie ma.""

https://myslpolska.info/2021/04/09/gazowa-wyspa/
1984
Najwyraźniej nie odróżniasz LPG od LNG. Ale sądząc po plusach parę osób nabrałeś na swój komentarz. No cóż, umiejętność czytania ze zrozumieniem leży i kwiczy, LNG czy LPG co to za różnica skoro 66.6% liter się zgadza... Nie bedę psuł zabawy pisząc z jakiego kierunku importujemy najwięcej LPG, podpowiem że Najwyraźniej nie odróżniasz LPG od LNG. Ale sądząc po plusach parę osób nabrałeś na swój komentarz. No cóż, umiejętność czytania ze zrozumieniem leży i kwiczy, LNG czy LPG co to za różnica skoro 66.6% liter się zgadza... Nie bedę psuł zabawy pisząc z jakiego kierunku importujemy najwięcej LPG, podpowiem że zupełnie inny niż kierunki importu LNG. Miłego trolowania.
ajwaj_ odpowiada 1984
Okulary > Caritas,
póki jeszcze nie dostaniesz duzymi j.w.
ENERGIA TO CENY WSZYSTKIEGO > a to LPG, LNG, gaz ziemny, atom (co go robia 30+ lat),
ropa, drzewo na konminku itd.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki