REKLAMA
PIT 2023

Ananas czy mięso węża, czyli "pizze grozy". Włoscy producenci żywności alarmują

2023-12-09 16:00
publikacja
2023-12-09 16:00

“Pizze grozy” serwowane są w lokalach na świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Jako przykłady największych anomalii wymieniają pizze z mięsem zebry albo węży, ananasem, bananem czy jogurtem.

Ananas czy mięso węża, czyli "pizze grozy". Włoscy producenci żywności alarmują
Ananas czy mięso węża, czyli "pizze grozy". Włoscy producenci żywności alarmują
fot. Wirestock Creators / / Shutterstock

36 procent Włochów przyznało, że za granicą zdarzyło im się natknąć na pizzę wręcz niejadalną; z powodu fatalnego ciasta, jego wypieku lub dodatków - to wynik sondażu przeprowadzonego dla włoskiego związku rolników i producentów żywności Coldiretti.

Rezultaty analiz na temat tego, co wypiekane jest na świecie, działacze organizacji przedstawili w Neapolu w związku z szóstą rocznicą wpisania na listę dziedzictwa UNESCO sztuki wypieku tamtejszej pizzy, uważanej tradycyjnie za najlepszą.

W wiosce Coldiretti wśród straganów z produktami rolnymi i artykułami spożywczymi otwarto stoisko pod nazwą "Pizzeria Grozy". Piętnowane są tam liczne przykłady odstępstw od włoskiej tradycji i najbardziej osobliwych wariantów wypieków.

Jak zaznaczył związek, klasyczna włoska pizza, czyli najczęściej w wersji z sosem pomidorowym i mozzarellą, nie może zaznać spokoju, bo w natarciu w lokalach na świecie są placki z "niemożliwymi wręcz dodatkami". Są wśród nich ananasy, będące od dawna utrapieniem miłośników oryginalnej margherity, ale także: mięso kangura, zebry, węży, świerszcze, kurczak tandoori w jogurcie oraz konopie.

Z zaprezentowanego sondażu wynika też, że ponad jedna czwarta Włochów nie miała odwagi zjeść pizzy za granicą. Zadowolonych było 26 procent ankietowanych.

"Zagwarantowanie oryginalności receptur i przestrzeganie zasad sztuki przygotowania pizzy oznacza również obronę dania, stanowiącego integralną część naszej tradycji, zagrożonej przez szerzenie się podrabianych włoskich produktów" - oświadczył prezes Coldiretti Ettore Prandini.

Podczas inicjatywy obrony oryginalnej włoskiej pizzy odnotowano, że w Italii jej konsumpcja w ciągu ostatniego roku wzrosła o 14 procent. Jak się zauważa, przysmak ten okazał się doskonałym remedium zwłaszcza w okresie drożyzny.

Według danych związku w 121 tysiącach lokali, we Włoszech wypieka się rocznie 2,7 miliarda pizz.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (6)

dodaj komentarz
and00
Jak pizza to tylko z kabanosem i ketchupem, oczywiście na grubym placku drożdżowym

A tak na poważnie to niech zjedzą Snickersa bo im sufit na łeb spadł
Każdy je jak lubi
prs
U ruskich bedzie niedlugo pizza z psa, zmielonego razem z buda, lancuchem..
.. i mielony z wrony..

..lol..

Zwierzat jedynie szkoda, fakt..

prs odpowiada (usunięty)
Wygugluj sobie?..
efg odpowiada (usunięty)
Wszystko jedno, to dzicz ze wschodu nie nadająca się do cywilizowanego świata.
innowierca
a czy Sylwia Wysocka z Rzymu dobrze to przedrukowala, czy jest po prostu wegetarianka ? Klasyczna i najbardziej popularna pizza to tylko ser i sos pomidorowy? ? To wlasciwie baza pizza tylko. To 1 pozycja w menu we wloskiej pizzerii oprocz 20 innych.Chocby pizza z salami, pochodzi z wloskiego regionu Kalabrii, a salami to jest a czy Sylwia Wysocka z Rzymu dobrze to przedrukowala, czy jest po prostu wegetarianka ? Klasyczna i najbardziej popularna pizza to tylko ser i sos pomidorowy? ? To wlasciwie baza pizza tylko. To 1 pozycja w menu we wloskiej pizzerii oprocz 20 innych.Chocby pizza z salami, pochodzi z wloskiego regionu Kalabrii, a salami to jest produkowane z najwyzszej jakosci miesa wieprzowego...itd.
Do tego na zapiekane ciasto w okraglym ksztalcie zapiekane w piekarniku kladziesz dodatki jakie chcesz, jakie lubisz, to na tym polega fenomen pizza. Z tunczykiem .....

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki