900 tys. kary od UOKiK dla Pekao Leasing

Używane towary także można reklamować. Niedozwolone jest ograniczanie konsumentom korzystania z tego prawa. Przekonała się o tym spółka Pekao Leasing w Warszawie. Za ograniczanie prawa do reklamacji sprzętu poleasingowego Prezes Urzędu nałożyła na nią karę prawie 900 tys. zł

Pekao Leasing za pośrednictwem strony internetowej sprzedaje używane, poleasingowe towary m.in. samochody. Po wygaśnięciu umowy leasingu lub z powodu niespłacania rat, produkty te stawały się własnością spółki. Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudził regulamin sprzedaży tych sprzętów umieszczony na stronie internetowej Pekao Leasing. Postępowanie przeciwko spółce zostało wszczęte 28 czerwca 2012 roku.

Po przeanalizowaniu regulaminu umieszczonego na stronie internetowej Prezes UOKiK stwierdziła, że znalazły się w nim sprzeczne z prawem postanowienia. Na ich podstawie Pekao Leasing nie dawała konsumentom możliwości reklamowania poleasingowych towarów. Zgodnie z prawem, jeżeli kupujemy rzecz używaną, nie tracimy prawa do reklamacji z tytułu niezgodności z umową. Gdy poleasingowy sprzęt ma wadę, konsument może żądać bezpłatnej naprawy, wymiany lub ostatecznie zwrotu wpłaconych pieniędzy. Warto zwrócić uwagę na krótsze terminy reklamacji: sprzedawca towaru używanego może skrócić czas na wniesienie roszczeń dotyczących towarów używanych do roku od momentu zakupu.

Prezes UOKiK stwierdziła, że postanowienia regulaminu Pekao Leasing wprowadzają konsumentów w błąd nałożona na przedsiębiorcę kara to prawie 900 tys. zł (899 618 zł). Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ spółka odwołała się do sądu.

UOKiK/kom/ ksi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mankell

To tylko potiwerdza moje wczesniejsze przypuszczenia, że nie każda znana marka jest godna wchodzenia z nia w umowę o leasing. Pozostane więc przy http://mleasing.pl/ , korzystam od dłuższego czasu i jestem zadowolony.

! Odpowiedz
0 0 ~svedberg

Trzeba wiedzieć od kogo brać najkorzystniej i kto jest zaufany. Ja korzystam tylko z mleasing.pl , tam zresztą mają najkorzystniejsze warunki patrząc ogólnie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne