4. Reglamentacja dostępu do broni palnej

W Polsce na stu mieszkańców przypada 1,3 posiadanej prywatnie broni palnej, co plasuje nasz kraj na 142. miejscu na świecie. Niekwestionowanym liderem w dostępie do broni pozostają Amerykanie. Ale już następne pozycje na liście mogą być zaskoczeniem: jeśli pominąć dość wątpliwe statystyki dla Serbii i Jemenu, to najlepiej uzbrojeni są mieszkańcy Szwajcarii, Finlandii, Arabii Saudyjskiej i Cypru.

broń
Źródło: Thinkstock

W Niemczech, Francji i krajach skandynawskich na stu mieszkańców przypada ponad 30 sztuk pistoletów, strzelb i karabinów. Za to Polska sąsiaduje na tej liście z takimi krajami jak Laos, Burundi, Kazachstan, Ekwador, Uganda czy Kongo – czyli państwa raczej nie słynące z wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

W czasach II RP co prawda istniało coś takiego jak „pozwolenie na broń”, ale w praktyce mógł je uzyskać każdy zdrowy psychicznie i niekarany obywatel. Korzystne dla napadniętych były też przepisy dotyczące obrony koniecznej. Zupełnie inne niż w III RP, gdy za zabicie przestępcy nastającego na nasze życie i mienie na ogół czeka nas więzienie, a w najlepszym wypadku nękanie przez prokuraturę i policję.

Polaków rozbroiła dopiero władza ludowa, która (słusznie) obawiała się, że sowieckie rozwiązania nie znajdą aprobaty nad Wisłą i Odrą. Od roku 1961 wszelkie kompetencje w wydawaniu pozwoleń na broń przejęły organy MO. I to do dziś nie uległo zmianie: wydanie pozwolenia na broń zależy od decyzji lokalnego komendanta, który nie jest zainteresowany tym, aby obywatele byli uzbrojeni. Praktyka pokazuje, że mimo pozornie neutralnego prawa uzyskanie legalnej broni w Polsce graniczy z cudem.

Sukces komunistycznej propagandy w tym aspekcie przerósł najśmielsze oczekiwania. Wmówiono nam, że Polacy nie mogą posiadać broni, bo są tak dzicy i nieodpowiedzialni, że by się nawzajem pozabijali. Ten argument jest pozbawiony jakiegokolwiek związku z rzeczywistością, lecz jest powszechnie wykorzystywany w dyskusjach na temat prawa do posiadania broni palnej. Efekt jest taki, że Polacy są bezbronni, podczas gdy kryminaliści i policjanci mogą chodzić po ulicach uzbrojeni po zęby.

5. Fikcyjne prawo
własności do ziemi

3. Dowody osobiste

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~Marc

Bo w Polsce nie było prawicowej władzy, PIS to lewicowcy czasami gorsi od SLD

! Odpowiedz
0 7 ~endi

zgadzam się z autorem , przestępcy mogą zdobyć każdą broń . Kryzys ukraiński pokazał jak bardzo jesteśmy nie przygotowani na wypadek wojny , malusieńka armia złożona głównie z generałów , brak zasadniczej służby wojskowej - konieczność czasochłonnego szkolenia rekrutów w razie wojny , likwidacja Przysposobienia Obronnego ze szkół na rzecz np zajęć z Religii ....Jesteśmy całkowicie bezbronnym krajem kierowanym przez krótkowzrocznych i nieudolnych polityków

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 ~mm

jezeli zreszta wymagamy od ludzi egzaminu na prawo jazdy, to dlaczego pozwolenie na bron mialoby byc rozdawane dzieciakom w spozywczym? bron u niewyszkolonych i nie panujacych nad soba osob to tylko prosba o problemy.

! Odpowiedz
4 0 ~mikus

Kolejny raz te same przyklady i te same bledy. Bron SZWAJCAROM jest rozdawana po odbyciu sluzby wojskowej, ale BEZ AMUNICJI :D tą scisle kontroluje panstwo i obywatel nie ma prawa poruszac sie z bronia o ile nie posiada na nia specjalnego POZWOLENIA.

No a prosze bardzo, jak tam bezpiecznie BEZ broni na ulicach? Porownanie ze stanami ejst akurat bardzo dobrze. Teksas - zupelna wolnosc w posiadaniu broni, polowa ilosci miszkancow Polski, ilosc przestepstw z uzyciem broni... 3-4krotnie wyzsza.

Zaraz ktos rzuci nowym yorkiem, ze niby tam broni nie ma i tez sie zabijaja, owszem, ale nie dlatego sie zabijaja ze nie ma broni... NY tak ma i i tak jest juz tam niezle. Fanom broni polecamy wizyte w Meksyku, Brazylii Etiopii, nawet z AK47 wieczorem nie beda spacerowac tak jak po Krakowie, czy Warszawie :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 0 ~facetzokolic

I moze dlatego pana dziecko jeszcze nie zostało zastrzelone w szkole ( zakładam , ze ma pan dzieci)
Akurat przykład USA . Nie ma chyba kraju gdzie popełniane jest więcej przestępstw z użyciem broni palnej ( mowa o krajach cywilizowanych :) )
Szwajcaria ma duzo broni , ale wynika to z faktu ,ze każdy facet do chyba 50 roku zycia tam praktycznie jest w wojsku ( posiada w domu broń, raz na jakiś czas musi odbywać ćwiczenia na strzelnicy itd) a nie z faktu , ze mieszkaniec szwajcari czuje sie zagrożony przestępstwem .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~endi

piszesz o zastrzelonych dzieciach w szkołach , a podaj może zestawienie procentowe : liczbę zastrzelonych uczniów w szkołach do całkowitej liczby ludności w USA , rozumiem że te dane będą twoim zdaniem zatrważające ?

! Odpowiedz
4 1 ~Artur odpowiada ~endi

Tak, będą zatrważające, jeśli porówna się je z jakimkolwiek innym miejscem na Ziemi.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~D.

To dlaczego prawicowa władza tego nie zmieniła.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil