REKLAMA

3. Dowody osobiste

2014-06-04 05:29
publikacja
2014-06-04 05:29

W wolnym kraju (np. w USA) nie istnieje przymus posiadania dokumentu tożsamości. Tak było w II RP, gdzie dowód osobisty był wystawiany na żądanie obywatela (i za opłatą) oraz nie był obowiązkowy. Obowiązek posiadania i noszenia przy sobie dokumentu tożsamości wprowadziły dopiero okupacyjne władze III Rzeszy w 1939 roku.

dowód osobisty
Warszawa, 2007-08-21. Produkcja nowych dowodów osobistych w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. jt/bpt PAP/Jacek Turczyk

Oprócz polskich dowodów naziści w Generalnej Guberni zmuszali do posiadania kenkarty (czyli karty rozpoznawczej). Przy wydawaniu kenkarty oprócz zdjęcia obowiązkowo pobierano odciski palców – tak samo jak obecnie przy wydawaniu unijnego paszportu.

Okupant sowiecki ze zrozumiałych względów utrzymał obowiązek posiadania i noszenia dowodów osobistych. Peerelowskie zielone książeczki zawierały takie informacje jak: stan cywilny, zawód, wzrost, miejsce pracy, adres zameldowania, dzieci czy wydane kartki żywnościowe. Było to narzędzie kontroli totalitarnego państwa nad jego mieszkańcami.

Obowiązek posiadania dowodu osobistego został utrzymany w Polsce po 1989 roku i prawie nikt nie podniósł kwestii jego likwidacji. Zmieniła się tylko forma: zamiast archaicznej i łatwiej do podrobienia książeczki dostaliśmy plastikowe karty. Władza wciąż chce wiedzieć, gdzie mieszkamy, jak wyglądamy, jaki mamy wzrost, kolor oczu i jak się podpisujemy. Czyli informacje całkowicie zbędne w kraju wolnych ludzi.

4. Reglamentacja dostępu
do broni palnej

2. Obowiązek meldunkowy

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~lo
"(...) dostaliśmy plastikowe karty."
Gdybyśmy to je jeszcze dostali... niestety jest to dokument obowiązkowy (Państwo tego WYMAGA) a my musimy za niego PŁACIĆ. Prawo jazdy (nie jest obowiązkowe więc tu opłata jest ok) zawiera komplet danych więc powinno być dokumentem wystarczającym do potwierdzenia tożsamości.
"(...) dostaliśmy plastikowe karty."
Gdybyśmy to je jeszcze dostali... niestety jest to dokument obowiązkowy (Państwo tego WYMAGA) a my musimy za niego PŁACIĆ. Prawo jazdy (nie jest obowiązkowe więc tu opłata jest ok) zawiera komplet danych więc powinno być dokumentem wystarczającym do potwierdzenia tożsamości. Jeśli ktoś nie ma np. prawka czy paszportu a chce mieć dokument potwierdzający tożsamość - proszę bardzo, niech ma możliwość (wtedy już ok - odpłatnego) wyrobienia sobie DO, na własne życzenie.
~G.Jerek
Za wyrobienie dowodu osobistego nie ma żadnej opłaty.
~mikus
heh, przyklad USA jako wolnego kraju jest dosc cyniczny biorac pod uwage ze akurat jego rzad prowadzi jedna z najszerzej zakrojonych inwigilacji w zycie obywateli, w dodatku calkowicie legalnie, umozliwiajac nawet zgodnie z prawem ingerencje w prace przedsiembiorstw, wymuszanie furtek w oprogramowaniu etc.

Zreszta, obowiazek
heh, przyklad USA jako wolnego kraju jest dosc cyniczny biorac pod uwage ze akurat jego rzad prowadzi jedna z najszerzej zakrojonych inwigilacji w zycie obywateli, w dodatku calkowicie legalnie, umozliwiajac nawet zgodnie z prawem ingerencje w prace przedsiembiorstw, wymuszanie furtek w oprogramowaniu etc.

Zreszta, obowiazek posiadania dokumentu nie jest problemem, w PL nawet nie ma obowiazkowej bazy odciskow palcow, jedynie te zapisane w paszporcie, ktorego nawet nie trzeba miec. + dla Polakow
~endi
A jak odebrać przesyłkę sądową poleconą czy wypłacić pieniądze z banku bez dowodu osobistego ? życie sprawiło iż już nie ma odwrotu od dowodu tożsamości pytanie tylko ile powinien zawierać o nas informacji
~antybolszewik
np. na podstawie prawa jazdy - ty sam zdaje się nie masz odwrotu od sowieckiego myślenia... })
~maly78 odpowiada ~antybolszewik
A jak się nie ma prawa jazdy?
~Tomekk
Panie Kolany — trzymaj się pan ekonomii, bo w tym jesteś rozsądny.

W Stanach Zjednoczonych pobierane są odciski palców przy wydawaniu prawa jazdy lub dokumentu tożsamości. W Denver nie wolno korzystać z niektórych linii komunikacji publicznej bez ważnego dokumentu tożsamości. Bez takiego dokumentu nie
Panie Kolany — trzymaj się pan ekonomii, bo w tym jesteś rozsądny.

W Stanach Zjednoczonych pobierane są odciski palców przy wydawaniu prawa jazdy lub dokumentu tożsamości. W Denver nie wolno korzystać z niektórych linii komunikacji publicznej bez ważnego dokumentu tożsamości. Bez takiego dokumentu nie można np. zamówić alkoholu w restauracji, wejść do baru, kupić piwa, czy przejść przez kontrolę na lotnisku. I oczywiście nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego a wszechobecnej wszechwładnej policji nikt nie może zabronić zatrzymać na kilka dni lub tygodni takiego "nieposiadającego" do sprawdzenia przez "sąd".
~D.
taa, ale chyba rządzi nami prawica, więc do niej musi Pan mieć pretensje

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki