REKLAMA

Zmiana warunków zatrudnienia po urlopie wychowawczym

Iwona Maczalska2015-03-04 12:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-03-04 12:05
Zmiana warunków zatrudnienia po urlopie wychowawczym
Zmiana warunków zatrudnienia po urlopie wychowawczym
/ Thinkstock

Powrót do pracy po kilkunastu miesiącach urlopu wychowawczego bywa niejednokrotnie bardzo stresujący dla młodych mam. Wątpliwości budzi nie tylko niepewność dalszego zatrudnienia, lecz także możliwość zmiany wcześniejszych warunków zatrudnienia.

Zarówno kobiety pracujące będące w ciąży, jak i młode mamy już po porodzie mogą liczyć na szereg udogodnień na początkowym etapie swojego macierzyństwa. Jednym z nich są urlopy związane z macierzyństwem, w tym m.in. urlop wychowawczy.

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym podlega ochronie przed zwolnieniem. Wyjątek stanowi ogłoszenie upadłości lub likwidacji zakładu pracy, bądź rozwiązanie umowy z winy pracownika. Czy prawo tak samo chroni matki, gdy wracają do życia zawodowego? Czytelniczka Bankier.pl zapytała nam pytanie: "Czy po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego, gdy miałam umowę na czas nieokreślony, pracodawca może mi zmienić ją na umowę na pół etatu?"

Czy możliwa jest zmiana warunków zatrudnienia po powrocie z urlopu wychowawczego? (Thinkstock)

Czy możliwa jest zmiana warunków zatrudnienia po powrocie z urlopu wychowawczego?

W przypadku powrotu pracownicy po urlopie wychowawczym, na pracodawcy ciąży obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, pracodawca zobowiązany jest umożliwić pracownikowi wykonywanie pracy na stanowisku równorzędnym ze stanowiskiem zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu, bądź też na innym stanowisku, które odpowiada jego kwalifikacjom zawodowym. Przy czym wynagrodzenie pracownika nie może być niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na zajmowanym stanowisku przed udaniem się na urlop wychowawczy (art. 186 (4) Kodeksu pracy).

Powyższy przepis oznacza, że pracodawca ma możliwość dopuszczenia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem. Stanowisko to musi jednak odpowiadać jego kwalifikacjom zawodowym oraz gwarantować wynagrodzenie nie niższe od przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Nie ma tu znaczenia, czy pracodawca w danym momencie dysponuje wolnymi stanowiskami pracy odpowiadającymi dotychczasowym warunkom pracy, czy też kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Nieprecyzyjne przepisy dotyczące urlopów wychowawczych


Istnieje ryzyko braku respektowania powyższego przepisu w rzeczywistości. Wadliwość przepisów regulujących wykorzystanie urlopu wychowawczego polega na tym, że pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem wyłącznie w okresie od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia jego zakończenia. Po powrocie do pracy taka ochrona już nie przysługuje. Powoduje to często nadużywanie praw pracodawców, którzy po powrocie z urlopu wychowawczego proponują inne, niejednokrotnie gorsze warunki pracy, a w przypadku braku porozumienia z pracownicą – całkowicie rozwiązuje umowę o pracę. Pracownica chcąc zachować zatrudnienie, często decyduje się na gorsze warunki zatrudnienia i płacy.


Jedyną skuteczną drogą, by dochodzić swoich praw, jest droga sądowa.

Źródło:
Iwona Maczalska
Iwona Maczalska
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się prawem pracy oraz ubezpieczeniami społecznymi. Jest autorem licznych poradników o tematyce kadr i płac. Redaktor portali PIT.pl i VAT.pl. Absolwentka Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~mama
za urodzenie dzieci spotka Cię zasłużona kara

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki