Zmiana prawa. Skutek? Więcej kradzieży

Do ponad 400 tys. wzrosła liczba drobnych kradzieży, które są wykroczeniem. To efekt zmiany prawa - pisze "Rzeczpospolita".

Markowe trunki, kosmetyki czy drobny sprzęt RTV - te towary najczęściej padają łupem złodziei, którzy pilnują, by ich wartość nie przekroczyła 437 zł. Do tej sumy bowiem kradzież jest dziś wykroczeniem, za które grozi tylko grzywna. Powyżej tej kwoty - to już przestępstwo.

Złodzieje kradną z kalkulatorem w ręku. Wiedzą, że gdy wyniosą towar do określonej wartości, to praktycznie są bezkarni, bo grozi im jedynie grzywna, której zwykle nie można ściągnąć wskazuje Adam Suliga, ekspert Polskiej Izby Handlu.

Podwyższenie kwoty stanowiącej granicę między wykroczeniem a przestępstwem okazało się brzemienne w skutki. Lawinowo wzrosła liczba kradzieży uznawanych za wykroczenia: w 2014 r. było ich ponad 400 tys., czyli o 56 tys. więcej niż w roku poprzednim - wynika z danych MSW.

Przez lata 250 zł było tą kwotą. Jesienią 2013 r. podniesiono ją do wysokości 1/4 najniższego wynagrodzenia.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 ~Kudłaty

No tak. Statystyki ładniejsze, lepiej wyglądają z wykroczeniami niż przestępstwami, mniej papierkowej roboty dla sądów i policji, a rabusie się cieszą. Polska- kraj promujący złodziei. Brawo PO.

! Odpowiedz
2 2 ~flc

Jeśli sądy chcą mieć jeszcze mniej pracy i aby nie następowało przeludnienie w więzieniach, proponuję podnieść kwotę do 1000 zł a może nawet do 2000 zł. Wówczas sędziowie będą mogli zająć się sprawami naprawdę ważnymi w imieniu których ludzie wożą się od sądu do sądu latami. Jestem ZA!

! Odpowiedz
1 3 ~autor

Miałoby to sens gdyby drugie wykroczenie, bez względu na wartość było już przestępstwem i traktowane jak recydywa.

! Odpowiedz
0 17 ~mm

W tym wszystkim najciekawsze jest jest to, że "kwota wolna od podatku" dla najbiedniejszych nie była waloryzowana natomiast "kwota wolna od przestępstwa" już tak. Czyli co? zamiast g... zarabiać lepiej g.... kraść? Promocja wartości według rządu...

! Odpowiedz
1 12 ~endi

Należy wprowadzić zamiast grzywny obowiązkową pracę np przy sprzątaniu ulic w " wymiarze " 10 X większej wartości od skradzionego towaru

! Odpowiedz
3 6 ~ccc

gamonie ... za co się nie wezmą to spiep....

! Odpowiedz
0 19 ~ererer

państwo polskie strasznie utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej, niszczy rynek pracy , przynajmniej kraść można spokojnie bo z czegoś trzeba żyć

! Odpowiedz
0 12 ~stat

Sprawa jest oczywista. Chodzi o zwykłe statystyki. Tak zmieniając prawo - zmniejsza się statystyki przestępstw. A jak wiadomo przestępstwa są poważniejsze niż wykroczenia wiec na papierze wygląda super. Tylko gdzie w tym wszystkim Prawo i Sprawiedliwość?

! Odpowiedz
0 30 ~mlodinio

Kiedyś odcinano ręce i złodziejstwa było mniej. Dziś się podnosi wartość skradzionych rzeczy żeby kradzież nie była przestępstwem... Paranoja.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil