REKLAMA

Zmiana prawa. Skutek? Więcej kradzieży

2015-11-03 01:45
publikacja
2015-11-03 01:45
Zmiana prawa. Skutek? Więcej kradzieży
Zmiana prawa. Skutek? Więcej kradzieży
/ Bankier.pl

Do ponad 400 tys. wzrosła liczba drobnych kradzieży, które są wykroczeniem. To efekt zmiany prawa - pisze "Rzeczpospolita".

Markowe trunki, kosmetyki czy drobny sprzęt RTV - te towary najczęściej padają łupem złodziei, którzy pilnują, by ich wartość nie przekroczyła 437 zł. Do tej sumy bowiem kradzież jest dziś wykroczeniem, za które grozi tylko grzywna. Powyżej tej kwoty - to już przestępstwo.

Złodzieje kradną z kalkulatorem w ręku. Wiedzą, że gdy wyniosą towar do określonej wartości, to praktycznie są bezkarni, bo grozi im jedynie grzywna, której zwykle nie można ściągnąć wskazuje Adam Suliga, ekspert Polskiej Izby Handlu.

Podwyższenie kwoty stanowiącej granicę między wykroczeniem a przestępstwem okazało się brzemienne w skutki. Lawinowo wzrosła liczba kradzieży uznawanych za wykroczenia: w 2014 r. było ich ponad 400 tys., czyli o 56 tys. więcej niż w roku poprzednim - wynika z danych MSW.

Przez lata 250 zł było tą kwotą. Jesienią 2013 r. podniesiono ją do wysokości 1/4 najniższego wynagrodzenia.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Kudłaty
No tak. Statystyki ładniejsze, lepiej wyglądają z wykroczeniami niż przestępstwami, mniej papierkowej roboty dla sądów i policji, a rabusie się cieszą. Polska- kraj promujący złodziei. Brawo PO.
~flc
Jeśli sądy chcą mieć jeszcze mniej pracy i aby nie następowało przeludnienie w więzieniach, proponuję podnieść kwotę do 1000 zł a może nawet do 2000 zł. Wówczas sędziowie będą mogli zająć się sprawami naprawdę ważnymi w imieniu których ludzie wożą się od sądu do sądu latami. Jestem ZA!
~autor
Miałoby to sens gdyby drugie wykroczenie, bez względu na wartość było już przestępstwem i traktowane jak recydywa.
~mm
W tym wszystkim najciekawsze jest jest to, że "kwota wolna od podatku" dla najbiedniejszych nie była waloryzowana natomiast "kwota wolna od przestępstwa" już tak. Czyli co? zamiast g... zarabiać lepiej g.... kraść? Promocja wartości według rządu...
~endi
Należy wprowadzić zamiast grzywny obowiązkową pracę np przy sprzątaniu ulic w " wymiarze " 10 X większej wartości od skradzionego towaru
~ccc
gamonie ... za co się nie wezmą to spiep....
~ererer
państwo polskie strasznie utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej, niszczy rynek pracy , przynajmniej kraść można spokojnie bo z czegoś trzeba żyć
~stat
Sprawa jest oczywista. Chodzi o zwykłe statystyki. Tak zmieniając prawo - zmniejsza się statystyki przestępstw. A jak wiadomo przestępstwa są poważniejsze niż wykroczenia wiec na papierze wygląda super. Tylko gdzie w tym wszystkim Prawo i Sprawiedliwość?
~mlodinio
Kiedyś odcinano ręce i złodziejstwa było mniej. Dziś się podnosi wartość skradzionych rzeczy żeby kradzież nie była przestępstwem... Paranoja.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki