REKLAMA

Zapowiedź dnia według Michała Żuławińskiego

Michał Żuławiński2021-08-05 07:26, akt.2021-08-05 09:31analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-05 07:26
aktualizacja
2021-08-05 09:31
Zapowiedź dnia według Michała Żuławińskiego
Zapowiedź dnia według Michała Żuławińskiego
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 5 sierpnia, 217. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Na polskim rynku startuje nowy bank. Znamy szczegóły oferty Aion. Na polskim rynku dziś startuje nowy bank. Aion Bank to cyfrowy produkt uruchomiony przez Wojciecha Sobieraja – twórcę i wieloletniego szefa Alior Banku.

Analitycy nie wierzą w bardzo słabego złotego. Polska waluta ma odrobić straty. Rynek żąda wyższych stóp procentowych i optuje za nieco mocniejszą walutą, niż chciałby prezes Adam Glapiński.

Ceny materiałów budowlanych szybują. „Rośnie presja na wzrost ceny mieszkań”. Drewno i stal biją drożeją w ekspresowym tempie, ale podwyżki dotyczą także pozostałych materiałów budowlanych. Wzrost cen materiałów może przynieść rekordowe ceny mieszkań w przyszłości.

Banki z mocną poprawą wyników. Kluczem wyższe prowizje i cięcie kosztów. Banki dostały wzrostowy impuls, którego potrzebowały. Pierwsze raporty z sektora wskazują, że II kwartał był lepszy niż spodziewali się analitycy, co zapowiada kolejny udany sezon wynikowy.

Średni koszt transportu towarów z Chin do Europy wzrósł nawet o 600 proc. [Analiza].  Polskie firmy coraz częściej szukają alternatywy, spoglądając m.in. w kierunku Turcji.

Kurs Robinhooda wystrzelił w górę. Drugi dzień z rzędu przyniósł potężne wzrosty akcji Robinhood Markets – czyli właściciela popularnej w USA platformy inwestycyjnej.

Senatorowie USA ostrzegają Polskę w sprawie projektu noweli ustawy medialnej. Grupa senatorów z komisji spraw zagranicznych we wspólnym oświadczeniu ostrzegła polski rząd przed przyjęciem ustawy medialnej, która - według nich - dyskryminuje amerykańskich właścicieli stacji TVN.

Szkocki gambit Borisa Johnsona. Brytyjski premier Boris Johnson rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Szkocji, podczas której większą uwagę od tego, z kim się spotyka i co robił, przykuwa to, z kim się nie spotka.

Wydarzy się w Polsce

Senat. Senat będzie dzisiaj kontynuował obrady; w porządku obrad jest m.in. ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o Trybunale Stanu, która stanowi, że regulamin tej instytucji uchwalany będzie przez sam Trybunał, a nie, jak dotychczas, przez Sejm.

BIK. 10:00 Webinar prasowy BIK pt. "Pierwsze półrocze 2021 r. na rynku kredytów i pożyczek w Polsce"

ZPP. 10:00 Konferencja prasowa prezentująca raport ZPP pn. "Francuskie firmy w Polsce" (siedziba ZPP, ul. Nowy Świat 33)

Samoobrona.10:30 Spotkanie upamiętniające 10. rocznicę śmierci przywódcy Samoobrony Andrzeja Leppera, organizowane przez ZZR Samoobrona (Pod dawną siedzibę partii, Al. Jerozolimskie 30)

Europa. 13:00 Konferencja prasowa inaugurująca Centrum Badań nad Integracją Europejską Collegium Intermarium, organizowana przez Collegium Intermarium oraz Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

AGROunia. 8:00 Konferencja AGROunii po nocnym proteście na drodze w Rękoraju.

Powstanie Warszawskie. Marsz w hołdzie cywilnym ofiarom z Powstania Warszawskiego przejdzie dziś wieczorem ulicami Woli w Warszawie. Wydarzenie, w którym co roku biorą udział mieszkańcy stolicy, weterani II wojny światowej i przedstawiciele władz, jest częścią obchodów 77. rocznicy niepodległościowego zrywu Polaków z lata 1944 r.

Wydarzy się na świecie

Mińsk, Warszawa. Rozwój wydarzeń wokół białoruskiej lekkoatletki Krysciny Cimanouskiej, która pod opieką przedstawicieli polskich władz opuściła w środę Tokio, gdzie uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich. Obecnie sprinterka jest już w Polsce. Sportsmenka otrzymała w poniedziałek wizę humanitarną w ambasadzie RP w Japonii.

Pekin. Na północy ChRL wspólne chińsko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe z udziałem ponad 10 tys. żołnierzy; do 20 sierpnia.

Duszanbe. Wspólne rosyjsko-uzbecko-tadżyckie manewry wojskowe w pobliżu granicy z Afganistanem; do 10 sierpnia.

Moskwa. Oczekiwany jest wyrok w procesie amerykańskiego biznesmena Michaela Calveya, oskarżonego w Rosji o malwersacje finansowe na szkodę banku Wostocznyj. Prokurator zażądał dla Calveya sześciu lat pozbawienia wolności w zawieszeniu. Amerykanin, założyciel firmy inwestycyjnej Baring Vostok, został zatrzymany w lutym 2019 roku. Sprawa karna wobec Calveya wzbudziła wśród zagranicznych biznesmenów w Rosji wiele obaw dotyczących ingerowania przez rosyjskie struktury siłowe w spory handlowe.

Triest. Spotkanie ministrów ds. innowacji i badań krajów G20; do piątku.

Kalendarium ekonomiczne 5 sierpnia 2021 r.

08:00 - Niemcy - Zamówienia w przemyśle m/m (6/2021)

13:00 - BoE - Wielka Brytania - Stopy procentowe BoE (8/2021)

14:30 - USA - Bilans handlowy (6/2021)

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

14:30 – Czechy – Stopy procentowe (8/2021)

Podsumowanie sesji

WIG wrócił na maksima. Banki napędziły wzrosty

Na Wall Street  przewaga spadków

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ALLEGRO – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

EUROHIT – Publikacja raportu za II kwartał 2021 roku.

PKNORLEN – Wypłata dywidendy 3,50 zł na akcję.

ECHO – Wypłata dywidendy 0,25 zł na akcję.

GPW – Wypłata dywidendy 2,50 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 5 sierpnia

1772 – I rozbiór Polski: w Petersburgu podpisano trzy traktaty rozbiorowe pomiędzy Rosją, Prusami i Austrią, ustalające granice zaboru.

1789 – Francuska Konstytuanta przyjęła ustawę, która stanowiła, że obywatele są równi wobec prawa, znosiła przywileje stanowe, resztki poddaństwa osobistego chłopów i obowiązek płacenia dziesięciny

1858 – Zakończono kładzenie pierwszego transatlantyckiego kabla telegraficznego

1915 – I wojna światowa: wojska niemieckie wkroczyły do opuszczonej przez Rosjan Warszawy

1940 – Premier RP gen. Władysław Sikorski oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill podpisali polsko-brytyjską umowę wojskową

1944 – Rozpoczęła się rzeź Woli

1981 – Prezydent USA Ronald Reagan zwolnił z pracy 11 359 strajkujących kontrolerów lotów

2011 – Zmarł Andrzej Lepper

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki