REKLAMA

Średni koszt transportu towarów z Chin do Europy wzrósł nawet o 600 proc. [Analiza]

2021-08-04 17:00
publikacja
2021-08-04 17:00
Średni koszt transportu towarów z Chin do Europy wzrósł nawet o 600 proc. [Analiza]
Średni koszt transportu towarów z Chin do Europy wzrósł nawet o 600 proc. [Analiza]
fot. CHINA DAILY / / Reuters

Średni koszt transportu towarów z Chin do Europy drogą morską wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy nawet o 600 proc. Polskie firmy coraz częściej szukają alternatywy, spoglądając m.in. w kierunku Turcji - wynika z opublikowanej w środę analizy firmy Ebury.

Za transport jednego kontenera na szlaku handlowym Szanghaj-Rotterdam trzeba zapłacić już średnio ponad 13 tys. dolarów. To ponad 620 proc. więcej niż przed rokiem - napisano.

Jak dodano, kilkukrotnie więcej niż rok temu kosztuje również transport kontenera na trasie Szanghaj-Genua (12,7 tys. dol.). Według spedytorów cena przewozu towarów na szlakach morskich z Chin do Europy może wynieść już nawet 20 tys. dolarów za kontener ze względu na niewystarczającą ich liczbę, a także inne zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw wywołane przez pandemię koronawirusa.

W analizie Ebury oceniono, że dużym wyzwaniem w prowadzeniu biznesu, obok wysokich cen frachtu, stały się również konieczność planowania dostaw z dużym wyprzedzeniem oraz czas oczekiwania na zamówiony towar. "Transport trzeba rezerwować nawet trzy miesiące wcześniej" - wskazano.

"W obliczu tych wyzwań coraz więcej polskich importerów zaopatrujących się w Chinach decyduje się na poszukiwanie alternatywnych źródeł dostaw w innych krajach" - dodano. Stwierdzono, że "ciekawym kierunkiem dla wielu z nich okazuje się Turcja".

Cytowana w analizie Ebury przedstawicielka firmy logistycznej 3CARGO Małgorzata Beczka wskazała, że ostatnie miesiące przyniosły ogromny wzrost zainteresowania Turcją wśród polskich przedsiębiorców. "Dotyczy to zwłaszcza importerów niskomarżowych produktów" - wskazała.

Przytaczany w analizie prezes Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej Marek Nowakowski również dostrzega większe zainteresowanie polskich przedsiębiorców Turcją. "To zjawisko jest widoczne, narastające, ale jeszcze nie masowe" - ocenił.

Jak podano w oparciu o dane GUS, w okresie od początku stycznia do końca maja 2021 r. wartość importu towarów z Turcji przekroczyła 9,4 mld zł, co oznacza wzrost o prawie połowę rdr. Import z Turcji jest również większy niż przed pandemią - w 2019 r. jego wartość wyniosła 7,4 mld zł, a w 2018 r. - 6,5 mld zł.

Ebury wskazało, że czynnikami zwiększającymi atrakcyjność Turcji dla polskich firm mogą być atrakcyjne ceny towarów przy takiej samej jakości produktów, a zarazem tańszy i bardziej terminowy transport.

Zainteresowaniem cieszą się branża tekstylna, obuwnicza i skórzana. Importerzy mogą dla siebie znaleźć partnerów w Turcji również w segmencie elektroniki czy sektorze przemysłowym. Kraj ten pozostaje również siódmym na świecie, a pierwszym w Europie producentem stali.

Elementem, który może budzić wśród polskich przedsiębiorców niepokój, jest sytuacja polityczno-gospodarcza - zaznaczono w analizie Ebury. Kraj ma za sobą okres spowolnienia gospodarczego, które w 2019 r. wyhamowało dynamikę wzrostu PKB do 0,9 proc. rdr.

"Obecnie prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują jednak na odbicie - PKB Turcji w 2021 r. ma wzrosnąć o 6 proc. rdr, a w kolejnych latach rosnąć w tempie 3,5 proc. rocznie" - napisano.

Problemem pozostaje wysoka inflacja, która w czerwcu br. sięgnęła najwyższego od dwóch lat poziomu 17,5 proc. Sytuacja ta przekłada się na to, że turecka lira uznawana jest za jedną z najbardziej niestabilnych walut na świecie - zaznaczono. (PAP)

mfr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (23)

dodaj komentarz
surow
Long term bardzo dobra wiadomość. Po prostu będzie się opłacało zacząć produkcje w Europie.
samsza
fit 55 cię wyleczy z emisji CO2, produkcja w EU to śmierć dla klimatu, poza, proszę bardzo...
jarunia
Łańcuchy trzeszczą ale nie pękną polityka klimatyczna UE blokuje wszelką produkcję w Europie
mooooo
No to ściągająta z USA ,
ajwaj_
Alternatywa jest, Chiny + Rosja dawno pomysleli
To droga pólnocna (gdzie lody) + BAM Bajkarsko-Amurska Magistrala, Transsibir,
otworzyli wczoraj nowy tunel, zwieksza przepustowosc 2x
Od dawna Rosja zwieksza flote lodolamaczy. Jedyne na swiecie atomowe
______________
""Odległość z portu w Murmańsku do portów
Alternatywa jest, Chiny + Rosja dawno pomysleli
To droga pólnocna (gdzie lody) + BAM Bajkarsko-Amurska Magistrala, Transsibir,
otworzyli wczoraj nowy tunel, zwieksza przepustowosc 2x
Od dawna Rosja zwieksza flote lodolamaczy. Jedyne na swiecie atomowe
______________
""Odległość z portu w Murmańsku do portów japońskich przez Północną Drogę Morską wynosi około 6 000 mil, a przez Kanał Sueski ponad 12 000 mil.
W zależności od warunków lodowych, podróż przez Arktykę potrwa około 18 dni, a przez Morze Śródziemne i Czerwone około 37 dni""
marekpoznan
A co się stanie jak na statku przepływającym dookoła rosji będzie ktoś kto nie podoba się Carowi Putinowi? Zniknie w tajemniczych okolicznościach. Dlatego nikt poza ruskimi tamtędy nie będzie pływał trolku.
ajwaj_ odpowiada (usunięty)
mylisz fora trolek
Pani Maglowej Gjeni to nie tu
marekpoznan odpowiada (usunięty)
Całkiem możliwe że mógłbym zniknąć dlatego się nie zbliżam do tego dzikiego kraju rządzonego przez oligarchów i KGB.
btw. jedyny troll na tym forum to ty.
marekpoznan odpowiada ajwaj_
haha sam ze sobą gadasz i nazywasz się trolkiem? schizofrenik.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki