REKLAMA

WIG wrócił na maksima. Banki napędziły wzrosty

2021-08-04 17:50
publikacja
2021-08-04 17:50
WIG wrócił na maksima. Banki napędziły wzrosty
WIG wrócił na maksima. Banki napędziły wzrosty
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Po słabszej drugiej części wtorkowego handlu w środę główne indeksy GPW dostały nowy impuls do wzrostów. WIG wyznaczył nowe maksima i wydatnie wspomógł go w tym sektor bankowy, rosnący po wynikach.

Środowy poranek znów był udany dla głównych indeksów GPW i choć później pojawiło się nieco więcej pesymizmu, wzrostów nie roztrwoniono w podobnym stylu co we wtorek. Co istotne, wzrosty te wypracowano w niejednoznacznym otoczeniu. W Europie przeważała wprawdzie zieleń (tutaj WIG20 i tak wyróżniał się pozytywnie), w Ameryce zarysowywała się jednak przewaga czerwieni. Przeważały tam m.in. słabsze dane z rynku pracy, które w połączeniu z rozpędzoną stymulusami inflacją tworzą niebezpieczni miks.

Ostatecznie WIG zyskał 0,54 proc. i w trakcie sesji poprawił wyznaczone we wtorek historyczne maksima. Tym razem zielonej fali przewodziły blue chipy, indeks WIG20 zyskał bowiem 0,64 proc. Nieco słabiej, choć także przyzwoicie, zaprezentowały się spółki małe i średnie - mWIG i sWIG zyskały po 0,32 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 772 mln zł i nadal pozostają "wakacyjnym" mankamentem wzrostów na GPW.

kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Siłę napędową WIG20 stanowiły banki. Pekao zyskało 4,1 proc., ciągnąc za sobą swojego akcjonariusza - PZU (+2,6 proc.). O 2,4 proc. w górę poszedł Santander, a 1,3 proc. zyskał PKO BP. Wzrosty przeważały także na mniejszych bankach, a WIG-Banki w sumie zyskał 1,8 proc., co przy dużym udziale banków w WIG-u, mWIG-u i WIG20 stanowiło istotne wsparcie dla środowych wzrostów. Rozczarował w zasadzie tylko Alior, który stracił 2 proc.

Źródeł bankowych ruchów należy upatrywać przede wszystkim w świetnym raporcie Pekao. Zysk netto grupy w drugim kwartale 2021 roku wzrósł do 604,8 mln zł z 359,2 mln zł rok wcześniej i pobił także oczekiwania analityków. To kolejny świetny raport z sektora po zeszłotygodniowej publikacji Santandera. Wynikami pochwalił się także Alior. I choć kurs banku spadł, to jednak analitycy ocenili raport umiarkowanie pozytywnie.

Wróćmy jednak do WIG20, gdzie mocne wzrosty zaprezentował także Mercator (+5,8 proc.). We wtorek wieczorem podano, że inwestorzy złożyli oferty sprzedaży 9,2 mln akcji Mercator Medical, alokacja wyniesie 6,67 proc. W środę Mercator podał, że ceny rękawic spadają, ale spółka spodziewa się wzrostu popytu na jesieni.

Na zapleczu WIG20 uwagę zwracał AmRest (+8,9 proc.), który odnotował w II kwartale 2021 roku 464,4 mln euro skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost rdr o 70,7 proc. W porównaniu kdk wzrost wyniósł 22,2 proc. W komunikacie informowano o znaczącym ożywieniu. Przypomnijmy, że wcześniej ta restauracyjna firma cierpiała na zamknięciu gospodarki.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Sesja na GPW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki