REKLAMA

Senatorowie USA ostrzegają Polskę w sprawie projektu noweli ustawy medialnej

2021-08-04 19:19
publikacja
2021-08-04 19:19
Senatorowie USA ostrzegają Polskę w sprawie projektu noweli ustawy medialnej
Senatorowie USA ostrzegają Polskę w sprawie projektu noweli ustawy medialnej
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Grupa senatorów z komisji spraw zagranicznych we wspólnym oświadczeniu ostrzegła polski rząd przed przyjęciem ustawy medialnej, która - według nich - dyskryminuje amerykańskich właścicieli stacji TVN. Jak stwierdzili, przyjęcie tego prawa może negatywnie odbić się na relacjach handlowych i obronnych.

W oświadczeniu senatorowie dali wyraz zaniepokojeniu "erozją demokracji" dokonywaną przez polski rząd, która - ich zdaniem - przejawia się ostatnio poprzez "wysiłki zmierzające do podważenia niezależnych mediów".

Odnieśli się w ten sposób do zgłoszonej w sejmie noweli ustawy medialnej oraz niepewnego losu przedłużenia koncesji dla telewizji TVN.

"To prawo, jeśli zostanie przyjęte, stanowiłoby dyskryminację przeciwko spółkom spoza UE i prawdopodobnie zmusiło do wyjścia z Polski ważnego inwestora z USA zatrudniającego kilka tysięcy osób" - oświadczyli politycy, nawiązując do firmy Discovery, będącej właścicielem TVN-u. "Jakakolwiek decyzja, by wcielić to prawo w życie może mieć negatywne konsekwencje dla obronnych, biznesowych i handlowych relacji" - dodali, apelując do Warszawy o zastanowienie się przed działaniem mogącym mieć wpływ na relacje USA i Polski.

Oświadczenie powstało z inicjatywy szefowej senackiej podkomisji ds. Europy, Jeanne Shaheen, znanej m.in. z silnego sprzeciwu wobec projektu Nord Stream 2. Do Shaheen dołączyli inni Demokraci z komisji spraw zagranicznych: Dick Durbin, Chris Murphy, Chris Coons, szef tzw. komisji helsińskiej Ben Cardin, a także najwyższy rangą Republikanin w komisji spraw zagranicznych Jim Risch.

Jest to kolejny sygnał ze strony USA dotyczący projektu noweli ustawy medialnej autorstwa posłów PiS. Wcześniej inicjatywę tę krytykował podczas wizyty w Polsce m.in. doradca Departamentu Stanu Derek Chollet oraz rzecznik resortu Ned Price. Chollet stwierdził, że sprawę osobiście śledzi prezydent Joe Biden.

"W Waszyngtonie te kroki po prostu budzą konsternację i niezrozumienie; widziane są jako wrogie działania. Nie wiem, jaki tego jest cel, ale jeśli Polska to zrobi, relacje z USA będą znacznie bardziej konfrontacyjne" - powiedział w rozmowie z PAP były dyplomata i ekspert think tanku German Marshall Fund Jonathan Katz.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Polityka

Komentarze (19)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Bójcie się czołgi Abrams już w drodze.
talmud
aipac "placi" to & wymaga od ......"senatorów"......LMAO

https://www.youtube.com/watch?v=EHkNdpre4O0
marekgurgul77oppl
PiS traci instynkt polityczny. Po co nam konflikt z UE, z USA , nadto wiele sporów wewnętrznych/ powszechnie znanych / osłabiających nas ?!. Czy chcemy być samotną , izolowaną wyspą bez sojuszników ? Jeszcze da się to zmienić. Może zrobić to Porozumienie ,zjednoczona opozycja .....Warto zapytać obywateli o zdanie,PiS traci instynkt polityczny. Po co nam konflikt z UE, z USA , nadto wiele sporów wewnętrznych/ powszechnie znanych / osłabiających nas ?!. Czy chcemy być samotną , izolowaną wyspą bez sojuszników ? Jeszcze da się to zmienić. Może zrobić to Porozumienie ,zjednoczona opozycja .....Warto zapytać obywateli o zdanie, odbyć rzetelną debatę / np. w Senacie , w wolnych mediach / słuchać opinii naszych przyjaciół . Za dzisiejsze błędy możemy płacić przez wiele lat . Czy historia nas niczego nie nauczyła ?
wielblad13
NS2 ma zostać wybudowany to niby czym ryzykujemy????????? niech zapłacą... nie ma nic za darmo!!!!
jenak
"Wojna informacyjna" Brzeskiego na YT do odsłuchania. Dobre na współczesne czasy.
grzegorzkubik
Niech zabierają sobie tą telewizję. W USA i tak coraz mnie obywateli ogląda ich reżimowe media. Zatem sami TVN szybko by zaorali.
pstrzezek
Na tym polega polityka zagraniczna w tej polskiej pato-komunie. Narobić dymu i udawać że bronimy tego co polskie wstając z kolan. To że za każdym razem zaryjemy twarzą o beton to nie ważne. Tak było z ustawą piętnującą "polskie obozy zagłady" z której trzeba się było szybko wycofać. Tak będzie i teraz.Na tym polega polityka zagraniczna w tej polskiej pato-komunie. Narobić dymu i udawać że bronimy tego co polskie wstając z kolan. To że za każdym razem zaryjemy twarzą o beton to nie ważne. Tak było z ustawą piętnującą "polskie obozy zagłady" z której trzeba się było szybko wycofać. Tak będzie i teraz. Obciach na cały świat
pyton112
Czy aroganccy jankesi będą już przeciwni każdej ustawie w Polsce? Heloł
newcommer
Polityka PIS jest zastanawiająca. Po robią kolejne zadymy jak się potem wycofują?
Jeżeli chodzi o pieniądze to dla kogo? Ład medialny w UE jest prosty, media nie mogą należeć zarówno do Putina jak i ChRL... dlaczego robić wyjątki dla best friendów.
wonsz
Ten śmieszny kraik zbudowany na ludobójstwie i niewolnictwie, gdzie policja klęka przed zadymiarzami i który ostatnią wojnę wygrał 75 lat temu (mimo że wiecznie gdzieś wojuje albo "interweniuje") jest daleko i łajno nam może zrobić. Netflixa nam odetną? Windowsa zablokują? Licencji na Czarną Wdowę w kinach Ten śmieszny kraik zbudowany na ludobójstwie i niewolnictwie, gdzie policja klęka przed zadymiarzami i który ostatnią wojnę wygrał 75 lat temu (mimo że wiecznie gdzieś wojuje albo "interweniuje") jest daleko i łajno nam może zrobić. Netflixa nam odetną? Windowsa zablokują? Licencji na Czarną Wdowę w kinach nie dadzą? Śmieszny kraj i śmieszne groźby, zdolność do obrony nas przed rzeczywistą agresją ruską czy niemiecką też zerowa (przypominam, że ten kraj był gwarantem niepodległości i nienaruszalności granic Ukrainy - a kto siedzi w Donbasie i na Krymie?) Dopóki atak atomowy nie wchodzi w grę, nie należy się nimi przejmować bardziej, niż ultimatum ze strony San Marino.

Inna rzecz, że Polska idzie na zderzenie jednocześnie z USA, Rosją i UE. A, niestety, za mali i za słabi jesteśmy, żeby się obyć na świecie bez protektora. Za Tuska przynajmniej pokornie wypełnialiśmy wolę postnazistów zza Odry, więc przynajmniej oni mieli interes w tym, żeby bronić swojego wschodniego lebensraumu i interesów w nim. A jak się pozbędziemy WSZYSTKICH zagranicznych pijawek, to na wypadek każdego kryzysu zostajemy sami, jak palec...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki