Zapowiedź dnia - 5 sierpnia 2020 r.

Michał Żuławiński2020-08-05 06:30analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-05 06:30
Bankier.pl

Przed nami środa 5 sierpnia, 218 dzień roku 2020. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Złoto powyżej 2000 dolarów za uncję. Ceny kontraktów na złoto przebiły 2000 dolarów za uncję. Królewski metal kontynuuje imponujący rajd, co przekłada się na zainteresowanie inwestorów.

Kaczyński: Planujemy zmniejszenie liczby resortów. Prezes PiS zapowiada rekonstrukcję rządu we wrześniu lub październiku.

Wyniki PKO BP i Pekao. Dwa największe banki pokazały wyniki kwartalne.

Banki kuszą nastolatków zerami i bankowością elektroniczną. Bezpłatne konto wraz z kartą debetową – taką ofertą kuszą banki nastolatków.

Praca zdalna na nowo. Co zmieni się w Kodeksie pracy? Praca zdalna na stałe zagościła u Polaków w związku z pandemią koronawirusa. Prawo stara się dogonić rzeczywistość.

Tanie mieszkania od Agencji Mienia Wojskowego. Ile kosztują i jak je kupić? Nawet dwa razy mniej niż na rynku wtórnym trzeba płacić za mieszkania sprzedawane obecnie przez AMW

Liban: silna eksplozja w Bejrucie. Silna eksplozja wstrząsnęła we wtorek stolicą Libanu, Bejrutem. Władze zapowiadają śledztwo ws. przyczyn. Donald Trump już mówi o ataku bombowym.

Wydarzy się w Polsce

Edukacja. Konferencja prasowa Dariusza Piontkowskiego ministra edukacji nt. przygotowań do nowego roku szkolnego 2020/2021 (13:00)

Wynagrodzenia. Posiedzenie Zespołu Rady Dialogu Społecznego ds.budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, który zajmie się m.in. wysokością płacy minimalnej i wynagrodzeniami w budżetówce w 2021 r. (12:00)

Banki. O 10:00 wyniki finansowe na konferencji prasowej podsumuje Pekao. O 11:30 analogiczne wydarzenie zorganizuje PKO BP.

Sejm. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach (15:00), Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (15:00) oraz Komisji Finansów Publicznych (19:00)

RPO. Spotkanie prasowe "#NIEBOJESIE - PROJEKT SZCZĘŚCIE" z zapowiadanym udziałem m.in. rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara (12:00)

Nauka. Konferencja prasowa z udziałem Wojciecha Murdzka, ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w jej trakcie minister zdalnie (z siedziby Ministerstwa) uruchomi pierwszy na świecie hybrydowy tor marsjański, przygotowany specjalnie na potrzeby szóstej edycji międzynarodowych zawodów ERC (13:00)

Kultura. Konferencja prasowa z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyny Meissner oraz dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Elżbiety Wrotnowskiej-Gmyz (10:30)

Sport. Briefing prasowy dotyczący tegorocznej edycji Programu "Sportowe Wakacje+", z udziałem minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk oraz Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego Olgierda Cieślika (12:30)

Powstanie Warszawskie. Ciąg dalszy uroczystości związanych z 76. rocznicą Powstania Warszawskiego i Rzezi Woli: Uroczystość pod pomnikiem upamiętniającym zdobycie przez Batalion "Zośka" obozu "Gęsiówka" (13:45). Następnie o Na Skwerze Pamięci u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności nastąpi złożenie kwiatów w hołdzie ludności cywilnej z okazji Ogólnowarszawskiego Dnia Pamięci Mieszkańców Woli (17:30). Ostatnim akcentem będzie Marsz Pamięci (19:00)

Wydarzy się na świecie

Tokio. Władze Japonii znoszą zakaz wjazdu dla części cudzoziemców posiadających prawo do stałego pobytu w tym kraju, wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa

Watykan. Pierwsza po lipcowej przerwie audiencja generalna papieża Franciszka, w dalszym ciągu bez wiernych i transmitowana z papieskiej biblioteki

Londonerry. Pogrzeb Johna Hume'a, zmarłego w poniedziałek w wieku 83 lat północnoirlandzkiego polityka katolickiego, który był jednym z architektów procesu pokojowego w Irlandii Północnej, za co w 1998 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla

Sri Lanka. Wybory parlamentarne

Kalendarium ekonomiczne 5 sierpnia 2020 r.

Indeksy PMI dla sektora usług w Hiszpanii (09:15), Włoszech (09:30), Francji (09:50), Niemczech (09:55), strefie euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45)

Strefa euro: sprzedaż detaliczna (11:00)

Szwecja: dynamika PKB w drugim kwartale 2020 r. (09:30)

USA: raport ADP (14:15), handel zagraniczny (14:30), indeks ISM dla sektora usług (16:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: WIG20 lekko w górę. Spore wahania "gorących" spółek

Sesja na Wall Street: Wall Street w górę trzeci dzień z rzędu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PEKAO, PKOBP, KETY, ASSECOSEE - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.

INC - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok 2019.

BOS - NWZA ws. odwołania i powołania członków RN oraz oceny odpowiedniości kolegialnej RN.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 5 sierpnia

1772 – I rozbiór Polski: w Petersburgu podpisano trzy traktaty rozbiorowe pomiędzy Rosją, Prusami i Austrią, ustalające granice zaboru.

1789 – Francuska Konstytuanta przyjęła ustawę, która stanowiła, że obywatele są równi wobec prawa, znosiła przywileje stanowe, resztki poddaństwa osobistego chłopów i obowiązek płacenia dziesięciny

1858 – Zakończono kładzenie pierwszego transatlantyckiego kabla telegraficznego

1915 – I wojna światowa: wojska niemieckie wkroczyły do opuszczonej przez Rosjan Warszawy

1940 – Premier RP gen. Władysław Sikorski oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill podpisali polsko-brytyjską umowę wojskową

1944 – Rozpoczęła się rzeź Woli

1981 – Prezydent USA Ronald Reagan zwolnił z pracy 11 359 strajkujących kontrolerów lotów

2011 – Zmarł Andrzej Lepper

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki