REKLAMA

Zapowiedź dnia - 18 maja 2021 r.

Michał Żuławiński2021-05-18 07:22analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-18 07:22
Zapowiedź dnia - 18 maja 2021 r.
Zapowiedź dnia - 18 maja 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 18 maja, 138. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Stawki najmu małych domów rosną szybciej niż dużych. Nowy raport Bankier.pl. Od 10 proc. do nawet 60 proc. wzrosła w ciągu roku w większości największych polskich miast wycena odstępnego dyktowanego za najem domów jednorodzinnych o powierzchni do 125 mkw.

Dywersyfikacja geograficzna. Dlaczego warto? Dla większości z nas centrum interesów życiowych jest Polska. Ale to jeszcze nie powód, aby wszystkie nasze inwestycje trzymać w kraju nad Wisłą i Odrą.

Emerytalny nieład. Rząd znów nawarzył piwa z reformą OFE. Reforma OFE wciąż jest przekładana i publikacja Polskiego Ładu wcale tego problemu nie rozwiąże. Wręcz przeciwnie, zgodnie z nowym planem rządzących, rodzące się w bólach stare ustalenia dotyczące przyszłości 157 mld zł trzymanych w OFE.

Ranking lokat półrocznych – numer 1 da zarobić 1,50 proc. rocznie. Stawki na najlepszych lokatach półrocznych znacząco odbiegają od procentów sprzed ponad roku. Obecny „maks” to 1,50 proc. w skali roku. Jest to jednorazowa oferta specjalna dla nowych klientów z ograniczoną kwotą maksymalną.

Niedzielski o testach paszportów covidowych: za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu KE. Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski,

Szczepionki Moderny i Pfizera skuteczne przeciwko indyjskim wariantom koronawirusa. Szczepionki przeciwko Covid-19 koncernów Moderna i Pfizer/BioNTech są skuteczne przeciwko indyjskim wariantom koronawirusa - wynika ze wstępnych laboratoryjnych prac amerykańskich naukowców

Konflikt w Strefie Gazy trwa. Kolejny dzień z ostrzałem artyleryjskim. Izraelska armia poinformowała w poniedziałek późnym wieczorem, że w kierunku Izraela wystrzelono sześć rakiet z terytorium Libanu. Pociskom nie udało się jednak przelecieć na drugą stronę granicy.

Wydarzy się w Polsce

W Rzeszowie premier ma spotkać się z przedstawicielami biznesu, odwiedzić Zamek Lubomirskich, a w Jasionce weźmie udział w wydarzeniu "Dolina Wodorowa". Szef rządu w czasie objazdu weźmie też udział w konferencji dotyczącej przebudowy boisk, odwiedzi centrum aktywizacji i opieki seniorów, a także spotka się z samorządowcami. W planach jest też wizyta w jednej z firm w województwie małopolskim, a także na Campusie Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rolnictwo. Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zajmie się dziś problemem zadłużenia gospodarstw rolnych oraz ocena funkcjonowania ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

Matury. Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z fizyki. Po południu będą pisemne egzaminy z języka hiszpańskiego: na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Nie są to egzaminy obowiązkowe.

Energetyka. 09:00 Konferencja prasowa online z okazji podpisania porozumienia ws. wymiany wiedzy, wspólnych badań oraz rozwoju w obszarze morskiej energetyki wiatrowej między PGE Polską Grupą Energetyczną, Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym

Świadczenia. 11:00 Debata pt. "Reforma systemu świadczeń społecznych", otwarcia dokona marszałek Senatu Tomasz Grodzki, z udziałem senatorów, posłów, ekspertów Instytutu Emerytalnego

Edukacja. 13:30 - przedstawiciele ZNP wezmą udział w posiedzeniu Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, które odbędzie się stacjonarnie w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki (przy ulicy Hożej 20)

Wydarzy się na świecie

Tel Awiw, Gaza. Rozwój wydarzeń w związku z najnowszą eskalacją konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W ostatnich dniach dochodzi do zmasowanych ataków rakietowych prowadzonych ze Strefy Gazy na miasta w Izraelu, a w odpowiedzi siły izraelskie bombardują cele radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas. Po obu stronach są ofiary śmiertelne.

Bruksela. Specjalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w związku z eskalacją przemocy między Izraelem a Palestyną. Zwołano je na wniosek szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Ministrowie mają przedyskutować, jak UE może najlepiej przyczynić się do zakończenia fali przemocy. Na ten sam temat będą też równolegle debatować deputowani do Parlamentu Europejskiego.

Monte Cassino. Na polskim cmentarzu wojennym 2. Korpusu generała Władysława Andersa uroczystości upamiętniające 77. rocznicę bitwy o wzgórze. W ceremonii udział weźmie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kalendarium ekonomiczne 18 maja 2021 r.

11:00 - UE - Bilans handlowy (3/2021)

11:00 - UE - PKB - szacunek (I/2021)

14:30 - USA - Liczba rozpoczętych budów (4/2021)

14:30 - USA - Liczba wydanych pozwoleń na budowę (4/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: Mocne wzrosty banków i deweloperów. WIG20 najwyżej od koronakrachu

USA: Lekkie spadki na Wall Street, w dół szły firmy technologiczne

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PEPCO – Zakończenie przyjmowania zapisów dla inwestorów instytucjonalnych.

CCC – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za rok obrotowy 2020/2021.

WIRTUALNA – Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

AUTOPARTN – Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

10:00 - WIRTUALNA - Konferencja wynikowa Spółki

Omówienie wyników finansowych wypracowanych przez Spółkę Wirtualna Polska Holding S.A. w pierwszym kwartale 2021 roku.

11:00 - ALUMETAL - Konferencja wynikowa Spółki

Spotkanie z Zarządem Grupy Alumetal po publikacji raportu okresowego za Q1 2021.

Kulminacja sezonu wyników za I kw., głównie na NewConnect

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 18 maja

1652 – Ogłoszono zniesienie niewolnictwa w Rhode Island w Nowej Anglii.

1792 – Wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana wojną w obronie Konstytucji 3 maja.

1804 – We Francji zniesiono I Republikę; Napoleon Bonaparte został ogłoszony cesarzem Francuzów.

1920 – Urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

1922 – W swym pierwszym meczu międzynarodowym Legia Warszawa przegrała na własnym boisku z czeską Viktorią Žižkov 2:9.

1935 – W Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe marszałka Józefa Piłsudskiego.

1944 – Oddziały 2. Korpusu Polskiego zdobyły wzgórze Monte Cassino

1970 – Zakończyła się trwająca od 30 marca operacja obracania Pałacu Lubomirskich w Warszawie.

1981 – W sali Estrady Poznańskiej odbyła się pierwsza próba zespołu Lombard. Data ta uważana jest za dzień powstania zespołu.

1990 – Francuski TGV Atlantique ustanowił rekord szybkości pociągu pasażerskiego (515,3 km/h).

1990 – Podpisano dwustronny układ o unii walutowej, gospodarczej i socjalnej pomiędzy RFN i NRD.

1992 – W Warszawie podpisano polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki