REKLAMA

Emerytalny nieład. Rząd znów nawarzył piwa z reformą OFE

Adam Torchała2021-05-17 19:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-05-17 19:30
Emerytalny nieład. Rząd znów nawarzył piwa z reformą OFE
Emerytalny nieład. Rząd znów nawarzył piwa z reformą OFE
/ Kancelaria Premiera RP

Reforma OFE wciąż jest przekładana i publikacja Polskiego Ładu wcale tego problemu nie rozwiąże. Wręcz przeciwnie, zgodnie z nowym planem rządzących, rodzące się w bólach stare ustalenia dotyczące przyszłości 157 mld zł trzymanych w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą się okazać niewiele warte.

Obecnie obowiązujący pomysł Prawa i Sprawiedliwości na zamknięcie tematu Otwartych Funduszy Emerytalnych przewiduje dwie ścieżki. Konta OFE zostaną przekształcone w IKE, jednak osoby, które nie będą tego chciały, będą mogły swoje oszczędności przenieść na konto w ZUS. Za przeniesienie oszczędności na IKE ma być pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa, z kolei w ZUS będzie pobierany podatek dochodowy od emerytury. 

Pierwotnie reformę tę chciano wprowadzić w 2020 roku, wówczas jednak zabrakło zdecydowania po "nie" Senatu. Pod koniec kwietnia tego roku projekt znów miał wrócić do Sejmu, jednak w dziwnych okolicznościach zniknął nagle z agendy. W ostatniej chwili na drodze miały stanąć "wątpliwości", które zgłosiła Solidarna Polska. Co istotne, teoretycznie wszystko to działo się już po pierwotnym terminie ogłoszenia Polskiego Ładu, który miał ujrzeć światło dzienne w marcu (prezentację odroczono przez lockdown). Teraz z kolei okazało się, że ogłoszony w końcu w sobotę Polski Ład stoi w sprzecznością z projektem ustawy dotyczącej OFE.

Opłata przekształceniowa traci uzasadnienie

Głównym problemem jest temat kwoty wolnej podatku. To opodatkowanie emerytur w ZUS miało uzasadniać kontrowersyjną opłatę przekształceniową. Tymczasem w ładzie zaprezentowano wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, który sprawia m.in. że emerytury do 2,5 tys. zł stałyby się nieopodatkowane. 

- W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 PLN. To zmiana podnosząca o nawet 2000 PLN rocznie świadczenia dla 65 proc. emerytów. Termin przyjęcia przez Radę Ministrów: wrzesień 2021 r. - czytamy w projekcie. Kontrowersyjna opłata przekształceniowa (jej naliczenie teraz, a nie w momencie wypłat emerytur było jawnym zagraniem na korzyść obecnego rządu) staje się tym samym jeszcze bardziej kontrowersyjna.

Wybór IKE mniej atrakcyjny

W rządzie nie widać jednego frontu podejścia do problemu. - Nie ma żadnej decyzji dotyczącej zmiany poziomu opłaty związanej z przekształceniem OFE - poinformował w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz KościńskiRMF FM podało z kolei w poniedziałek, że reporterzy stacji ustalili, iż rząd obniży proponowaną opłatę za likwidację OFE z obecnych 15 proc. do 10 proc. "Żeby zachować równowagę, rząd musi obniżyć także planowane opodatkowanie IKE. Z obecnie zakładanych 15 procent do - jak ustaliliśmy 10 procent" - podano.

Zejście do 10 proc. wydaje się jednak propozycją z kategorii "łatajdziura". W dylemacie "ZUS czy IKE" po obniżce kwoty wolnej ZUS dla wielu emerytów zyska bardziej niż IKE w przypadku ścięcia opłaty do 10 proc. Przy takiej kwocie wolnej od podatku, jak ta z Polskiego Ładu, ani 15 proc., ani 10 proc. opłaty przekształceniowej poszukiwaniem "sprawiedliwego rozliczenia" uzasadnić się już nie da. Brnięcie dalej w to rozwiązanie zapewne zwiększy jeszcze wśród Polaków poczucie, że opłata przekształceniowa to po prostu manewr mający na celu zgarnięcie kasy, a nie "wyrównywanie" czegokolwiek.

Wydaje się, że projekt wymaga ponownego przemyślenia, a nie gaszenia pożaru, który nagle odkryto. Rząd powinien się przyznać, że zawalił sprawę, proponując dwa sprzeczne ze sobą projekty, i zaproponować nowy plan na OFE. Tyle że to przedłuży i tak przedłużające się "zamykanie" OFE" o kolejne miesiące.

Znak zapytania dla GPW

Co istotne, rozwiązanie gdy ZUS zyskuje nieproporcjonalną korzyść względem IKE również nie wydaje się realnym scenariuszem. Po pierwsze chrapkę na pieniądze z opłaty przekształceniowej miał rząd. Jeżeli więcej osób wybierze ZUS (a tak może stać się przy zmianach związanych z Polskim Ładem), pieniędzy z opłaty przekształceniowej będzie mniej. A przecież wiele wskazuje, że rząd całą sytuacją z problemem gryzienia się reformy OFE i Polskiego Ładu jest zaskoczony i scenariusza odpuszczenia tych pieniędzy nie przewidywał.

Problem ma także giełda. OFE są istotnym graczem na warszawskiej GPW, w akcjonariatach niektórych spółek grają nawet pierwsze skrzypce. Niestety nadal nie wiadomo, ile akcji będą musiały przy okazji "ostatecznej reformy" sprzedać. Jeżeli więcej osób wybierze ZUS, konieczne może być sprzedanie większej liczby akcji. Zgodnie z danymi Trigon DM na koniec marca 2021 roku w OFE zgromadzonych było 157 mld zł, w tym 123 mld zł zaangażowane były w akcje polskie.

OFE, czyli problem

Niestety, przedłużająca się egzystencja OFE w takim "dogorywającym" kształcie jest realnym problemem gospodarczym. To czynnik niepewności, kolejne pomysły na reformę funduszy nieco się różniły. Od lat wiadomo, że OFE znikną, tylko nie wiadomo jak. Tymczasem zaangażowane w nie miliardy złotych to pieniądze ważne z punktu widzenia zarówno polskich emerytów, jak i polskiej gospodarki. Na rozstrzygnięcie czekają także wspomniani inwestorzy z GPW, gdzie OFE jest jednym z poważniejszych systemowych znaków zapytania wiszących nad rynkiem. Całe zamieszanie nie służy także budowaniu przez rząd u obywateli świadomości dotyczącej budowania emerytalnego zabezpieczenia.

- Dywersyfikacja źródeł zabezpieczenia na starość jest krytycznie istotna dla bezpieczeństwa finansowego Polaków. To proces na wiele lat. Pierwszy duży krok to wdrożenie Moje PPK. Kolejny reforma OFE i upowszechnienie IKE. Niedobrze, że tak ważna reforma się opóźnia - napisał w kwietniu należący przecież do kręgów związanych z rządem prezes PFR Paweł Borys.

Otwarte Fundusze Emerytalne powoli stają się jednak niestety synonimem ciągnącej się w nieskończoność reformy. Przypomnijmy, że rozbiór funduszy rozpoczęto już 2014 roku. Wówczas obligacje należące do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostały „przetransferowane” do ZUS-u i tam „umorzone”. Dla wielu Polaków był to po prostu "skok na OFE" dokonany przez Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego, choć należy podkreślić, że Trybunał Konstytucyjny uznał to działanie za zgodne z prawem i otworzył de facto ścieżkę do likwidacji. Konsekwencją tamtych wydarzeń był brak zaufania obywateli do reform emerytalnych, który dał o sobie znać małym zaangażowaniem Polaków w Pracownicze Plany Kapitałowe. PPK, które miały OFE zastąpić. PPK zaliczyły falstart, a likwidowane od 7 lat OFE wciąż żyją i są realnym problemem.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (42)

dodaj komentarz
marina22
Mogliby raz na zawsze zamknąć już wątek OFE, bo wraca do nas jak boomerang i tylko rzuca negatywne światło na to co dzieje się teraz. A aktualnie czasy się zmieniły, Ludzie powinni oszczedzać, bo jesli sami o siebie nie zadbają to nikt tego nie zrobi. Jest przecież ppk, więc kazdy ma szanse coś tam odłożyć. Zwłaszcza że w tym programie Mogliby raz na zawsze zamknąć już wątek OFE, bo wraca do nas jak boomerang i tylko rzuca negatywne światło na to co dzieje się teraz. A aktualnie czasy się zmieniły, Ludzie powinni oszczedzać, bo jesli sami o siebie nie zadbają to nikt tego nie zrobi. Jest przecież ppk, więc kazdy ma szanse coś tam odłożyć. Zwłaszcza że w tym programie środki gromadzone są na prywatnych kontach a w razie potrzeby można je szybciej wypłacić
drabio
Chcieli ludzi w konia załadować 15 procentową opłatą przksztalceniową ale spadajce słupki poparcia zmusiły ich do kroku który pokazuje jak ustawa o OFE miała skorowac frajerów.ktorzy "domyślnie" zapłaciliby te 15procent extra.

Na tym przykładzie widać że tej władzy należy patrzeć na łapy przez mikroskop.
pozhoga
A mogło być po prostu tak:
- uznać, że pieniądze w OFE są prywatne (ale nie: tuskowy Trybunał Konstytucyjny nagle doznał olśnienia, że te pieniądze nie są prywatne - oczywiście on był wolny, niezależny i ten, no, demokratyczny, nie to co ten obecny);
- obniżyć ustawowo opłaty za zarządzanie w OFE do poziomów uczciwych (ale
A mogło być po prostu tak:
- uznać, że pieniądze w OFE są prywatne (ale nie: tuskowy Trybunał Konstytucyjny nagle doznał olśnienia, że te pieniądze nie są prywatne - oczywiście on był wolny, niezależny i ten, no, demokratyczny, nie to co ten obecny);
- obniżyć ustawowo opłaty za zarządzanie w OFE do poziomów uczciwych (ale nie: tuskowy nierząd tak zabagnił finanse publiczne, że musiał rąbnąć połowę kasy z OFE dla łatania dziury w ZUS);
- postawić winnych paskarskich opłat przed Trybunałem Stanu, skazać (ale nie: oni po prostu POPEŁNILI BŁĄD, bidule takie, no po prostu im NIE WYSZŁO);
- i niech te OFE sobie dalej zbierają składki i inwestują, ew. zmienić kryteria inwestycyjne.

Ustalenie najpierw paskarskich opłat dla PTE, a potem rabunek 150 mld zł prywatnych oszczędności Polaków przez nierząd tuskowy przy współdziałaniu gangsterów ze specjalnej kasty to był polski szwindel tysiąclecia. Oczywiście teraz covid-histeria go przebiła, ale sprawa OFE to jednak nasz polski, rodzimy wynalazek.
barysza51
Co brałeś, bo piep... ale jak nie po gandzi
demeryt_69
"Zdradzeni o świcie" czyli niekończąca się telenowela nadwiślańska :)

Kto beknie za ten mega-przekręt? Syjoniści?barysza51
99% pisało że to kradzież, złodziejstwo. I teraz wyszło szydło z worka.
barysza51 odpowiada demeryt_69
Na tym forum !!! Nie mam na myśli takich trolli jak Ty.
demeryt_69
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wybierz-OFE-zanim-wybiora-za-Ciebie-2166991.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-zmienic-OFE-krok-po-kroku-2042973.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/10-opinii-na-temat-OFE-2803403.html
barysza51 odpowiada demeryt_69
Proszę się wczytać w te opinie. Tam jest wyraźnie napisane, że ilość posad dla królika i jego rodziny po tej pseudoreformie wzrośnie. A do czego to prowadzi - cytat z twitter'a pana mecenasa Giertycha.
"Koleżanka przyjaciółki Kaczyńskiego kieruje spółką, która jest odpowiedzialna za awarię największej polskiej elektrowni.
Proszę się wczytać w te opinie. Tam jest wyraźnie napisane, że ilość posad dla królika i jego rodziny po tej pseudoreformie wzrośnie. A do czego to prowadzi - cytat z twitter'a pana mecenasa Giertycha.
"Koleżanka przyjaciółki Kaczyńskiego kieruje spółką, która jest odpowiedzialna za awarię największej polskiej elektrowni. Tak się kończy obsadzanie ważnych firm znajomymi posłów PiS. "

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki