REKLAMA

ZUS skontroluje pracowników na zwolnieniu lekarskim. Urzędnicy zapukają nawet do sąsiada

2021-09-27 13:00
publikacja
2021-09-27 13:00

ZUS zażąda zwrotu świadczenia chorobowego od pracowników, którzy podczas zwolnienia lekarskiego wykonywali czynności niezgodne z jego przeznaczeniem. Zakład już wkrótce będzie mógł zapytać nawet sąsiada, czy pracownik na zwolnieniu nie remontował domu lub był na wakacjach. 

ZUS skontroluje pracowników na zwolnieniu lekarskim. Urzędnicy zapukają nawet do sąsiada
ZUS skontroluje pracowników na zwolnieniu lekarskim. Urzędnicy zapukają nawet do sąsiada
fot. Slava Dumchev / / Shutterstock

Pracownicy, którzy na zwolnieniu lekarskim remontują dom, wyjeżdżają na wakacje lub wykonują inne prace muszą liczyć się z poważnym konsekwencjami. W tym ze zwrotem świadczenia chorobowego lub wypadkowego z odsetkami (maksymalnie za 5 lat wstecz). Nowelizacja przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie od 18 września, zaostrza dotychczasowe prawo.

Do tej pory w sytuacjach niejednoznacznych decyzja w sprawie zwrotu świadczenia należała do sądów. Ich orzecznictwo nie były jednolite. "Teraz to się skończy". Aktualnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał podstawę prawną do wystąpienia z żądaniem zwrotu środków do pracownika, który w opinii ZUS, nienależnie pobrał pieniądze z tytułu zwolnienia lekarskiego lub ubezpieczenia wypadkowego –  podaje portal Prawo.pl.

Kody zwolnień lekarskich

Kod choroby to nic innego jak litera przypisana grupom chorobowym, którą zamieszcza się na zwolnieniu lekarskim czyli ZUS ZLA (dawniej L4). Taki dokument jest obecnie wystawiany elektronicznie czyli tzw. e-ZLA

Pracownik na zwolnieniu chorobowym "pod lupą" ZUS

To nie koniec zmian w ustawie. Jeszcze więcej uprawnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzyma wraz z początkiem nowego roku. Od 1 stycznia 2022 r. w życie wejdą przepisy rozszerzające uprawnienia ZUS dotyczące zbierania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości oraz podstaw wymiaru.

W praktyce oznacza to, że urzędnicy ZUS będą mogli m.in. sprawdzić media społecznościowe pracownika na zwolnieniu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości mogą zwrócić się do biura podróży o zweryfikowanie, czy osoba pobierająca środki z L4 w danym czasie przebywała na wakacjach.

DF

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
dolar36
podobno urzędnik może ci wyleźć nawet z pod łóżka!
nepot_synekurzasty
A może by też pracodawców sprawdzić, czy za nadgodziny płacą i od tychże nadgodzin składki ? Tu są dziesiątki miliardów do odzyskania dla ZUS-u. Nie trzeba by wieku emerytalnego podwyższać ani emerytur obniżać ...
demeryt_69
To akurat reguluje rynek, gdyż PIP to jedna z fikcji tej tandetnej imitacji państwa.

demeryt_69
Jak widać po wpisach 'komunę' jest bardzo trudno wyplenić z zakażonych czerepów tamtym systemem - żałosne!

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
No i właśnie takimi działaniami sekta paranoika żoliborskiego buduje zaufanie do tej tandetnej imitacji państwa - tak trzymać!

wizytator
POLICJANCI za to mogą spać spokojnie. I to dosłownie.
antek10
Swoich nie ruszy i tych co na impreze do Mazurka sie wybrali a kasę za posłowanie biorą.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki