REKLAMA

Wypalenie zawodowe jako choroba od 2022 roku

Alan Bartman2021-09-14 14:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-09-14 14:20
Wypalenie zawodowe jako choroba od 2022 roku
Wypalenie zawodowe jako choroba od 2022 roku
fot. Kittyfly / / Shutterstock

Już od 1 stycznia 2022 r. lekarz będzie mógł wypisać zwolnienie lekarskie osobie cierpiącej na wypalenie zawodowe. Jeszcze w 2019 r. co trzeci pracownik umysłowy w Polsce twierdził, że odczuwa skutki tej choroby.

Na 14 września przypada międzynarodowy dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za oficjalną diagnozę medyczną i postanowiła wpisać je do klasyfikacji ICD-11 (International Classification of Diseas). W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. osoby cierpiące na tę chorobę będą mogły skorzystać z prawa do zwolnienia lekarskiego. Wystawiony druk L4, podobnie jak w przypadku depresji, umożliwiać będzie osobie swobodne poruszanie się, np. pójście na zakupy. Może to oznaczać na początku wzmożone kontrole z ZUS-u.

Kto jest zagrożony?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl (2020 r.), 31 proc. ankietowanych wśród pracowników umysłowych wskazało, że czuje się wypalona zawodowo. Jako powody tego samopoczucia co druga osoba wskazuje dużą odpowiedzialność przy niskim wynagrodzeniu (54 proc.), potrzebę rozwoju przy niskich szansach na awans (43 proc.) oraz dużą ilość pracy przy małej ilości czasu (41 proc.). Co trzecia osoba zaznaczyła, że brak nowych wyzwań oraz nużące zadania (28 proc.) też przyczyniły się do poczucia wypalenia.

Objawy wypalenia zawodowego

Dla osób odczuwających wyczerpanie emocjonalne, do którego zaliczają się bóle głowy, bezsenność, brak energii czy częstsza zachorowalność (np. na przeziębienie), powinny to być sygnały, że mogą być narażone na wypalenie zawodowe. W pracy zauważalne może być zobojętnienie na kontakt ze współpracownikami czy klientami. Zdystansowanie do obowiązków zawodowych może drastycznie obniżyć jakość pracy.

Skutki wypalenia zawodowego nie są odczuwalne jedynie przez osobę cierpiąca na nie. Drażliwość i brak motywacji odbija się również na osobach bliskich, a długofalowe problemy powodują „ucieczkę” od pracy.

Jak pracodawca może pomóc?

– Działania profilaktyczne, które może wdrożyć pracodawca, to przede wszystkim działania edukacyjne, które uczą pracowników dbania o swój stan emocjonalny poprzez zachowanie równowagi pomiędzy obszarem zawodowym a osobistym – doradza w rozmowie z Bankier.pl Ewa Godlewska, psycholożka z Centrum Współpracy z Biznesem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Pracodawca może tego dokonać poprzez kursy, które poszerzają wiedzę pracowników z zakresu dbania o zdrowe nawyki, takie jak sen, odpowiednia dieta czy aktywność fizyczna. Do działań profilaktycznych dodać można zapewnienie ergonomicznego, komfortowego miejsca do pracy.

– Jeżeli pracodawca dostrzega objawy wypalenia u pracownika, to może podjąć działania, które pomogą przywrócić optymalne funkcjonowanie. Pierwszym z podjętych działań powinna być rozmowa z przełożonego z pracownikiem i wspólne poszukanie rozwiązania sytuacji, która mogła się przyczynić do wypalenia. Rozwiązania mogą być różne, natomiast powinny być dopasowane do potrzeb i wartości poszczególnej osoby. Przykładowym rozwiązaniem mogą być kursy podnoszące kwalifikacje, reorganizacja zakresu obowiązków, zmiana stanowiska pracy. Dobrą praktyką i coraz powszechniej stosowaną przez pracodawców jest możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa, współpracującego z organizacją – zaznacza Ewa Godlewska.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
anonim_gal
Ech co za czasy to już nie ma tekstu na uzdrowienie w stylu "jak ci się nie podoba to się zwolnij" ?
tysiak35
Sporo ostatnio zmarło młodych kierowców , brali roboty na 13 do 15 godzin dziennie , bo chcieli jak najwięcej zarabiać , a jak im mówiłem że za dużo roboty żeby zmniejszyć na 8 to się na mnie krzywo patrzyli i robili lekceważące miny ha ha . Ciekawe na co wydali te zarabiane 7 tysi pewnie na bańke na nieruchach .
jan-kowalski
"Działania profilaktyczne, które może wdrożyć pracodawca, to przede wszystkim działania edukacyjne, które uczą pracowników dbania o swój stan emocjonalny poprzez zachowanie równowagi pomiędzy obszarem zawodowym a osobistym – doradza w rozmowie z Bankier.pl Ewa Godlewska, psycholożka z Centrum Współpracy z Biznesem Uniwersytetu "Działania profilaktyczne, które może wdrożyć pracodawca, to przede wszystkim działania edukacyjne, które uczą pracowników dbania o swój stan emocjonalny poprzez zachowanie równowagi pomiędzy obszarem zawodowym a osobistym – doradza w rozmowie z Bankier.pl Ewa Godlewska, psycholożka z Centrum Współpracy z Biznesem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu."

Kolejny przypadek z serii "mam problem i niech ktoś go za mnie rozwiąże".
Masz człowieku problem z wypaleniem zawodowym, to spróbuj się z nim uporać, sam. Pracodawca nie zacznie za ciebie żyć higienicznie, uprawiać sport itd.
zosia3005
Na to jest tylko jedno lekarstwo - zmienić swoją filozofię życia na BYĆ zamiast MIEĆ , zadbać tylko o środki niezbędne do życia i cieszyć się życiem najlepiej na łonie natury w gronie ludzi których lubimy . Tak naprawdę do fajnego życia trzeba niewiele . To również dobre dla planety , środowiska i dodatkowa przyjemność , że nie pasiemy Na to jest tylko jedno lekarstwo - zmienić swoją filozofię życia na BYĆ zamiast MIEĆ , zadbać tylko o środki niezbędne do życia i cieszyć się życiem najlepiej na łonie natury w gronie ludzi których lubimy . Tak naprawdę do fajnego życia trzeba niewiele . To również dobre dla planety , środowiska i dodatkowa przyjemność , że nie pasiemy tłustych kotów w polityce , bankach i korporacjach !!
andregru
"zwolnienie lekarskie osobie cierpiącej na wypalenie zawodowe" już widzę oddziały policji na takich zwolnieniach , kiedyś choroba alkoholowa ( znam osobiście takie przypadki ) dziś wypalenie .
peluquero
ilość procedur i nie podążające za tym ułatwienia, rosnące obciążenia podatkowe (średnio 70-75% czasu w pracy spędzamy na...opłacenie podatków), w tej chwili także zbiorowa psychoza pojawianie się psychosomatycznych skutków 'pandemii', homeoffice jako zaburzenie work-life balance, to wszystko będzie miało swoje skutki za 2-3 lata
mul_roboczy
A tak z innej beczki - pracodawca powinien wspomóc pracownika, zmotywować (również finansowo), wysłać do psychologa itp. Szkoda tylko, że nikt nie zauważa, że większość objawów wypalenia zawodowego idealnie pasuje do pracodawców a ci pomimo, że płacą składkę zdrowotną od każdej działalności i będą płacić jeszcze wyższe składki uwzględniające A tak z innej beczki - pracodawca powinien wspomóc pracownika, zmotywować (również finansowo), wysłać do psychologa itp. Szkoda tylko, że nikt nie zauważa, że większość objawów wypalenia zawodowego idealnie pasuje do pracodawców a ci pomimo, że płacą składkę zdrowotną od każdej działalności i będą płacić jeszcze wyższe składki uwzględniające dochód mogą liczyć na wielkie.... Cytując klasyka (naszego premiera) "czy to drodzy Państwo jest sprawiedliwe?"
Pracodawcy mają zrzucać się na system, który w żaden sposób ich nie uwzględnia a dodatkowo zaczynają być traktowani jako podludzie bez żadnych praw co już jest chore, no ale co ja tam wiem dobra zmiano
itso_cien_na_sciane
no nic nie wiesz ale ja wiem ze swoim pisaniem chcesz pracodawców wciągnąć w depresje ? :D

to morze połóż się na kanapie i zacznijmy od początku. cofnijmy się w czasie kiedy po raz pierwszy poczułeś się podludziem okej przewińmy do końca

to tylko twoja słaba samo ocena a lekarstwem jest praca
bha odpowiada itso_cien_na_sciane
Szczególnym lekarstwem z działaniami ubocznymi jest praca ...... dla szczytnej idei i niewiele więcej obecnie na topie w gospodarce.
zenonn odpowiada itso_cien_na_sciane
Arbeit macht frei

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki