REKLAMA

ZUS: pół miliona Ukraińców ubezpieczonych w Polsce

2019-11-08 10:05
publikacja
2019-11-08 10:05
ZUS: pół miliona Ukraińców ubezpieczonych w Polsce
ZUS: pół miliona Ukraińców ubezpieczonych w Polsce
fot. Maciek Markowski / / FORUM

Na koniec września w ZUS-ie ubezpieczonych było niemal pół miliona Ukraińców - w raptem pięć lat ta liczba wzrosła ponad dziesięciokrotnie. Największą falę napływu mamy już raczej za sobą. Tymczasem tani pracownicy ze Wschodu znacząco wspierają polską gospodarkę.

499 601 osób z ukraińskim paszportem było objętych ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi w Polsce na koniec września. Ukraińcy stanowili 75 proc. spośród 665 tys. cudzoziemców w ZUS-ie.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych ZUS

Ich liczba nie rośnie już jednak tak szybko jak w ostatnich kilku latach. W III kwartale przybyło 16 tys. ubezpieczonych z Ukrainy, podczas gdy w analogicznych okresach w latach 2016-18 było to przeszło 20 tys. Pomijając ostatni kwartał ubiegłego roku, w III kwartał 2019 r. wzrost liczby Ukraińców objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce był najmniejszy od blisko 2 lat.

Analizując dane w interwałach 12-miesięcznych, szczyt fali napływu miał miejsce w III kwartale 2017 r. - w roku poprzedzającym koniec września 2017 r. liczba ubezpieczonych w ZUS-ie Ukraińców zwiększyła się o niemal 140 tys., blisko dwa razy więcej niż w roku poprzedzającym wrzesień roku bieżącego.

Szczególnie interesujące będą dane za ostatni kwartał tego roku, w ubiegłym bowiem liczba Ukraińców objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce spadła po raz pierwszy od 6 lat. Ponadto w czwartych kwartałach ostatnich lat napływ ubezpieczonych był mniejszy niż w pozostałych częściach roku.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych ZUS

Warto przy tym podkreślić, że liczba objętych ubezpieczeniami nie jest równoznaczna z liczbą pracujących czy przebywających nad Wisłą. NBP szacuje, że w 2018 r. przeciętna liczba pracujących w Polsce imigrantów z Ukrainy wyniosła niemal 900 tys. wobec 200 tys. w 2013 r. Oznacza to, że co 20. osoba pracująca w Polsce pochodzi z Ukrainy - zauważa Kamil Pastor ze SpotData.pl. W szczytowych okresach roku może to być nawet 1,2 mln osób.

fot. Paweł Strzelecki, Robert Wyszyński, Jakub Growiec / / NBP, "Migracja z Ukrainy i jej wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce"

- Nie mamy dokładnych danych o liczbie Ukraińców w Polsce. Są dane o przekroczeniach granicy, ale nie każde przekroczenie granicy jest w celach zarobkowych. Wiele osób tu studiuje albo przebywa w celach turystycznych. Są dane o zezwoleniach na pracę, ale często jest tak, że pracodawcy występują o więcej zezwoleń, niż faktycznie wykorzystują - podkreślał dr hab. Jakub Growiec w rozmowie z Obserwatorem Finansowym.

"W okresie 2014-2018 imigracja (z Ukrainy - red.) kontrybuowała 11 proc. do całkowitego wzrostu PKB polskiej gospodarki" - piszą analitycy banku centralnego. W rekordowym 2017 r. wkład Ukraińców do tempa wzrostu gospodarczego sięgnął aż 0,7 p. proc. To jeden z czynników, dzięki któremu PKB Polski wzrósł wówczas o niemal 5 proc.

fot. Paweł Strzelecki, Robert Wyszyński, Jakub Growiec / / NBP, "Migracja z Ukrainy i jej wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce"

Dynamiczny wzrost liczby pracowników z zagranicy od 2015 r. daje ulgę rządowi, który może ograniczać dotacje do ZUS-u, oraz pracodawcom borykającym się ze znalezieniem "rąk do pracy" po oferowanych przez siebie stawkach. Mimo że cudzoziemców na polskim rynku pracy przybywa, bezrobocie spada i jest najniższe w historii III RP oraz należy do najniższych w Unii Europejskiej.

Wciąż szybko rosną także wynagrodzenia, w tym Ukraińców. Według wyników Barometru Imigracji Zarobkowej najczęściej wskazywaną średnią pensją netto miesięcznie przez imigrantów ze wschodu były przedziały 2501-3000 zł (taką odpowiedź wskazało 33,3 proc. badanych). Są oni również coraz lepiej postrzegani przez pracodawców. Pozytywne opinie wyraża 34,1 proc. z nich wobec 25,6 proc. rok wcześniej.

Imigrantów zza wschodniej granicy przyciągają do Polski m.in. niskie koszty życia pozwalające na regularne transfery finansowe na Ukrainę oraz rozbudowane sieci migracyjne - zauważa Marta Jaroszewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Miesięczne utrzymanie w Polsce to dla Ukraińców koszt rzędu zaledwie od 200 do 500 zł (47,8 proc.) lub od 500 do 1000 zł (21 proc. wskazań) - wynika z Barometru Imigracji Zarobkowej.

To może jednak nie być wystarczający argument, gdy swój rynek pracy szerzej otworzą Niemcy. - Nawet pół miliona Ukraińców, czyli 40 proc. wszystkich pracujących w Polsce, może opuścić nasz kraj i wyjechać do Niemiec - szacuje prezes Personnel Service Krzysztof Inglot w rozmowie z Bankier.pl. - Niemcy dobrze przygotowały się do otwarcia swojego rynku pracy. Niemieckie firmy otwierają szkoły przy granicy z Polską, wynajmują hotele, prowadzą szkolenia z języka i prawa niemieckiego, robią wszystko, by przyciągnąć ukraińskiego obywatela do swojego rynku pracy - mówi Inglot.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (35)

dodaj komentarz
passenger
Według danych operatorów komórkowych. W Polsce jest ponad 1,2 mln Ukraińców!!!
Gdzie ZUS zgubił te kilkaset tysięcy? Pracują na czarno??
bha
Na czarno ,szaro,często za friko,na śmieciówkach,niepewnych czasówkach etc.Wszystko w niby kwitnącej coraz bardziej gospodarce.
silvio_gesell
Ukraińcy powinni płacić emerytury swoich rodziców na Ukrainie.
marcint88
Ukraina będzie przyłączona do Polski. Kwestia czasu.
silvio_gesell odpowiada marcint88
Nie chcę. To jest za dużo administracyjnej roboty.
valk odpowiada marcint88
Wczoraj był news ambasadora izraelskiego, że jakieś tam szkole nadano imię ukraińskiego ochotnika do SS, potem mordercę tysięcy żydów, a nawet wspominał chyłkiem, że i Polaków.
https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2835344599830923

Słyszałeś wypowiedź polskiego ambasadora w tym temacie? Polskich
Wczoraj był news ambasadora izraelskiego, że jakieś tam szkole nadano imię ukraińskiego ochotnika do SS, potem mordercę tysięcy żydów, a nawet wspominał chyłkiem, że i Polaków.
https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2835344599830923

Słyszałeś wypowiedź polskiego ambasadora w tym temacie? Polskich mediów? TVP? Polityków?

Przyłączysz i będziesz sponsorował ich drogi, zasiłki, słuzbę zdrowia by piewcy nazistów lepiej sobie żyli.

Polak przed i po szkodzie głupi.
nowerozdanie odpowiada marcint88
to nie jest tylko abstrakcja, może nie całą ale połowę, część pro europejską, reszta pójdzie z Rosją.
Usa już szykują pod to grunt, bo Ukraina ta żywić będzie europę,za 5 do 10 lat.Czarnoziem jest najżyźniejszą ziemią i po prostu inwestycje w nawodnienie czy ochronę przed kataklizmami na terenach uprawowych
to nie jest tylko abstrakcja, może nie całą ale połowę, część pro europejską, reszta pójdzie z Rosją.
Usa już szykują pod to grunt, bo Ukraina ta żywić będzie europę,za 5 do 10 lat.Czarnoziem jest najżyźniejszą ziemią i po prostu inwestycje w nawodnienie czy ochronę przed kataklizmami na terenach uprawowych nie będą tak opłacalne jak tam.
andregru
Czyli Polacy którzy wyemigrowali na zachód powinni płacić na emerytury swoich rodziców w Polsce .
2kbb
Skąd się wzięło 25% wzrostu PKB w ciągu ostatnich 4 lat w Polsce ? Lechowi Kaczyńskiemu Polacy powinni podziękować za wizjonerstwo i odwagę uczestniczenia w ruchach wolnościowych w krajach byłego ZSRR ale przede wszystkim za wizję rozwoju wschodniej ściany Polski...Gdyby nie kontynuacja tej pracy przez Jarosław Kaczyńskiego Skąd się wzięło 25% wzrostu PKB w ciągu ostatnich 4 lat w Polsce ? Lechowi Kaczyńskiemu Polacy powinni podziękować za wizjonerstwo i odwagę uczestniczenia w ruchach wolnościowych w krajach byłego ZSRR ale przede wszystkim za wizję rozwoju wschodniej ściany Polski...Gdyby nie kontynuacja tej pracy przez Jarosław Kaczyńskiego w osobie Mateusza Morawieckiego mielibyśmy w Polsce dzisiaj nadal taki dramat w rozwoju jaki był za czasów PO-PSL. Już dzisiaj mało kto pamięta że jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobili Kaczyńscy było uwolnienie zawodów prawniczych z których korzysta dzisiaj masa młodych prawników w PL...Bez tych działań nie rozmawialibyśmy dzisiaj ilu Ukraińców wyjedzie ale ilu pozostanie...Dzięki programowi 500+ cała ściana wschodnia odżyła i zwiększyła swoją produktywność tworząc miejsca pracy dla Ukraińców.. Choć reformy na Ukrainie idą bardzo opornie to jednak dzisiaj nie mówimy czy będą zrealizowane ale jak szybko wejdą w życie... Ukraina jest już stracona dla Rosji... Zbyt wielu Ukraińców poznało nowe życie i zbyt wielu poznało swoją wartość... Dzisiaj najważniejszą rzeczą jest Białoruś i możliwość utrzymanie wolności i niezależności tego kraju... Bez kolejnego majdanu się nie obejdzie ale ostatnie działanie Trumpa z rozlokowaniem brygady pancernej na Litwie pokazuje że Rosja tak tanio Białorusi nie dostanie....
karbinadel
Co za bełkot. Po pierwsze, nie żadne 25 %, bo wzorst PKB jest liczony rok do roku, i tego się nie sumuje. Po drugie, średnie tempo wzrostu PKB za rządów PiS nie różni się znacząco od tempa wzrostu za poprzedniej ekipy.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki