REKLAMA
WEBINAR

Z wykrywaczem po lesie? Teraz jest obowiązek zgłoszenia poszukiwań

2023-06-09 10:17, akt.2023-06-09 11:51
publikacja
2023-06-09 10:17
aktualizacja
2023-06-09 11:51

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. „Ustawa zakłada wprowadzenie nowych oraz zmianę niektórych istniejących przepisów regulujących amatorskie poszukiwania zabytków w Polsce" - informują autorzy projektu.

Z wykrywaczem po lesie? Teraz jest obowiązek zgłoszenia poszukiwań
Z wykrywaczem po lesie? Teraz jest obowiązek zgłoszenia poszukiwań
fot. Jose Manuel Vidal / / FORUM

"Ustawa zakłada wprowadzenie nowych oraz zmianę niektórych istniejących przepisów regulujących amatorskie poszukiwania zabytków w Polsce. Celem ustawy jest między innymi zwiększenie bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego poprzez wyłączenie z amatorskich poszukiwań miejsc pozostających pod ochroną konserwatorską, a także miejsc pochówków, miejsc kaźni i pomników zagłady. Proponowane zmiany, zgodnie z zapisami ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską Konwencji ramowej Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa, umożliwią także włączenie dużych grup społecznych w polski system ochrony dziedzictwa kulturowego i archeologicznego" - czytamy w uzasadnieniu projektu zgłoszonego przez grupę posłów PiS.

"Wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych, w tym utworzenia rejestru poszukiwań, będzie miało wymierny pozytywny wpływ na funkcjonowanie zarówno obywateli, jak i organów administracji publicznej. Ustawa, w szczególności przez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technicznych w postaci aplikacji cyfrowej do obsługi zgłoszeń poszukiwań, stworzy lepsze warunki do sprawnego zarządzania informacjami na temat zabytków ruchomych i nieruchomych, odkrywanych w trakcie poszukiwań" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

"Obecnie szacuje się, że zaledwie 1 proc. obywateli poszukujących zabytków korzysta z procedury administracyjnej. Reszta pozostaje poza systemem. Proponowane zapisy przewidują instytucję zgłaszania poszukiwań. Poszczególne przepisy ustawy nakładają na osoby poszukujące zabytków również inne obowiązki odnoszące się do dokonanych odkryć. Między innymi należy wskazać obowiązek niezwłocznego zgłoszenia i zabezpieczenia znalezionego lub pozyskanego przedmiotu, który może być uznany za zabytek, ale także przerwania poszukiwań w przypadku odkrycia trzech zabytków archeologicznych na obszarze do 100 m2, szczątków ludzkich lub przedmiotów i substancji zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi" - podaje izba niższa parlamentu.

Autorzy projektu szacują, że w Polsce poszukiwaniami zabytkowych przedmiotów za pomocą detektorów metali zajmuje się grupa ok. 200-250 tys. osób - "obywateli różnej płci, w różnym wieku o zróżnicowanym wykształceniu, pozycji materialnej i zawodowej"

Podkreślają, że "wkład osób poszukujących amatorsko zabytków nie powinien także pozostać bez odpowiedniej formy gratyfikacji. Nowe zapisy ustawowe pozwolą na doprecyzowanie tej kwestii, gdyż obecne regulacje są nieostre i pozostawiają wątpliwości. Określenie w ustawie możliwości przyznawania nagród za znaleziska archeologiczne, również dla osób zajmujących się amatorsko poszukiwaniami, będzie zachętą do zgłaszania takich odkryć, a także formą uznania za właściwą postawę społeczną i zaangażowanie w prowadzenie poszukiwań zgodnie z przepisami".

"Ustawa zakłada wdrożenie aplikacji mobilnej, a właściwie całego systemu teleinformatycznego, wspierającego obywateli zajmujących się amatorskim poszukiwaniem zabytków. Aplikacja będzie miała za zadanie ułatwić komunikację na linii obywatel – urzędnik oraz uprościć ocenę zgłaszanych znalezisk. Będzie także nośnikiem informacji przestrzennej o zasięgach stref wyłączonych z poszukiwań. Ma mieć ponadto za zadanie odciążenie w wielu czynnościach urzędów konserwatorskich. Dzięki systemowi zgłoszeń drogą elektroniczną będzie można powiadomić o wszelkich znaleziskach, ocenić ich zabytkowość, ale także zgłosić każdego rodzaju niebezpieczeństwa i ryzykowne sytuacje. System cyfrowy ułatwi też powiadomienie o zamiarze poszukiwań" - informują autorzy.

"Stworzenie warunków do aktywności mającej na celu kształtowanie postaw obywatelskich przez wprowadzenie nowych przepisów umożliwiających realizację poszukiwań z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego, jest największym i możliwym do osiągnięcia pozytywnym skutkiem społecznym projektowanej ustawy" - podkreślają w uzasadnieniu projektu Ustawy. 

autor: Maciej Replewicz

mr/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
zoomek
Może wreszcie ekshumacja w Jedwabnem? Bo nam kahały doprawiąją na chama ryj że to Polacy.
zoomek
To niech sami szukają. To już zakrawa na państwo totalitarne.
kkk1111
a nie można normalnie prosto znalazłeś zgłosiłeś odkupimy za 50 % wartości czy tam 60% i po kłopocie i poszukiwacz ma i państwo ma zabytki
arzab
Kolejna dziedzina życia w tym żałosnym państewku, którą opanowuje sfora urzędnicza ! Znowu od "widzimisię" urzędniczyny będzie wszystko zależało ! Ale jak zwykle zmiany podparte szumnymi, chwytliwymi i patetycznymi hasłami typu "ochrona i bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego i archeologicznego" !
moherdziad
Bardzo dobrze! Wrszecie słuchamy obywateli.
karbinadel
Znowu będzie okazja do stworzenia setek posadek dla kolesi, którzy będą analizować, czy fanty, które "na Kole" można kupić na kilogramy, nie stanowią naszego dziedzictwa narodowego
abab2
Jak panstwo chce trzymac na tym lape, to niech samo bierze detektor i sobie chodzi szukac.
forfun
kolejny nadzór państwa by obywatelom ułatwić życie.

dziękujemy ale może lepiej już sie tak nie starajcie
forfun odpowiada (usunięty)
nic nie wiesz ale się wypowiesz.

tylko po co ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki