REKLAMA

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w VI wzrósł o 0,7 pkt. mdm do minus 6,8

2013-07-08 10:01
publikacja
2013-07-08 10:01

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w czerwcu zwiększył swoją wartość o 0,7 punktu do poziomu minus 6,8 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W skali roku wskaźnik spadł o 9,4 pkt.

"W czerwcu koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa oczekiwanej poprawie. Była ona jednak niewielka. Wartości wskaźników koniunktury pozostają ciągle ujemne" - napisano w raporcie IRG SGH.

Autorzy raportu zaznaczają, że poprawę koniunktury odnotowano tylko w sektorze prywatnym.

"W publicznym miało miejsce pogorszenie koniunktury. Poziom produkcji zwiększył się, ale tylko w sektorze prywatnym. W obu sektorach odnotowano spadek portfela zamówień i zatrudnienia. Przedsiębiorstwa informują o spadku zapasów i pogorszeniu ich kondycji finansowej. Opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej niewiele się zmieniły. Saldo tego pytania ciągle pozostaje ujemne i najniższe spośród wszystkich pytań ankiety" - napisano.

IRG SGH podaje, że w przekroju według głównych grup produktowych poprawę koniunktury odnotowano w produkcji półproduktów i produkcji dóbr inwestycyjnych.

"Spadek miał miejsce w produkcji trwałych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych oraz produkcji energii" - napisano.

W przekroju regionalnym poprawę koniunktury odnotowano w 7 województwach.

"Największą w województwach opolskim i podlaskim. Największe pogorszenie koniunktury miało miejsce w województwach lubelskim i łódzkim" - napisano.

W przekroju według wielkości zatrudnienia poprawa koniunktury miała miejsce w przedsiębiorstwach średnich.

"Najwyższą wartość, +1,3 pkt. wskaźnik koniunktury przyjął dla przedsiębiorstw zatrudniających od 251 do 500 pracowników" - wynika z badania IRG SGH.(PAP)

jba/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki