Ostatni tydzień wakacji przyniósł wiele istotnych danych z Polski, ale też Niemiec czy USA. Niestety nie ma powodów do radości - inflacja wciąż trzyma się mocno, a gospodarki rozczarowują słabością. Przypominamy najciekawsze wykresy tygodnia.


1. Gospodarka kurczy się mocniej. Krajowy popyt spada
Polski PKB w drugim kwartale spadł mocniej rok do roku, niż wynikało to z pierwszego wstępnego szacunku GUS. Poza rewizją wcześniejszego odczytu raport pokazał, jaka była struktura PKB i wpływ poszczególnych kategorii na hamowanie polskiej gospodarki.


Trzeci kwartał nie zapowiada się o wiele lepiej. Słabość polskiego przemysłu potwierdziły najnowsze dane PMI za sierpień.
2. Inflacja nie spadła poniżej 10%
Wbrew nadziejom bardziej optymistycznie nastawionych ekonomistów inflacja CPI w sierpniu nie spadła do „jednocyfrowego” poziomu. Niemniej odczyt ten wpisał się w trwający od kilku miesięcy trend dezinflacyjny.


3. Wielka dziura budżetowa, gigantyczne potrzeby pożyczkowe państwa. A dla nas podwyżka podatków?
Bez większego echa przeszła publikacja przyszłorocznych założeń budżetowych. Tymczasem rząd szykuje nam istny festiwal wydatków na kredyt i planuje pożyczyć bezprecedensową górę pieniędzy na pokrycie nominalnie rekordowego deficytu.


4. Kolejny chiński deweloper w kryzysie. Większy niż Evergrande
Dwa lata po wybuchu paniki wokół Evergrande problemy finansowe zgłasza największy chiński deweloper - Country Garden, który realizuje 4 razy więcej projektów niż jego niewypłacalny poprzednik. A propos China Evergrande Group, w tym tygodniu, po 17 miesięcach wstrzymania obrotu akcjami dewelopera, ich notowania zostały przywrócone, a kurs runął.


5. 6 kwartałów „odchudzania” portfela – hipoteki na progu przebudzenia
Imponujące dwucyfrowe wzrosty na rynku kredytów hipotecznych widać tylko w krótkoterminowych porównaniach. II kwartał roku nie przyniósł przełomu na rynku, wynika z najnowszego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego sytuację w przededniu startu „Bezpiecznego kredytu 2 procent”.


6. Statystyki amerykańskiego PKB nieco zawiodły
Pierwsza rewizja danych za II kwartał pokazała nieco słabszy od raportowanego wcześniej wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych, któremu jednak towarzyszył wolniejszy wzrost cen w gospodarce.


7. Inflacja w strefie euro przestała spadać
Drugi miesiąc z rzędu inflacja HICP w strefie euro pozostała bez zmian, na istotnie podwyższonym poziomie, niemal trzykrotnie przewyższającym cel Europejskiego Banku Centralnego.


U naszych sąsiadów sierpień przyniósł tylko kosmetyczny spadek inflacji CPI. Ceny dóbr konsumpcyjnych w Niemczech nadal rosną w tempie przeszło 6% rocznie - więcej w artykule pt. "Inflacja w Niemczech trzyma się mocno i nie chce słabnąć".
8. Jest szansa na zatrzymanie wzrostu cen paliw
Końcówka sierpnia przyniosła niewielkie podwyżki cen na stacjach paliw. Istnieje jednak szansa, że we wrześniu olej napędowy i benzyna nie będą już drożały. Wszystko za sprawą zmian zachodzących na rynkach hurtowych.


9. Czarna godzina sprzedawców zegarków? Rolex przejął stuletnią dynastię i wtrząsnął rynkiem
Rolex dokonał przejęcia firmy Bucherer, wywołując obawy o przyszłość spółki Watches of Switzerland (WOSG). Po ogłoszeniu umowy jej akcje na giełdzie w Londynie spadły o 30 proc.


10. KNF podejrzewa kłamstwo Inno-Gene. Spółka odpowiada
Do prokuratury trafiło zawiadomienie KNF-u o możliwości popełnienia przestępstwa w obrocie akcjami spółki Inno-Gene z NewConnect, ale także, co chyba bardziej bulwersujące, podawania nieprawdziwych informacji dotyczących jej działalności. Wydarzenia, którym przyjrzał się urząd, miały miejsce w 2020 r., kiedy to kurs Inno-Gene powędrował z 2 zł do blisko 100 zł w kilka miesięcy.


W minionym tygodniu głośno było też o British Automotive Holding, bowiem Jaguar Land Rover Limited pogrzebał kurs spółki, a ta poinformowała o możliwej upadłości.