WYKRESY TYGODNIAWielka dziura budżetowa, giełdowe manipulacje, inflacyjne rozczarowanie i słabość polskiej gospodarki

Jacek Misztal2023-09-02 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-02 06:00

Ostatni tydzień wakacji przyniósł wiele istotnych danych z Polski, ale też Niemiec czy USA. Niestety nie ma powodów do radości - inflacja wciąż trzyma się mocno, a gospodarki rozczarowują słabością. Przypominamy najciekawsze wykresy tygodnia.

Wielka dziura budżetowa, giełdowe manipulacje, inflacyjne rozczarowanie i słabość polskiej gospodarki
Wielka dziura budżetowa, giełdowe manipulacje, inflacyjne rozczarowanie i słabość polskiej gospodarki
fot. Declan Hillman / / Shutterstock

1. Gospodarka kurczy się mocniej. Krajowy popyt spada

Polski PKB w drugim kwartale spadł mocniej rok do roku, niż wynikało to z pierwszego wstępnego szacunku GUS. Poza rewizją wcześniejszego odczytu raport pokazał, jaka była struktura PKB i wpływ poszczególnych kategorii na hamowanie polskiej gospodarki.

Trzeci kwartał nie zapowiada się o wiele lepiej. Słabość polskiego przemysłu potwierdziły najnowsze dane PMI za sierpień.

2. Inflacja nie spadła poniżej 10%

Wbrew nadziejom bardziej optymistycznie nastawionych ekonomistów inflacja CPI w sierpniu nie spadła do „jednocyfrowego” poziomu. Niemniej odczyt ten wpisał się w trwający od kilku miesięcy trend dezinflacyjny.

3. Wielka dziura budżetowa, gigantyczne potrzeby pożyczkowe państwa. A dla nas podwyżka podatków?

Bez większego echa przeszła publikacja przyszłorocznych założeń budżetowych. Tymczasem rząd szykuje nam istny festiwal wydatków na kredyt i planuje pożyczyć bezprecedensową górę pieniędzy na pokrycie nominalnie rekordowego deficytu.

4. Kolejny chiński deweloper w kryzysie. Większy niż Evergrande

Dwa lata po wybuchu paniki wokół Evergrande problemy finansowe zgłasza największy chiński deweloper - Country Garden, który realizuje 4 razy więcej projektów niż jego niewypłacalny poprzednik. A propos China Evergrande Group, w tym tygodniu, po 17 miesięcach wstrzymania obrotu akcjami dewelopera, ich notowania zostały przywrócone, a kurs runął.

Tradingview

5. 6 kwartałów „odchudzania” portfela – hipoteki na progu przebudzenia

Imponujące dwucyfrowe wzrosty na rynku kredytów hipotecznych widać tylko w krótkoterminowych porównaniach. II kwartał roku nie przyniósł przełomu na rynku, wynika z najnowszego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego sytuację w przededniu startu „Bezpiecznego kredytu 2 procent”.

AMRON

6. Statystyki amerykańskiego PKB nieco zawiodły

Pierwsza rewizja danych za II kwartał pokazała nieco słabszy od raportowanego wcześniej wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych, któremu jednak towarzyszył wolniejszy wzrost cen w gospodarce.

7. Inflacja w strefie euro przestała spadać

Drugi miesiąc z rzędu inflacja HICP w strefie euro pozostała bez zmian, na istotnie podwyższonym poziomie, niemal trzykrotnie przewyższającym cel Europejskiego Banku Centralnego.

Eurostat

U naszych sąsiadów sierpień przyniósł tylko kosmetyczny spadek inflacji CPI. Ceny dóbr konsumpcyjnych w Niemczech nadal rosną w tempie przeszło 6% rocznie - więcej w artykule pt. "Inflacja w Niemczech trzyma się mocno i nie chce słabnąć".

8. Jest szansa na zatrzymanie wzrostu cen paliw

Końcówka sierpnia przyniosła niewielkie podwyżki cen na stacjach paliw. Istnieje jednak szansa, że we wrześniu olej napędowy i benzyna nie będą już drożały. Wszystko za sprawą zmian zachodzących na rynkach hurtowych.

9. Czarna godzina sprzedawców zegarków? Rolex przejął stuletnią dynastię i wtrząsnął rynkiem

Rolex dokonał przejęcia firmy Bucherer, wywołując obawy o przyszłość spółki Watches of Switzerland (WOSG). Po ogłoszeniu umowy jej akcje na giełdzie w Londynie spadły o 30 proc.

Tradingview

10. KNF podejrzewa kłamstwo Inno-Gene. Spółka odpowiada

Do prokuratury trafiło zawiadomienie KNF-u o możliwości popełnienia przestępstwa w obrocie akcjami spółki Inno-Gene z NewConnect, ale także, co chyba bardziej bulwersujące, podawania nieprawdziwych informacji dotyczących jej działalności. Wydarzenia, którym przyjrzał się urząd, miały miejsce w 2020 r., kiedy to kurs Inno-Gene powędrował z 2 zł do blisko 100 zł w kilka miesięcy.

Bankier.pl

W minionym tygodniu głośno było też o British Automotive Holding, bowiem Jaguar Land Rover Limited pogrzebał kurs spółki, a ta poinformowała o możliwej upadłości.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (44)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
simonsoft8
możesz się mylić, budżet and deficyt jest ukrywany, min. Rzeczkowska pożycza duże suma
stain
Nie wiem jaki sens ma pisanie tych komentarzy. Tu jest regularna cenzura - i nie chodzi o bluzgi ani obrażanie ludzi. Zwykle kulturalne komentarze, acz widocznie przedstawiające coś nie po myśli tutejszego "Ministerstwa Prawdy" są po prostu usuwane.
Żenada.
beju
poniżej mój komentarz został usunięty, bo wyraziłem się niepochlebnie o Bankierze i to bardzo delikatnie - chodziło mi o to, że statystyki dobierane są tendencyjnie, a jak wiadomo i same statystyki mogą być wyliczane tak, żeby fałszowały obraz
pstrzezek
napisałem powyżej jak to wygląda na tym forum
niestety nikogo nie interesuje by to zmienić bądź ulepszyć
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sterl odpowiada (usunięty)
Kasę z OFE ? przeniesiono do ZUSu żeby nie płacić 7% za obsługę polskich obligacji funduszom, PIS miał ją zwrócić ale właśnie zeżarł w całości sam i z przyjemnością zamiast zwrócić..
okragly_stol odpowiada (usunięty)
Ten zapis więcej wart niż obietnice PiS
blesso odpowiada (usunięty)
Nie ma znaczenia czy obligacja czy zapis.
To taki sam DŁUG pańśtwa wobec obywatela .
Zakładasz lokatę i myślisz, że bank trzyma twoją kasę w skarbcu?
Jak widać wiedza ekonomioczna niektórych nie wyszła poza przedszkole.
blesso odpowiada okragly_stol
Zapis jest takim samym DŁUGIEM jak obligacja.
Skarb państwa ma dług wobec obywatela niezależnie od ZAPISU.
Czy OFE miały obligacje czy Państwo ma dług wobec ZUS to jest taki sam ZAPIS.
Pisowskie trolle tego nie potrafią zrozumieć.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki