REKLAMA

KNF podejrzewa kłamstwo Inno-Gene. Spółka odpowiada

2023-08-29 10:54, akt.2023-08-29 18:03
publikacja
2023-08-29 10:54
aktualizacja
2023-08-29 18:03

Do prokuratury trafiło zawiadomienie KNF-u o możliwości popełnienia przestępstwa w obrocie akcjami spółki Inno-Gene z NewConnect, ale także, co chyba bardziej bulwersujące, podawania nieprawdziwych informacji dotyczących jej działalności. Wydarzenia, którym przyjrzał się urząd, miały miejsce w 2020 r., kiedy to kurs Inno-Gene powędrował z 2 zł do blisko 100 zł w kilka miesięcy.

KNF podejrzewa kłamstwo Inno-Gene. Spółka odpowiada
KNF podejrzewa kłamstwo Inno-Gene. Spółka odpowiada
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Inno-Gene było jedną z tzw. koronawirusowych gwiazd rynku NewConnect. Z około 2 zł płaconych u progu 2020 r. za jedną akcję firmy cena powędrowała do 98 zł w październiku 2020 r., a stopa zwrotu w tym czasie przekroczyła 4 600 proc. 

Bankier.pl

Wzrosty kursu sprzed trzech lat były wynikiem tzw. covidowej hossy i zwrócenia się inwestorów w stronę spółek, które zajmowały się branżą biotechnologiczną..

Były informacje od Inno-Gene m.in. o umowie o współpracy dot. badań nad szczepionką i lekiem na Covid-19, opatentowania szybkiego testu na Covid, czy umów nt. ekspansji zagranicznej w diagnostyce Covid. Nie wszystkie one przyniosły spodziewane korzyści lub doszły do skutku, ale szereg raportów okresowych windował kurs akcji.

Co prawda od razu pojawiały się istotne znaki zapytania, gdy wycena spółki zaczęła sięgać setek milionów złotych, a i sama spółka przyznała, że niektóre umowy, o których tak szumnie informowała, nie osiągnęły żadnej wartości. Spółka wycofała się także z głośnego projektu szczepionki covidowej, który wcześniej zachwalała. Nie zapominajmy też o kuriozalnej sytuacji, jaką była skarga do KNF-u na analityka East Value Research za negatywną wycenę dla spółki.

Władze giełdy już w lutym 2021 r. podnosząc obawy o wiarygodność informacji dotyczących sytuacji finansowej spółki, zawiesiły handel akcjami Inno-Gene. Został on przywrócony po trzech miesiącach, gdy spółka zastosowała zalecenia giełdy i została przebadana przez autoryzowanego doradcę.

Teraz KNF powiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia dwóch przestępstw, w tym jednym wprost związanym z działalnością samej spółki i zarządu odpowiedzialnego za publikowane raporty.

"Działanie to mogło mieć na celu umożliwienie dokonywania transakcji sprzedaży akcji tej spółki po zawyżonej cenie"- czytamy w komunikacie KNF-u. 

KNF informuje, że każde z podejrzewanych przestępstw jest zagrożone karą grzywny do 5 mln zł, karą pozbawienia wolności lub obiema karami łącznie.

"Informacja o złożeniu przez Komisję zawiadomienia ma na celu ochronę interesów uczestników rynku finansowego. Poinformowanie inwestorów o sytuacji dotyczącej obrotu akcjami tej spółki wpływa na zwiększenie ich świadomości przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych" - informuje KNF. 

[Aktualizacja] We wcześniejszej wersji artykułu błędnie podaliśmy, że handel akcjami nie ruszył po komunikacie KNF. Handel akcjami Inno-Gene był już wcześniej zawieszony, zgodnie z decyzją GPW z czerwca br. 

Poprosiliśmy spółkę o komentarz do rewelacji ogłoszonych przez KNF. Odpowiedź, którą otrzymałem publikuję w całości poniżej. 

Komentarz prezesa Inno-Gene

Szanowni Inwestorzy,

Z uwagą śledzimy ostatnie wydarzenia i informacje na temat naszej spółki, które ukazały się w mediach w kontekście zawiadomienia do prokuratury od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Z pełną świadomością chcemy przede wszystkim podkreślić, że deklarujemy pełną transparentność i chęć współpracy z właściwymi organami w trakcie wszelkich działań kontrolnych czy śledczych.

Na chwilę obecną żadne organy państwowe nie kontaktowały się z Zarządem Spółki, w związku z czym nie są nam znane szczegóły sprawy i trudno nam jest to teraz komentować.

Emitent już w roku 2020 sam złożył zawiadomienie do KNF i prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez manipulowanie kursem akcji. Współpracował również z KNF w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających, przekazując w 2021 roku pełną posiadaną dokumentację merytoryczną potwierdzającą wszystkie publikowane raporty.

W lipcu br. kara pieniężna nałożona przez KNF na Prezesa Zarządu została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po złożonej skardze.

Należy podkreślić, że wszelkie informacje, które były udostępniane publicznie, miały na celu prawidłowe i rzetelne informowanie o stanie naszej działalności i perspektywach podpisywanych umów.

Nie unikamy odpowiedzialności i jesteśmy gotowi do ponownego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Jesteśmy pewni, że przeprowadzone postępowania potwierdzą prawidłowość naszych działań. Zgłoszenie do prokuratury przez KNF traktujemy z pełną powagą i jesteśmy otwarci na współpracę na każdym etapie tego procesu. Chcemy zapewnić, że będziemy kontynuować działalność w najwyższych standardach etycznych i prawnych, aby ostatecznie wyjaśnić wszelkie wątpliwości i kontynuować naszą misję w dziedzinie biotechnologii.

Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście, i chcemy Was zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, aby być godnymi tego zaufania.

z poważaniem

Jacek Wojciechowicz

[pisownia oryginalna]

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
newsman
od poczatku jak tylko powolana ta platforme wiadomo bylo ze to ruska ruletka jest jak ktos chce sie w to bawic to jego sprawa KNF tez doskonale to wie wiec bawimy sie dalej

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki