REKLAMA

Kolejny chiński deweloper w kryzysie. Większy niż Evergrande

Michał Misiura2023-08-31 09:09redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-08-31 09:09

Dwa lata po wybuchu paniki wokół Evergrande problemy finansowe zgłasza największy chiński deweloper - Country Garden, który realizuje 4 razy więcej projektów niż jego niewypłacalny poprzednik.

Kolejny chiński deweloper w kryzysie. Większy niż Evergrande
Kolejny chiński deweloper w kryzysie. Większy niż Evergrande
fot. Andy.LIU / / Shutterstock

Kryzys na chińskim rynku nieruchomości się pogłębia. Country Garden, czyli spółka deweloperska, która sprzedawała w zeszłym roku najwięcej mieszkań w Państwie Środka, nie dokonała płatności odsetek od dwóch pożyczek. Jej zadłużenie sięga w tej chwili 150 mld dolarów.

W opublikowanym 30 sierpnia raporcie spółka przyznała, że ​​jeśli jej wyniki finansowe będą się nadal pogarszać, grupa może stać się niewypłacalna. Ostatnie sprawozdanie firmy nie napawa optymizmem. W pierwszej połowie 2023 roku odnotowała stratę w wysokości 48,9 mld juanów (6,7 miliarda dolarów). W tym samym okresie rok temu grupa osiągnęła niewielki zysk w wysokości 612 mln juanów.

- Kurczenie się sektora nieruchomości w połączeniu z jeszcze nieprzywróconym zaufaniem rynku kapitałowego wywarło rosnącą presję na działalność firmy - zgłosiło Country Garden w raporcie dla giełdy w Hongkongu, zapewniając, że dołoży wszelkich starań, żeby poprawić swoje wyniki finansowe, m.in. poprzez cięcie kosztów administracyjnych i poprawę sprzedaży.

Country Garden rozmawia z obligatariuszami

W oświadczeniu dewelopera podano informację, że spółka negocjuje z inwestorami, którzy kupili jej obligacje, a także z bankami, które zapewniały jej finansowanie. Rozmowy dotyczą przedłużenia terminów spłaty kolejnych zobowiązań. Country Garden rozważa też emisję nowych akcji o wartości 255 mln juanów. Najbliższe tygodnie mogą okazać się kluczowe dla przetrwania firmy.

Posiadacze juanowych obligacji Country Garden mają czas do wieczora 31 sierpnia, żeby zadecydować, czy zgadzają się na przedłużenie spłaty weksla, do której miałoby dojść 4 września. Głosowanie miało odbyć się w zeszły piątek, ale zostało przełożone. Na początku września deweloper ma spłacić także 22,5 mln dolarów.

Obligacje Country Garden o wartości 1 mld dolarów z terminem zapadalności w styczniu 2024 r. są notowane po cenie poniżej 13 centów za dolara. W ciągu ostatniego roku notowania spółki straciły ponad 60 proc., a patrząc na okres pięciu lat wstecz aż 92 proc. W chwili pisania tego tekstu cena za akcję Country Garden wynosi 0,89 KHD, czyli 0,11 dolara.

Country Garden Holdings - kurs akcji w ostatnim roku (Tradingview)

Nowe większe Evergrande

Jak wskazuje Bloomberg, bankructwo Country Garden może okazać się gorsze w skutkach dla chińskiego sektora nieruchomości niż kryzys w Evergrande. “Najbardziej zadłużony deweloper świata” jest winny wierzycielom 330 mld dolarów, ale to właśnie pierwsza ze spółek realizuje więcej projektów. Dokładnie cztery razy więcej niż Evergrande.

Country Garden traci pieniądze głównie przez coraz niższy wolumen sprzedaży i topniejące ceny na rynku. Kryzys pogłębiają rosnące odpisy z tytułu spadającej wartości nieruchomości w budowie oraz aktywów finansowych i kontraktowych. Analitycy JPMorgan Chase & Co są sceptyczni co do przyszłości firmy.

- Bez względu na oficjalną niewypłacalność Country Garden nie będzie już w stanie się rozwijać i mamy wątpliwości, czy będzie w stanie kontynuować działalność. W przyszłości priorytetem firmy będzie wyłącznie „zapewnienie dostaw domów”, dopóki nie zabuduje swojej ziemi - czytamy w notatce JPMorgan Chase & Co.

Chiński sektor nieruchomości, wyceniany w szczytowym momencie na 60 bln dolarów (za Goldman Sachs), od dłuższego czasu przypominał tykającą bombę zegarową. Władze zdawały sobie sprawę, że ceny mieszkań są napompowane przez spekulację i postanowiły ograniczyć to zjawisko, utrudniając deweloperom dostęp do kredytów. Bez finansowej kroplówki i przy spadającym popycie na rynku wiele firm z branży znalazło się w kryzysie. Chyba najbardziej znanym przykładem jest Evergrande, którego akcje zostały ostatnio przywrócone do obrotu na giełdzie po 17 miesiącach zawieszenia.

Country Garden to spółka znajdująca się na liście 500 największych firm świata magazynu Forbes, która zatrudnia dziesiątki tysięcy pracowników. Jej szefowa, Yang Huiyan, była do niedawna najbogatszą kobietą w Azji.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
zoomek
Jakby się zapatrzyli na USA to powinni robić wjazd na Tajwan. Na kryzys zawsze wojna "świetna" jest.
sterl
Obiecali mieszkania za 2000zł/1m2 i masz babo placek..
infinityhost
Tak jak moja ciotka ze skarbówki, ma 70 lat, "dorobiłe się" siedząc przed biurkiem 3 mieszkań od 15 lat 2 z nich stoją puste, singielka bez dzieci. Na starość bierze kota żeby się poczuć dobrym człowiekiem bo całe życie za nią puste. To warto wstawać o 6 iść na budowę żeby taki był efekt? Robota głupiego. Ludzie nie są Tak jak moja ciotka ze skarbówki, ma 70 lat, "dorobiłe się" siedząc przed biurkiem 3 mieszkań od 15 lat 2 z nich stoją puste, singielka bez dzieci. Na starość bierze kota żeby się poczuć dobrym człowiekiem bo całe życie za nią puste. To warto wstawać o 6 iść na budowę żeby taki był efekt? Robota głupiego. Ludzie nie są świadomi jak ten kraj na prawdę wygląda.
infinityhost
Na 90% jestem pewien, że dziadek ubek ja zainstalował. Po to obalili PRL, bo wtedy to było nie do pomyślenia.
infinityhost
"- Ojczyzna w potrzebie. Nasze największe zwycięstwo w historii Polski jest niszczone. Moja pamięć mi przypomina, że to ci sami ludzie niszczyli nas od początku. W związku z tym proszę i apeluję do Was: to jest ostatnia chwila, abyśmy zatrzymali niszczenie naszych pięknych zdobyczy. Dlatego zróbcie wszystko, aby na wyborach "- Ojczyzna w potrzebie. Nasze największe zwycięstwo w historii Polski jest niszczone. Moja pamięć mi przypomina, że to ci sami ludzie niszczyli nas od początku. W związku z tym proszę i apeluję do Was: to jest ostatnia chwila, abyśmy zatrzymali niszczenie naszych pięknych zdobyczy. Dlatego zróbcie wszystko, aby na wyborach powiedzieć: dość tego wszystkiego. Jeszcze raz podejmijmy solidarnie próbę naprawy Rzeczypospolitej - zaapelował do zebranych Lech Wałęsa. Wtórowali mu inni liderzy historycznego strajku."
---
i te mieszkania, pełne póki, tania siła robocza, twarda waluta z niewolnictwa to są ich "piękne zdobycze".

Świat powinien zobaczyć ryje tych s..olidarnościowców.
infinityhost
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Stocznia-Gdanska-brama-nr-2-strajk-43-lata-temu-Walesa-Krzywonos-Strycharska-Borowczak-Lis-Owczarczak-Kerski-Dulkiewicz,a,249211
monuz
Jeśli kawalerka w Pekinie była droższa niż na Manhattanie, to tylko kwestią czasu jest pękniecie bańki, a raczej dawno by pękła gdyby nie dotowanie deweloperów przez rząd. Wychodzi na to, że 4 września Chiny mogą ogłosić bankructwo swojego najważniejszego sektora. A gdzie ci fantaści co wypisywali, że Chiny wykupiły już pół Afryki Jeśli kawalerka w Pekinie była droższa niż na Manhattanie, to tylko kwestią czasu jest pękniecie bańki, a raczej dawno by pękła gdyby nie dotowanie deweloperów przez rząd. Wychodzi na to, że 4 września Chiny mogą ogłosić bankructwo swojego najważniejszego sektora. A gdzie ci fantaści co wypisywali, że Chiny wykupiły już pół Afryki i biorą się za Amerykę Południową?
mientkiszon
Dlaczego 4 września a nie 8?
samsza
Kryzys na chińskim rynku nieruchomości się pogłębia.
Myślicie, że dla Polski nie będzie żadnych skutków?
Gdzie panika z 2008 r. ?
men24a
Ja wiem jedno, niezależnie ile by tu co roku nie budowali mieszkań wiem jedno zawsze 3 mln będzie ich brakowało.
A potem tarcze, wakacje kredytowe aby lud przeżył.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki