REKLAMA
TYDZIEŃ Z KRYPTO

Nowy bat na piratów drogowych. Tych punktów karnych już nie będzie można skasować

2025-12-04 11:58
publikacja
2025-12-04 11:58

Najprawdopodobniej od połowy przyszłego roku punkty karne wlepiane przez policję za szczególnie niebezpieczne wykroczenia nie będą podlegały redukcji. Tak wynika z projektu rozporządzenia, które przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Na cenzurowanym znalazła się blisko połowa przewinień z policyjnego taryfikatora.

Nowy bat na piratów drogowych. Tych punktów karnych już nie będzie można skasować
Nowy bat na piratów drogowych. Tych punktów karnych już nie będzie można skasować
fot. Jacek Hanusz / / Shutterstock

Nowe przepisy wejdą w życie sześć miesięcy po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw, a więc nie wcześniej niż w czerwcu 2026 r. Redukcja punktów nie będzie możliwa w przypadku wykroczeń stwarzających poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Łącznie to aż 63 spośród 130 przewinień znajdujących się w polskim taryfikatorze. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • Przekroczenie prędkości
  • Spowodowanie kolizji
  • Nieudzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku
  • Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
  • Kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu lub bez uprawnień
  • Niewłaściwe przewożenie dzieci
  • Przekroczenie prędkości
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • Omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu lub wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przejeździe dla rowerzystów lub bezpośrednio przed nimi
  • Nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu oraz naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej
  • Niezastosowanie się do zakazu wyprzedzania

Jak zredukować punkty karne?

Przypomnijmy, że wciąż punkty karne wręczane przez policję za większość przewinień, choć już tylko błahych, będzie można zredukować. W tym celu trzeba zapisać się na płatne szkolenia prowadzone przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Do kursu redukującego punkty można przystąpić raz na pół roku. Jednorazowo można usunąć ze swojego konta sześć punktów. Taką możliwość mają jednak wyłącznie kierowcy, którzy nie przekroczyli limitu 24 punktów karnych i nie otrzymali sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

MKZ

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zyskaj 500 zł w promocji „Mobilni zyskują”
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zyskaj 500 zł w promocji „Mobilni zyskują”

Komentarze (3)

dodaj komentarz
darthrage
Skok na kasę i celowe zniechęcenie do posiadania auta.
yeahbunny
Oczywiście, że tak . Czyli przekroczenie prędkości o 1km/h na autostradzie jest wg tych kryteriów szczególnie niebezpieczne.

Skok na kasę vel donald.

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki