REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Kowalczyk: Założenia jednolitego podatku 30 listopada

2016-11-04 12:20
publikacja
2016-11-04 12:20

Założenia w zakresie ujednoliconej daniny, łączącej podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i na Narodowy Fundusz Zdrowia, zostaną przedstawione 30 listopada, zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Założenia dotyczące projektu ustawy o jednolitym podatku przedstawimy 30 listopada" - powiedział Kowalczyk dziennikarzom w Sejmie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pierwsze wyliczenia będą omawiane podczas posiedzenia Rady Ministrów w najbliższy wtorek.

W październiku wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewniał, że ujednolicona danina nie będzie wiązała się ze wzrostem fiskalizmu. Według niego, wdrożenie tego rozwiązania nie sprawi, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce stanie się mniej opłacalne niż np. w Czechach.

Na początku października Kowalczyk informował, że ujednolicona danina wejdzie w życie w 2018 r., a rozwiązanie to będzie neutralne dla budżetu. Podkreślał wówczas, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu. Dodał też, że w nowej formule pozostawione będą ulgi na dzieci.

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~Cichobyć
Zgodnie z obecnymi przepisami, kwota wolna od podatku wynosi w przypadku podatników rozliczających PIT 3 091 zł. Dla posłów i senatorów kwota ta wynosi tymczasem 30 451 zł. Podstawowe uposażenie poselskie jest opodatkowane aktualnie na zasadach ogólnych, ale już względem diety poselskiej, która wynosi ponad 2,4 tys. zł,Zgodnie z obecnymi przepisami, kwota wolna od podatku wynosi w przypadku podatników rozliczających PIT 3 091 zł. Dla posłów i senatorów kwota ta wynosi tymczasem 30 451 zł. Podstawowe uposażenie poselskie jest opodatkowane aktualnie na zasadach ogólnych, ale już względem diety poselskiej, która wynosi ponad 2,4 tys. zł, obowiązuje – zgodnie z art. 21 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym PIT – kwota wolna na poziomie 2 280 zł miesięcznie. W skali roku posłowie i senatorowie mogą liczyć w sumie na kwotę wolną w wysokości przeszło 30 tys. zł.
~Narodnyj44
Ten rzond się sam wyżywi lewaki!
~seth
zaraz zrobią 4-5 progów podatkowych i każdy będzie kombinował żeby nie przekroczyć wyższego progu, czyli minimalna oficjalnie na kwitku a reszta pod stołem.... boże co za (nie)rząd czy już naprawdę nic nie potrafi zrobić porządnie !!!
~iwan
a jak całość pod stołem to jeszcze drugie 500+ dostaniesz
~abc
Czy NIEPEWNOŚĆ prowadzenia działalności powiększa inwestycje i PKB, czy też na odwrót? A jeżeli na odwrót to ile miliardów kosztowały już Polskę wywiady pana ministra Kowalczyka? O ile miliardów wpłynie do budżetu mniej tylko w wyniku wywołanej wywiadami niepewności?

Przypominam, ze w tym roku miało być
Czy NIEPEWNOŚĆ prowadzenia działalności powiększa inwestycje i PKB, czy też na odwrót? A jeżeli na odwrót to ile miliardów kosztowały już Polskę wywiady pana ministra Kowalczyka? O ile miliardów wpłynie do budżetu mniej tylko w wyniku wywołanej wywiadami niepewności?

Przypominam, ze w tym roku miało być 3,8% i dynamiczny wzrost pod koniec roku dzięki 500+!!!
~silvio_gesell
Niepewność powiększa inwestycje. To raczej oczywiste. Po co grać w grę gdzie znamy wynik?
~igor odpowiada ~silvio_gesell
to zainwestuj w ruletkę - tam jest bardzo duży poziom niepewności.
Ja jednak zainwestuje w coś bardziej pewnego
~Wolf
Najwięcej o niskie podatki walczą urzędasy którzy są utrzymywani z podatków innych głównie biedoty ,Pytanie ile tacy urzędasi wnoszą do gospodarki odpowiedz jest prosta nic nie wnoszą
~ciekawy
A Ty co wniosłeś do gospodarki ?
~Ewa
Wania naucz się najpierw gramatyki. Pozdrawiam

Powiązane: Jednolity podatek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki