Kowalczyk: Założenia jednolitego podatku 30 listopada

Założenia w zakresie ujednoliconej daniny, łączącej podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i na Narodowy Fundusz Zdrowia, zostaną przedstawione 30 listopada, zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"Założenia dotyczące projektu ustawy o jednolitym podatku przedstawimy 30 listopada" - powiedział Kowalczyk dziennikarzom w Sejmie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pierwsze wyliczenia będą omawiane podczas posiedzenia Rady Ministrów w najbliższy wtorek.

W październiku wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewniał, że ujednolicona danina nie będzie wiązała się ze wzrostem fiskalizmu. Według niego, wdrożenie tego rozwiązania nie sprawi, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce stanie się mniej opłacalne niż np. w Czechach.

Na początku października Kowalczyk informował, że ujednolicona danina wejdzie w życie w 2018 r., a rozwiązanie to będzie neutralne dla budżetu. Podkreślał wówczas, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu. Dodał też, że w nowej formule pozostawione będą ulgi na dzieci.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 16 ~Cichobyć

Zgodnie z obecnymi przepisami, kwota wolna od podatku wynosi w przypadku podatników rozliczających PIT 3 091 zł. Dla posłów i senatorów kwota ta wynosi tymczasem 30 451 zł. Podstawowe uposażenie poselskie jest opodatkowane aktualnie na zasadach ogólnych, ale już względem diety poselskiej, która wynosi ponad 2,4 tys. zł, obowiązuje – zgodnie z art. 21 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym PIT – kwota wolna na poziomie 2 280 zł miesięcznie. W skali roku posłowie i senatorowie mogą liczyć w sumie na kwotę wolną w wysokości przeszło 30 tys. zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~Narodnyj44

Ten rzond się sam wyżywi lewaki!

! Odpowiedz
2 19 ~seth

zaraz zrobią 4-5 progów podatkowych i każdy będzie kombinował żeby nie przekroczyć wyższego progu, czyli minimalna oficjalnie na kwitku a reszta pod stołem.... boże co za (nie)rząd czy już naprawdę nic nie potrafi zrobić porządnie !!!

! Odpowiedz
0 7 ~iwan

a jak całość pod stołem to jeszcze drugie 500+ dostaniesz

! Odpowiedz
1 20 ~abc

Czy NIEPEWNOŚĆ prowadzenia działalności powiększa inwestycje i PKB, czy też na odwrót? A jeżeli na odwrót to ile miliardów kosztowały już Polskę wywiady pana ministra Kowalczyka? O ile miliardów wpłynie do budżetu mniej tylko w wyniku wywołanej wywiadami niepewności?

Przypominam, ze w tym roku miało być 3,8% i dynamiczny wzrost pod koniec roku dzięki 500+!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 1 ~silvio_gesell

Niepewność powiększa inwestycje. To raczej oczywiste. Po co grać w grę gdzie znamy wynik?

! Odpowiedz
0 4 ~igor odpowiada ~silvio_gesell

to zainwestuj w ruletkę - tam jest bardzo duży poziom niepewności.
Ja jednak zainwestuje w coś bardziej pewnego

! Odpowiedz
8 12 ~Wolf

Najwięcej o niskie podatki walczą urzędasy którzy są utrzymywani z podatków innych głównie biedoty ,Pytanie ile tacy urzędasi wnoszą do gospodarki odpowiedz jest prosta nic nie wnoszą

! Odpowiedz
2 6 ~ciekawy

A Ty co wniosłeś do gospodarki ?

! Odpowiedz
4 3 ~Ewa

Wania naucz się najpierw gramatyki. Pozdrawiam

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.