Wiceszef MSZ: Deklaracja dot. wojsk USA w Polsce - historyczna

Deklaracja podpisana przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa dotycząca zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest historyczna - ocenił w środę wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak podkreślił, wzmacniamy tym nasz potencjał bezpieczeństwa.

(MSZ)

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w poniedziałek w Nowym Jorku deklarację ws. pogłębiania współpracy obronnej. Głosi ona m.in., że USA uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce, wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec, trwa dialog dotyczący miejsca stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej. Prezydent USA zapowiedział, że wkrótce odwiedzi Polskę; powiedział też, że w bardzo krótkim czasie będzie możliwe zniesienie wiz dla Polaków.

"Wzmacniamy w sposób historyczny nasz potencjał bezpieczeństwa" - podkreślił Szynkowski vel Sęk odnosząc się w środę w radiowej Jedynce do podpisania deklaracji. "Robimy to na dwa sposoby. Po pierwsze modernizując własną armię i dostosowując ją do nowych wyzwań, po drugie wzmacniając więzy sojusznicze i obecność wojsk sojuszniczych na naszym terytorium" - dodał wiceminister.

Według niego, "jest to wymóg dzisiejszej sytuacji geopolitycznej, która dynamicznie się zmienia". "Nie możemy zamykać na nią oczu, musimy też dokonywać zmian i wzmacniania własnego potencjału obronnego - zaznaczył Szynkowski vel Sęk. "Ta deklaracja dotycząca zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest historyczną, ważną deklaracją" - oświadczył.

Wiceminister pytany był też od kiedy nie będzie wiz do USA dla Polaków. "Tego jeszcze, jeśli chodzi o konkretną datę, nie wiemy. Natomiast wiemy, że jest to perspektywa kilku miesięcy" - odpowiedział Szynkowski vel Sęk.

"Mówi się o tym, że przy dobrych wiatrach być może uda się to dokonać do końca tego roku" - zaznaczył. "Chciałbym, żeby tak było, bo rzeczywiście jesteśmy już poniżej wskaźnika trzech procent, więc to kryterium ostatecznie zostało spełnione" - podkreślił wiceszef MSZ.

W jego ocenie, nie ma powodów - poza przejściem pewnych kroków proceduralnych - żeby Polacy musieli pozyskiwać wizy podróżując do Stanów Zjednoczonych. "Zresztą to jest usunięcie pewnej niesprawiedliwości, która miała miejsce od wielu, wielu lat. Polska powinna już dawna dołączyć do grona państw, których obywatele mogą korzystać z ruchu bezwizowego" - zaznaczył Szynkowski vel Sęk.

Dopytywany, dlaczego w takim razie to się jeszcze nie wydarzyło, wiceminister odpowiedział, że powoływano się na te kryteria, które były konieczne do spełnienia. "W mojej opinii sytuacja, w której Polska jest strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych powinna mieć też konkretne efekty dla polskich obywateli i takim efektem powinno być przystąpienie do ruchu bezwizowego" - podkreślił wiceszef MSZ. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil