REKLAMA

Wiceminister rolnictwa: Przyszłość KRUS pewna, będą podwyżki

2016-11-24 12:57
publikacja
2016-11-24 12:57

1000 zł od marca 2017 r. wyniesie emerytura dla rolników z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes KRUS Adam Sekściński. Obecnie podstawowa emerytura rolnicza wynosi 882 zł.

fot. Mariusz Rutkowski / / FORUM

Aktualnie KRUS wypłaca ok. 1,2 mln świadczeń emerytalno-rentowych, w tym ok. 400 tys. są to świadczenia poniżej 1000 zł - poinformował prezes.

Dotychczas wysokość świadczenia emerytalno-rentowego zależała m.in. od wysokości podstawowej emerytury. Obecnie jest ona równa najniższej emeryturze z FUS. Od 1 marca 2017 r. najniższa emerytura i renta z FUS wyniesie 1000 zł, jednak nie będzie ona podstawą ustalenia wysokości nowo przyznawanych świadczeń rolniczych - wyjaśnił Sekściński. Dodał, że będzie obowiązywała nowa definicja emerytury podstawowej nie związanej bezpośrednio z najniższą emeryturą z FUS.

Wyjaśnił, że jeżeli rolnikowi zostanie wyliczona emerytura poniżej 1000 zł, to i tak z urzędu dostanie on 1000 zł. Z waloryzacji tej w przyszłym roku skorzysta ok. 99 proc. świadczeniobiorców, czyli ponad 1,1 mln osób.

Na podwyższeniu emerytury do 1000 zł kwoty najniższej emerytury skorzysta ok. 34 proc. emerytów i rencistów, w tym ok. 200 tys. osób (17 proc.), które nabyły prawo do świadczenia przed 1 stycznia 1991 r. z tytułu przekazania swojego gospodarstwa na rzecz państwa lub swojego spadkobiercy - zaznaczył szef KRUS. Pozostali świadczeniobiorcy otrzymają gwarantowaną podwyżkę na poziomie co najmniej 10 zł.

Jak mówił prezes, w tym roku nastąpiły istotne zmiany dotyczące wysokości zasiłku macierzyńskiego. Został on upodobniony do świadczenia rodzicielskiego w systemie powszechnym. Wcześniej zasiłek macierzyński był w Kasie jednorazowym świadczeniem z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Odpowiadał czterokrotności emerytury podstawowej. Obecnie jest okresowym świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Jest wypłacany comiesięcznie przez rok w kwocie 1000 zł na dziecko.

Sekściński poinformował, że z tego tytułu, za trzy kwartały br. łączna kwota okresowych zasiłków macierzyńskich wyniosła ok. 115 mln zł, w ubiegłym roku było to 101 mln zł.

"Z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie, Fundusz Składkowy zawarł umowę grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Polisą, która jest ważna od 14 października br. do 13 października 2017 r. zostało objęte ok. pół miliona dzieci do lat 16" - powiedział prezes. Są to dzieci rodziców, których przynajmniej jedno jest ubezpieczone w KRUS.

Z tytułu NNW dziecka rodzice nie ponoszą kosztów składki. Ubezpieczenie NNW pokrywa np. koszty leczenia po wypadku, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, wizyty lekarza i pielęgniarki w domu. Cała polisa kosztowała ponad 13 mln zł - zaznaczył prezes.

Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników tworzony jest ze składek płaconych na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Obecny na konferencji podsumowującej rok pracy w rolnictwie wiceminister Rafał Romanowski ocenił dobrze pracę Kasy.

"Czuję się bardzo dumny i wdzięczny Funduszowi Składkowemu i zarządowi KRUS, że dokonali tego dodatkowego ubezpieczenia dzieci rolników i domowników od następstw nieszczęśliwych wypadków" - powiedział.

Romanowski odniósł się też do sprawy wieku emerytalnego rolników. Został on podniesiony przez koalicję PO-PSL do 65 lat dla kobiet i 67 lat - dla mężczyzn. Teraz zgodnie z prezydencką ustawą wiek emerytalny będzie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wiceminister podkreślił, że zgodnie z programem PiS nie przewiduje się likwidacji KRUS. "Ten system musi być, jest on powszechny i działa skutecznie" - podkreślił.

KRUS jako samodzielna instytucja ubezpieczeń społecznych dla ludności rolniczej funkcjonuje od 25 lat.

Rolnik dorobi bez rezygnacji z KRUS-u

Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którą uchwalił Sejm w październiku.

Ustawa zakłada, że rolnik może "dorobić nie do granicy obecnej - czyli połowy minimalnego wynagrodzenia - ale do kwoty całości tego wynagrodzenia, nie tracąc ubezpieczenia w KRUS.

Dotyczy to zarabiania na podstawie umów innych niż umowa o pracę. Przepis ten ma rozwiązać kwestię pobierania wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych.

dym/ (PAP)awy/ krm/ son/

Źródło:Bankier24
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (77)

dodaj komentarz
~jj
Rządu tak sprawnie wydającego kasę przyszłych pokoleń jeszcze nie było.
~gizmo
taaaa działa bardzo skutecznie, skutecznie obrabia się płacących składki i daje w prezencie pracującym na czarno pseudo-rolnikom albo obszarnikom rolniczym którzy nie odprowadzają żadnych praktycznie składek, a są pasieni dopłatami rekompensatami, prezentami, trudno o lepszą skuteczność
~Ferdek
przy bardzo podobnych świadczeniach emerytalnych przez 35 lat rolnik wpłaci

100*12*35=42000 i bedzie miał emeryturę

natomiast ktoś kto prowadzi firmę wpłaci do systemu [ przy constans ]

474,92 + 194,64 + 43,79 [ bez dobrowolnego chorobowego i bez NFZ ] + 59,61 = 772,96 I JAK ZARABIA TO ODLICZY 18% -
przy bardzo podobnych świadczeniach emerytalnych przez 35 lat rolnik wpłaci

100*12*35=42000 i bedzie miał emeryturę

natomiast ktoś kto prowadzi firmę wpłaci do systemu [ przy constans ]

474,92 + 194,64 + 43,79 [ bez dobrowolnego chorobowego i bez NFZ ] + 59,61 = 772,96 I JAK ZARABIA TO ODLICZY 18% - = 63383 *12 * 35 = 266207 ,42 [ pomijam % składany ]
różnica to 224207,42 i jeszcze do emerytury daleka droga .

224207 pln czy to dużo czy mało osądźcie sami . Mundurowi na swoje świadczenia nie płacą nic.
~OGIEŃ
Składki na KRUS są niskie, ale uzyskanie emerytury nie jest łatwe
Koszt uzyskania emerytury z KRUS-u przez rolnika jest dużo niższy niż w przypadku osób ubezpieczonych w ZUS-ie - uważa Rzecznik Ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow. Zdaniem Marii Lewandowskiej z KRUS, nabycie prawa do emerytury rolniczej nie jest jednak łatwe.
Przedsiębiorcy
Składki na KRUS są niskie, ale uzyskanie emerytury nie jest łatwe
Koszt uzyskania emerytury z KRUS-u przez rolnika jest dużo niższy niż w przypadku osób ubezpieczonych w ZUS-ie - uważa Rzecznik Ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow. Zdaniem Marii Lewandowskiej z KRUS, nabycie prawa do emerytury rolniczej nie jest jednak łatwe.
Przedsiębiorcy ubezpieczeni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mogą pozazdrościć rolnikom prowadzącym działalność gospodarczą wysokości składek, które ci odprowadzają do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Podstawowa składka emerytalno-rentowa rolników wynosi 73 zł miesięcznie, a dla rolników-przedsiębiorców, którzy mają do 50 ha - 146 zł (do tego dochodzi 42 zł na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie). Wszyscy rolnicy ubezpieczeni w KRUS-ie dostają niemal jednakowe emerytury, około 800 zł, czyli tyle, ile wynosi minimalna emerytura z ZUS.
Składki płacone przez ubezpieczonych w systemie powszechnym są znacznie wyższe. Osoba prowadząca działalność gospodarczą musi odprowadzić na system emerytalno-rentowy ponad 580 zł miesięcznie (z preferencyjnej składki w wysokości 133 zł może skorzystać przedsiębiorca zaczynający działalność). Z kolei osoba pracująca na etacie uzyskująca minimalne wynagrodzenie w wysokości 1,5 tys. zł odprowadza składkę emerytalno-rentową w wysokości ok. 170 zł.
Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych, byłej prezes ZUS Aleksandry Wiktorow, system ubezpieczeń rolniczych może wydawać się atrakcyjny dla ubezpieczonych. "Składka odprowadzana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych np. od minimalnego wynagrodzenia jest kilkakrotnie wyższa od składki na KRUS. Nie do końca jest też tak, że emerytury z ZUS są dużo wyższe od rolniczych" - powiedziała Wiktorow. Wskazała, że emeryturę z ZUS do 1000 zł ma ok. 14 proc. emerytów (przeciętna wynosi ok. 1,7 tys. zł), a renty z tytułu niezdolności do pracy do 1000 zł - 58 proc. uprawnionych.
"Koszt uzyskania emerytury czy renty z KRUS jest dużo niższy niż w przypadku ZUS, gdzie za dużo wyższą składkę często dostaje się porównywalne świadczenia" - zwróciła uwagę Wiktorow.
Dla osób prowadzących działalność gospodarczą pokusą może być więc zakup gospodarstwa rolnego i zmiana ubezpieczyciela z ZUS na KRUS.
Zdaniem rzeczniczki prasowej Centrali KRUS Marii Lewandowskiej, z praktyki Kasy wynika, iż uzyskanie prawa do rolniczej emerytury, uwarunkowane obecnie posiadaniem wyłącznie okresu ubezpieczenia społecznego w KRUS, nie jest jednak łatwe.
"Osoby, które np. prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i poszukują możliwości obniżenia wydatków z tytułu składek emerytalnych w ZUS, mogą mylnie sądzić, że pomoże im w tym posiadanie 1-hektarowego gospodarstwa rolnego. Do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym rolników konieczne jest spełnienie łącznie kilku warunków" - powiedziała Lewandowska.
Eliminujący może być np. limit tzw. rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, którego przekroczenie oznacza utratę prawa do ubezpieczenia w KRUS (za 2011 r. wyniósł 2929 zł).
Lewandowska wyjaśniła, że emerytura rolnicza przysługuje osobie ubezpieczonej w KRUS, która osiągnęła wiek emerytalny (60 lat dla kobiety, 65 lat dla mężczyzny) oraz podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez co najmniej 25 lat.
Wskazała, że dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. prawo do emerytury rolniczej - poza osiągnięciem wymaganego wieku - zależy od legitymowania się co najmniej 25-letnim (lub 30-letnim) okresem podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
W ubezpieczeniu społecznym rolników możliwe jest bowiem uzyskanie tzw. wcześniejszej emerytury rolniczej, przysługującej osobom w wieku: 55 lat dla kobiet, 60 lat dla mężczyzn, którzy przez co najmniej 30 lat podlegali wyłącznie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników i zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej.
"System rolniczy jest traktowany jako dopełniający wobec systemu powszechnego, zatem w przypadku osób, które w różnych okresach życia podlegały ubezpieczeniu w ZUS lub w KRUS, a które wystąpią o przyznanie rolniczej emerytury, nie posiadając wystarczającego okresu składkowego w KRUS, Kasa będzie zmuszona odmówić im prawa do tego świadczenia" - powiedziała rzeczniczka KRUS.
Dodała, że okresy ubezpieczenia emerytalno-rentowego rolników mogą być natomiast uwzględnione w ZUS do ustalenia prawa do emerytury pracowniczej.
Zgodnie z przepisami świadczenie emerytalne ustala ten organ, do którego ostatnio wpływały składki na ubezpieczenie emerytalne. W przypadku rolników będzie to KRUS, a w przypadku pracowników - ZUS. (PAP)
~jj
Jakiś wniosek, podsumowanie ?
~PATRYJOTA
KRUS jest jednym z najbardziej niesprawiedliwym systemem rentowym jaki w Europie od dziesiatkow lat funkcjonuje (albo nie funkcjonuje ) gdzie waska liczba ludzi placi niskie skladki a otrzymuje wysokie renty w stosunku do skladki kosztem wiekszosci co w ten system rentowy wplaca.
~poseł
A ile ROLNIKÓW zasiada w radach nadzorczych, że trzeba im podnieść wynagrodzenie?????
Odpowiedz: tylu ile decyduje o tym przepisie. To jest jak z kwotą wolą od podatku dla 460 posłów - sami uchwalili sobie 10 krotnie kwotę wyższą od reszty PLEBSU
~abc
Gdyby rolnicy z KRUS otrzymywali emerytury na podstawie swoich składek, jak każdy inny Polak, wynosiłyby one od 11 zł do 24 zł miesięcznie. Resztę płacimy im my - w swoich składkach, w podatkach.
Tu się doi, proszę państwa!
~farmer
to jeszcze wytlumacz wszystkim dlaczego takimi samymi debilami są niemcy czy francuzi którzy utrzymują identyczny system-o co tutaj chodzi?
~Obywatel
To podnieś stawki krus i wiesz co bedzie?:> ludzie nie będą się ubezpieczać.
A czy Skarb Państwa na tym zaoszczedzi? Nie, bo jak nie masz emerytury, to dostajesz emeryture socjalną.

Jak już coś kombinować, to wprowadzić emeryture obywatelską 1000zł i żadnych składek.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki