Węgry: producenci mleka maszerowali wraz z 50 krowami pod siedzibą Orbana

Węgierscy producenci mleka przemaszerowali w poniedziałek wraz z 50 krowami przed urząd premiera Viktora Orbana w Budapeszcie, gdzie przekazali przedstawicielowi władz petycję, domagając się m.in. nowych rozmów z rządem.

Węgry: producenci mleka maszerowali wraz z 50 krowami pod siedzibą Orbana
Węgry: producenci mleka maszerowali wraz z 50 krowami pod siedzibą Orbana (fot. Laszlo Balogh / FORUM)

Uczestnicy demonstracji przeszli od mostu Małgorzaty na Dunaju na plac Kossutha, gdzie przekazali petycję skierowaną do szefa kancelarii premiera Janosa Lazara. Domagają się w niej, by rząd zajął się problemami finansowymi branży, a także apelują o rozmowy między producentami mleka, rządem i sieciami handlowymi w celu większej ochrony interesów producentów.

Demonstranci twierdzą, że rząd niezgodnie z pierwotnymi planami zamierza obniżyć z 18 do 5 proc. VAT tylko na świeże mleko, nie redukując VAT-u na inne produkty, takie jak mleko UHT czy sery półtwarde. Tymczasem - ich zdaniem - sieci handlowe importują i sprzedają zagraniczne produkty mleczne po zaniżonej cenie. Zdaniem producentów mleka zagraża to ich pozycji na rynku krajowym.

Postulują też, by rząd węgierski bardziej zdecydowanie domagał się rozwiązania problemów branży mleczarskiej na poziomie unijnym.

Uczestnicy demonstracji uważają za niedopuszczalne, że cena skupu świeżego mleka waha się w okolicach 60 ft (0,84 zł) za litr, zaś koszt produkcji wynosi około 100 ft (1,4 zł). Zagrozili, że jeśli nie zostanie znalezione rozwiązanie sytuacji, sprowadzą krowy do Budapesztu i puszczą wolno, bo nie będą mieć pieniędzy na paszę.

Członek komitetu protestacyjnego Imre Hegedues ocenił, że 45 proc. produktów mlecznych w sklepach węgierskich, 80 proc. cukru i 40 proc. jajek - pochodzi z importu i tę sytuację trzeba zmienić.

Węgierscy producenci mleka protestowali już pod koniec kwietnia przeciwko niskim cenom skupu oraz sprowadzaniu taniego mleka z importu. Przyprowadzili wówczas krowy pod supermarket Tesco na obrzeżach Budapesztu. Według węgierskich producentów Tesco jest największym sprzedawcą mleka UHT na Węgrzech.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kot/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Jasko

Madziarzy są mało patriotyczni w trakcie codziennych zakupów. Wystarczyłoby, że omijaliby szerokim łukiem stoiska z "obcą" żywnością ku zadowoleniu rodzimych producentów i ministra finansów (wyższe ceny - większe wpływy z podatku VAT)

! Odpowiedz
4 3 ~trrrr

A rzad Tuska nam wmawiał że muszą vat podwyzszyc bo im Unia kazała

! Odpowiedz
0 2 ~Jasko

rząd Tuska podniósł VAT o 1 % z uwagi na kryzys gospodarczy; w pojedynczych przypadkach rzeczywiście nastąpiło przeniesienie pewnych artykułów ze stawki VAT tzw obniżonej (5 lub 8%) do podstawowej (23%) i decyzja ta była motywowana prawem unijnym. Przyznaję - nie pamiętam już szczegółów, ale w każdym bądź razie każde takie "przeniesienie" było zdecydowanie krytykowane przez ówczesną opozycję. Pamiętam jak kopę lat temu wprowadzano tzw. podatek Belki ( od zysków kapitałowych) - opozycja szalała z oburzenia. Lata mijały, rządy się tasowały, a podatek jak był tak jest i pewnie do do końca świata będzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil