REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Węgry: inflacja powyżej 7 proc., ale i tak niższa niż w Polsce

2021-12-08 09:20
publikacja
2021-12-08 09:20
Węgry: inflacja powyżej 7 proc., ale i tak niższa niż w Polsce
Węgry: inflacja powyżej 7 proc., ale i tak niższa niż w Polsce
fot. Varga Jozsef Zoltan / / Shutterstock

Na ponad 7-procentową inflację narzekać mogą nie tylko Polacy, ale również Węgrzy. Bank centralny „bratanków” nie ustaje w zdecydowanym zaostrzaniu polityki monetarnej.

W listopadzie roczna dynamika inflacji CPI na Węgrzech wyniosła 7,4 proc. – poinformował Węgierski Centralny Urząd Statystyczny (KSH). Miesiąc do miesiąca wzrost cen sięgnął 0,7 proc. wobec 1,1 proc. w październiku.

Roczny odczyt był nieco tylko odbiegający od oczekiwań analityków (7,3 proc.) oraz wyraźnie wyższy od wrześniowego (6,5 proc.). Opublikowany odczyt jest najwyższy od grudnia 2007 r. i w tyle zostawił szczyt z 2012 r., gdy inflacja sięgała 6,6 proc. Z jeszcze większą, bo blisko 10-procentową, inflacją Węgrzy mierzyli się na początku 2007 r. oraz na przełomie wieków.

Październikowy raport o węgierskiej inflacji wskazuje, że w ciągu 12 miesięcy ceny żywności wzrosły o 6 proc. Szczególne zwyżki zaobserwowano w przypadku oleju (26,9 proc.), mąki (20,2 proc.), margaryny (19,5 proc.), mąki (20,2 proc.), chleba (12,1 proc.) czy drobiu (9 proc.). Duży wzrost cen odnotowano w napojach bezalkoholowych i wyrobach tytoniowych (11 proc.), co jest głównie efektem wzrostu akcyzy na te drugie (16,8 proc.). Oczywiście inflację widać także w cenach paliw – w październiku były one na Węgrzech o 37,7 proc. wyższe niż rok temu. Usługi drożały natomiast o 4,6 proc., zaś dobra konsumpcyjne  6,6 proc.

W tym kontekście warto dodać, że, według wstępnego odczytu listopadowa inflacja w Polsce wyniosła 7,7 proc. Szczegółowy raport na ten temat (który może zmienić główny odczyt) poznamy 15 grudnia.

Węgierska inflacja bazowa, a więc pomijająca żywność i energię, osiągnęła 5,3 proc. wobec 4,7 proc. miesiąc wcześniej. Dane o wrześniowej inflacji bazowej w Polsce poznamy dopiero 16 grudnia. Ekonomiści szacują jednak, że wyniesie ona 4,7 proc. wobec 4,5 proc. w październiku.

Polska i Węgry należą do grona państw o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach sytuacja wygląda gorzej jedynie w państwach bałtyckich.

Bratankowie podnoszą stopy

Warto też przypomnieć, że cel inflacyjny Narodowego Banku Węgier wynosi 3 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami o 1 punkt procentowy. To więcej niż w przypadku Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. +/- 1 p.p.) czy Narodowego Banku Czech (2 proc. +/- 1 p.p.).

Na ostatnim posiedzeniu z 16 listopada Narodowy Bank Węgier (MNB) po raz szósty z rzędu podniósł stopy procentowe (do 2,1 proc.), by w ten sposób walczyć z inflacją. Co więcej, w kolejnych tygodniach węgierskie władze monetarne podnosiły tygodniową stopę depozytową – powtórki takiego ruchu możemy doczekać już jutro. Z kolei kolejne regularne posiedzenie decyzyjne MNB zaplanowano na wtorek 16 grudnia. Oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp, do której „podkładką” będą nowe prognozy banku dotyczące inflacji.

Dziś o stopach procentowych decydować będzie natomiast Rada Polityki Pieniężnej. Więcej na ten temat w artykule „Dziś ostatnie w tym roku posiedzenie RPP. Monetarne fajerwerki niewykluczone”.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (13)

dodaj komentarz
ajwaj_
Bedzie nie tragicznie zle,
maja dlugie umowy na tani gaz,
a gaz po Sasiniemu tani nie chce byc > dzis znowu jazda 1 205 $ / 1 000 cbm
marok

Tytuł powinien brzmieć,-
" zaczęli dużo wcześniej podnosic stopy procentowe, a inflację i tak mają podobną"
300_pala
Podobni to byli bracia Kaczyńscy. Ale tylko z wierzchu
janoz_lobolotorant
zrobić lockdown dla niezaszczepionych foliarzy, to powinno zbić trochę inflację
demeryt_69
Nawet stworzenie Banku Zbożowego im nie pomoże :)

jpelerj
Nie za wcześnie na konsumpcję przetworzonych wyrobów zbożowych?
demeryt_69
A tyle razy już stopy podwyższali ... co jest?

jpelerj
Efekty podwyżki stóp. Ograniczyli inflację i Polska ich spokojnie przegania w tym wyścigu.
arturnow
Wcześniej zaczęli podnosić stopy i teraz widać rezultaty. Jeszcze podwyższonej inflacji nie zbili, ale już widać pierwsze efekty.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki