REKLAMA

Węgry bronią forinta. Stopa procentowa znów w górę

2021-11-25 10:11
publikacja
2021-11-25 10:11
Węgry bronią forinta. Stopa procentowa znów w górę
Węgry bronią forinta. Stopa procentowa znów w górę
fot. Dominika Gregušová / / Pexels

Narodowy Bank Węgier ponownie zaskoczył rynek i ekonomistów, ustalając tygodniową stopę depozytową na poziomie 2,9 proc.

Węgierski bank centralny (MNB) podniósł tygodniową stopę depozytową o 0,4 punktu procentowego, do poziomu 2,9 proc. To więcej niż spodziewała się większość uczestników rynku (0,3 punktu procentowego).

Poprzednio MNB podniósł tygodniową stopę depozytową, będącą obecnie głównym instrumentem w jego arsenale, raptem tydzień temu – wtedy również ruch w górę być wyższy od oczekiwań ekonomistów (0,7 zamiast 0,4 punktu procentowego). Wcześniej, na „regularnym” posiedzeniu z 16 listopada, węgierskie władze monetarne również ogłosiły podwyżkę stóp.

- Krótkoterminowe ryzyka na rynkach finansowych i surowcowych wzrosły w ostatnim czasie, a bank musi na nie odpowiedzieć w sposób szybki i elastyczny. Odpowiednim instrumentem jest tygodniowa stopa depozytowa banku centralnego. Tak długo, jak ryzyka finansowe i surowcowe będą się utrzymywać, MNB będzie gotów do ustalania tygodniowej stopy depozytowej powyżej stopy referencyjnej – napisano w komunikacie po ostatnim posiedzeniu gremium decydującego o węgierskiej polityce monetarnej. Tygodniowe stawki mają być ustalane na cotygodniowych przetargach, w ramach których banki komercyjne deponują środki w banku centralnym.

W reakcji na dzisiejszą nieoczekiwaną podwyżkę, kurs EUR/HUF spadł z 368,5 do 366,5 forintów, a następnie wzrósł do 367,5 forintów. To i tak wyższe poziomy niż tydzień temu, gdy euro kosztowało 363 HUF. Od początku roku euro z węgierskiej perspektywy podrożało o 1,3 proc. To mniej niż w przypadku wzrostu kursu EUR/PLN (2,3 proc. w 2021 r.). Jeden złoty kosztuje obecnie 78,7 HUF wobec 79,4  na koniec 2020 r.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
dziadek55
NBP się nie śpieszy .Widać wyraźnie postawę wyczekującą. Kluczowa chyba była duża interwencja NBP w grudniu 2020 roku i inne nieco później . Teraz jest ciąg dalszy. Wygląda na to że Prezes z najgorszego Prezesa awansuje na pozycje najlepszego...........
adam12oo
Analitycy i ekonomiści zaskoczeni jak zawsze. Ciekawe czy RPP też zaskoczy analityków w grudniu i zamiast 0,5 znowu podniesie o 0,75.
Adamie, dziękuję za te dwie wcześniejsze niespodzianki i liczę na następne.
men24a
To Orban nie ma telefonu do Morawieckiego czy Glapy ? Dowiedział by się że walka stopami % nic nie da. Inflacja przyszła z Rosji. W Polsce co najwyżej walczy rząd z inflacją przyznając sobie 70% podwyżki i tutaj naprawdę daje to skutek.
jas2
Za pierwsze 4 zdania masz plusik.
qwertas
Czas by stopy procentowe w Polsce wzrosły do 4-5%
jas2
Niech podnoszą. Co ma im być lepiej niż nam?
marekpoznan
HUFEUR w górę z 27.1 centa na 27.2 centa... całe 0.4 % wow...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jenak
Otworzyć się więcej na inne części świata. Od razu skończy się feudalizm.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki