Ukraina na krawędzi wojny domowej - relacja z 19.02.2014 r.

2014-02-20 09:16
publikacja
2014-02-20 09:16

Czy Ukraina stoi na krawędzi wojny domowej? Władze zdecydowały się na pacyfikację Majdanu, demonstranci stawiają opór, do zamieszek dochodzi także w miastach zachodniej Ukrainy. Rozmowy prezydenta Janukowycza z opozycją zakończyły się fiaskiem.

Ukraina na krawędzi wojny [NA ŻYWO]


[22:48] Sikorski już jest na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest na Ukrainie. Jak informował wcześniej na portalu społecznościowym, poleciał do Kijowa na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że do stolicy Ukrainy pojadą też ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec.

[22:30] Ogłoszono rozejm. Nie będzie szturmu na Majdan

Szturmu na Majdan na razie nie będzie - ogłoszono rozejm. Powiedział o tym Arsenij Jaceniuk po zakończeniu spotkania trzech liderów opozycji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. "Mamy dobrą wiadomość, planowanych przez władze szturmu i pacyfikacji Majdanu nie będzie. Jest ogłoszony rozejm i początek procesu rozmów w celu stabilizacji sytuacji" - powiedział lider frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna.

Wcześniej po wczorajszych dramatycznych wydarzeniach w Kijowie i innych częściach kraju, władze ogłosiły "akcję antyterrorystyczną" w całej Ukrainie. W operację miało zostać włączone wojsko. Prezydent Janukowycz specjalnym dekretem zwolnił szefa sztabu generalnego Wołodymyra Zamanę i mianował go zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Kolejnym dekretem na stanowisko szefa sztabu i jednocześnie naczelnego dowódcy sił zbrojnych mianował Jurija Iljina - dotychczasowego dowódcę marynarki wojennej. więcej...

[18:55] Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy zwolniony

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwolnił w środę wieczorem ze stanowiska szefa sztabu generalnego sił zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę - głosi dekret opublikowany na oficjalnej stronie internetowej administracji prezydenckiej.

Odrębnym dekretem na nowego szefa sztabu generalnego i naczelnego dowódcę sił zbrojnych Janukowycz mianował admirała Jurija Iljina, dotychczasowego dowódcę marynarki wojennej.(PAP)

[18:17] Bronisław Komorowski rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem

Prezydent Bronisław Komorowski w środę w telefonicznej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem zaapelował o natychmiastowe wstrzymanie użycia siły i powrót do negocjacji z opozycją.

"Prezydent Komorowski zaapelował do prezydenta Ukrainy o natychmiastowe wstrzymanie użycia siły i powrót do negocjacji z opozycją w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, bez formułowania jakichkolwiek warunków wstępnych" - poinformował PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski. ... więcej

Jak dodał, "w trakcie rozmowy prezydent Janukowycz zarysował scenariusz politycznego rozwiązania kryzysu".

[18:17] W Chmielnickim funkcjonariusze SBU zastrzelili kobietę

Uwaga - wideo tylko dla widzów pełnoletnich, zawiera drastyczne sceny

[18:13] Opozycja chce rozmawiać z władzą

Ukraińska opozycja chce rozmów z władzą. Według jej liderów, takie rozmowy powinny odbyć się za pośrednictwem przedstawicieli zachodu. Najważniejszy warunek rozmów to zaprzestanie działań milicji wobec protestujących.

Wczorajsze nocne rozmowy opozycji z prezydentem Janukowyczem spełzły na niczym. Janukowycz nie zgodził się na wycofanie milicji z Majdanu. Domagał się kapitulacji protestujących. Lider partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk podkreśla jednak, że opozycja wciąż jest gotowa do rozmów. Jej główne postulaty to zawieszenie broni, wycofanie milicji z Majdanu, powrót do konstytucji z 2004 roku i sformowanie demokratycznego rządu. Jaceniuk zaznaczył, że opozycja chce, aby pośrednikami w rozmowach z władzą byli przedstawiciele państw zachodu. Jednak jak dodał, władza do tej pory kategorycznie odmawia takiego pośrednictwa. ... więcej

[17:33] Schultz: jak najszybciej powinniśmy wystosować groźbę sankcji

Unia Europejska powinna natychmiast wystosować groźbę sankcji wobec tych, którzy są odpowiedzialni za łamanie praw człowieka na Ukrainie - powiedział Martin Schulz . Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaapelował o przerwanie rozlewu krwi w Kijowie. W wyniku zamieszek zginęło już co najmniej 26 osób. ... więcej

[17:33] Barroso rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem

Szef Komisji Europejskiej rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy. Dziś się dodzwonił, ale wczoraj - jak informowano w Kijowie - kontakt z Wiktorem Janukowyczem był utrudniony. Prezydent Ukrainy nie odbierał telefonów między innymi od Jose Barroso i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Dziś przewodniczący Komisji zaapelował do ukraińskiego przywódcy o natychmiastowe zakończenie przemocy i potępił użycie siły. Jose Barroso powtórzył, że Unia Europejska jest gotowa pomóc Ukrainie w próbach rozwiązania kryzysu, ale zareaguje stanowczo na eskalację konfliktu. ... więcej

[17:28] Prorządowy dziennikarz zginął od rany postrzałowej

Jedną z ofiar zamieszek na Ukrainie okazał się Vyacheslav Veremyi, dziennikarz prorządowej gazety "Vremya" ("Czas"). Dziennikarz został zaatakowany przez zamaskowanych mężczyzn w drodze do Kijowa. Zmarł od rany postrzałowej.

[17:19] 25 zabitych, 241 rannych w zamieszkach

Co najmniej 25 osób zginęło, a 241 zostało rannych - to najnowsze informacje o ofiarach starć na Ukrainie podane przez Wall Street Journal.

[17:10] Wojsko może włączyć się w operację antyterrorystyczną

Ukraińskie siły zbrojne mogą zostać użyte w operacji antyterrorystycznej ogłoszonej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyło w środę Ministerstwo Obrony Narodowej w Kijowie.

Resort poinformował w opublikowanym w godzinach wieczornych komunikacie, że na udział wojska w operacjach przeciwko terrorystom pozwala obowiązujące w kraju prawo. (PAP)

[16:57] Demonstranci zajęli budynki w stolicy

Manifestanci zajęli w Kijowie gmachy Poczty Głównej i Państwowego Komitetu Radia i Telewizji. W tym ostatnim gmachu, przy ulicy Chreszczatyk, znajdzie się teraz sztab protestów.

Jego poprzednia siedziba, Dom Związków Zawodowych, został spalony w czasie starć minionej nocy. Manifestanci zajęli też kilka kawiarni na Chreszczatyku, najbardziej reprezentacyjnej ulicy Kijowa. Jak twierdzą, budynki zajęto bez oporu i nie wybito nawet jednej szyby.

[16:55] Bitwa o Kijów trwa

[16:53] Giełda i waluta reagują

Ukraińscy inwestorzy negatywnie zareagowali na zaostrzenie się sytuacji w ich kraju. W środę indeks UX tracił 4 proc., spadała również hrywna; a sytuacji na rynku obligacji nie uspokoiła obietnica przekazania kolejnej transzy rosyjskiej pożyczki.

Ukraińska waluta spadła w pobliże 9 hrywien za dolara. Rekord został pobity mimo wysiłków banku centralnego do utrzymania kursu. Narodowy Bank Ukrainy ograniczył 7 lutego możliwość zakupu obcych walut przez osoby fizyczne.

Gwałtowne protesty źle wpłynęły też na ukraiński rynek długu. Obietnica przekazania przez Rosję kolejnej transzy pożyczki dla ukraińskiego rządu tylko na chwilę poprawiła sytuację na rynku obligacji. Rentowność 9-letnich obligacji podniosła się w środę o ponad punkt procentowy sięgając rekordowego poziomu 11,25 proc.

Według Agencji Reutera pikowanie hrywny zostało zatrzymane po tym jak państwowy bank Oschad zaczął sprzedawać dolary po kursie 1 do 9. Po południu odbiła się również giełda - przed 17 czasu indeks UX spadał o ok. 2 proc. ... więcej o sytuacji finansowej Ukrainy.

[16:49] Kwaśniewski ostro o Janukowyczu

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: bankier.pl

– Władza ukraińska nie ma wyjścia. Ci, którzy podjęli decyzję o użyciu broni przeciw demonstrantom, wzięli na siebie wielką odpowiedzialność. Władza będzie walczyć, by w 2015 r. mogła przedłużyć swój mandat w wyborach – mówił Aleksander Kwaśniewski w TVP Info. Dodał, że Janukowycz, jako prezydent państwa, bez wątpienia ma krew na rękach.

– Ukraina jest na progu niewypłacalności. Liczy na pieniądze od Rosji, ale 2 mld dolarów transza, która miała być uruchomiona do końca tygodnia, wstrzymano. Rosjanie czekają, że Janukowycz powoła rząd przyjazny Rosji, co umożliwi dialog w poszukiwaniu kompromisu – powiedział Kwaśniewski.

– Opozycja musi wyłonić kandydata, który wygra wybory prezydenckie w 2015 r.. Janukowycz ma jednak stały elektorat pochodzący z Doniecka, ok. 25 procent. On nie chce rezygnować, nie chce iść na ustępstwa, walczy o władzę, pieniądze i swoje życie – mówił Aleksander Kwaśniewski w TVP Info.

[16:46] Sikorski zapowiada spotkanie na szczycie

Minister spraw zagranicznych zapowiedział, że jutro odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji z prezydentem Janukowyczem.

[16:44] „To droga do wojny domowej”

Prowadzenie przez SBU antyterrorystycznych operacji specjalnych doprowadzić do eskalacji konfliktu na Ukrainie – stwierdził Igor Smeszko, były szef ukraińskich służb specjalnych.

"Operacja ta, w obecnych warunkach jest bezpośrednią drogą do wojny domowej a jej skuteczność jest zerowa" - powiedział.

Według niego, dzisiejsze wydarzenia niszczą wiarygodność władz publicznych, który stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zdaniem Smeszki, rząd musiał odpowiedzieć na działania protestujących, ale reakcja była nadmierna.

[16:37] Na Majdanie wciąż wrze

[16:30] USA wzywają władze Ukrainy do ogłoszenia rozejmu

Stany Zjednoczone wezwały ukraiński rząd do wycofania specjalnych oddziałów milicji z Placu Niepodległości w Kijowie, do ogłoszenia rozejmu i przeprowadzenia rozmów z opozycją - powiedział zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Ben Rhodes rozmawiał w środę z dziennikarzami na pokładzie samolotu prezydenckiego Air Force One.

Poinformował, że Biały Dom rozważy nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za przemoc na Ukrainie. Dodał, że trwają konsultacje w tej sprawie z Unią Europejską.

[16:29] W Łucku opozycjoniści zajmują kolejne budynki władz

W kilku miastach zachodniej Ukrainy opozycja szturmuje budynki władz. W Łucku zajęto siedzibę obwodowej administracji, lokalną prokuraturę oraz główną komendę milicji - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej dziennikarz z tego miasta Stefan Rodicz.

Jak dodaje, milicjanci początkowo użyli granatów hukowych, ale nie doszło do bezpośrednich starć. Obie strony doszły do porozumienia - dowódca milicji podpisał swoją dymisję. Gubernator obwodu został zaprowadzony na główny plac Łucka, gdzie publicznie podpisał dokument o wystąpieniu z Partii Regionów.

Teraz grupa opozycjonistów zamierza zająć siedzibę służb bezpieczeństwa. Do podobnych zdarzeń dochodzi od wczoraj również we Lwowie, Chmielnickim, Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku, Winnicy i Użgorodzie.

[16:20] W całym kraju akcje i zbiórki dla Ukrainy

Trwają akcje poparcia, zbiórki pieniędzy i leków na rzecz protestujących na Ukrainie. W Kijowie są wolontariusze, którzy obserwują przypadki naruszenia praw człowieka i pomagają rannym. Ukraińcy przebywający w Polsce proszą o pomoc w składaniu wniosków o status uchodźcy. ... więcej o możliwości pomocy Majdanowi

[16:19] Europa zgadza się na sankcje


Źródło: Flickr/Kancelaria Premiera RP

Jest konsensus europejskich przywódców w sprawie sankcji na Ukrainę. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Piotr Serafin.

Jak mówił na konferencji prasowej wiceminister Serafin, premier Donald Tusk rozmawiał dziś z prezydentem Francji Francois Hollande'em, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i szefem Komisji Europejskiej, Jose Manuelem Barroso. Wszyscy zgodzili się co do konieczności wprowadzenia sankcji. Konkrety mają być znane jutro podczas szczytu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

[16:17] Tak odpierano jeden z nocnych szturmów na Majdan.


[16:13] Sankcje uderzą we władze i oligarchów

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: PAP/Darek Delmanowicz

Przypominamy, że jutro o 14.00 w Brukseli odbędzie się natomiast nadzwyczajne spotkanie unijnych szefów dyplomacji. Tam zapadnie decyzja o ewentualnych sankcjach.

Jeśli państwa zdecydują o ich nałożeniu, to wejdą one w życie już w piątek. Możliwy jest zakaz wjazdu na teren Unii, zamrożenie aktywów finansów w europejskich bankach i embargo na dostawy broni.

[16:09] Kowal: Nie padło zdanie: znosimy wizy dla Ukraińców

W wystąpieniach Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie zabrakło deklaracji o zniesieniu wiz dla Ukraińców - uważa europoseł Paweł Kowal. Podczas wygłaszania rządowej informacji szef rządu zapowiedział, że Polska będzie namawiać instytucje europejskie do sankcji wobec ukraińskich władz.

- W dwóch głównych wystąpieniach w ogóle nie padło słowo wizy. Nie padło zdanie: Znosimy wizy dla Ukraińców - powiedział europoseł przypominając, że Unia Europejska zniosła wizy dla krajów Bałkanów Zachodnich. Dodał, że Ukraińcy większość warunków wypełnili.

Paweł Kowal podkreśla też, że w sprawie Ukrainy Unia Europejska powinna współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, bo razem mogą stanowić jakąś realną siłę.

[16:02] Podkarpacie gotowe

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska zapewniła, że województwo podkarpackie jest przygotowane pod względem infrastruktury i logistyki na przyjęcie Ukraińców, którzy mogliby przekraczać granicę.

Mamy przygotowaną całą infrastrukturę i logistykę na przyjęcie osób poszkodowanych, rannych, potrzebujących pomocy i również osób, które zechciałyby starać się o status uchodźcy - powiedziała wojewoda na środowym briefingu.

Zaznaczyła, że na terenie województwa wytypowanych zostało 6 szpitali do hospitalizacji Ukraińców, którzy potrzebowaliby pomocy medycznej, i dwa punkty zborne, w którym osoby te mogłyby zostać tymczasowo zakwaterowane. Przygotowano punkty do zakwaterowania matek z dziećmi, kobiet i mężczyzn. ... więcej.

[16:03] Sikorski jedzie do Kijowa!

[15:55] Sankcje także wobec Rosji?

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: bankier.pl

Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski ocenił w środę, że UE powinna rozważyć nie tylko sankcje wobec władz Ukrainy, ale też wobec Rosji, co byłoby odpowiedzią na presję wywieraną przez Moskwę na kraje Partnerstwa Wschodniego.

"Jeśli Rosja zablokuje handel z Ukrainą i Mołdawią, UE powinna zrobić to samo wobec Rosji, broniąc swoich partnerów. Jeśli Rosja zablokuje dostawy gazu, UE powinna zrobić to samo w zakresie energetyki. Jeśli (Rosja) zablokuje przepływ osób z Ukrainą i Mołdawią, Unia powinna zrobić to samo" wobec Rosji - powiedział Saryusz-Wolski.

Jego zdaniem osobiste sankcje powinny dotknąć Siergieja Głazjewa, doradcę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ds. unii celnej, który - jak przypomniał Saryusz-Wolski - wzywał, by siłą rozwiązać problem protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości. Głazjew powinien otrzymać zakaz wjazdu na teren UE, a jego konta w bankach europejskich powinny być zablokowane - powiedział europoseł.

"Tak naprawdę za sznurki pociąga Moskwa" - powiedział Saryusz-Wolski na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz "już od jakiegoś czasu nie jest (dla UE) partnerem do rozmowy, więc trzeba się zwrócić bezpośrednio do Moskwy". ... więcej.

[15:52] UEFA reaguje

Niepokoje na Ukrainie wpływają niekorzystnie także na rozgrywki sportowe. UEFA postanowiła przenieść jutrzejszy mecz Ligi Europy z Kijowa do stolicy Cypru, Nikozji.

Europejska Federacja Piłkarska rozważa też nad losem innych meczów Ligi Europy, które mają być rozgrywane jutro na Ukrainie. Chodzi o dwa inne spotkania 1/16 finału Ligi Europy: Czernomorec Odessa-Olympique Lyon oraz Dnipro Dniepropietrowsk-Tottenham Londyn. Na razie nie ma doniesień, jakoby lokalizacja tych spotkań miała być zmieniona.

[15:51] Strzały w Chmielnickim


Wyświetl większą mapę

W ukraińskim mieście Chmielnicki padły strzały do demonstrantów. Zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.

Około tysiąca demonstrantów przyszło pod budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, domagając się rozmowy z jej szefem. Z budynku padły jednak strzały. Trzy osoby zostały ranne. Postrzelona kobieta zmarła po przewiezieniu do szpitala. Demonstranci przepchnęli pod budynek trolejbus, tworząc z niego barykadę. Szef delegatury ministerstwa spraw wewnętrznych w mieście, Wasyl Ptaszczuk, zapowiedział wszczęcie śledztwa w sprawie użycia broni.

[15:41] Kolejne pacyfikacje?

Służba Bezpieczeństwa rozpoczyna "operację antyterrorystyczną" na terenie całego kraju - informują ukraińskie media cytujące komunikat prasowy SBU.

- W wielu regionach kraju zaatakowano władze lokalne, jednostki wojskowe i składy amunicji. Tylko wczoraj 1500 sztuk broni i 100 tys. sztuk amunicji trafiło w ręce kryminalistów. Podpalano sądy, wandale niszczyli domy prywatne i zabijali cywilów - napisał szef służb Ołeksandr Jakimienko.

- Radykalne grupy ekstremistów i ich działania stanowią realne zagrożenie dla życia milionów Ukraińców. Organy bezpieczeństwa oraz antryterrorystyczne zdecydowały dziś o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznych.

Zgodnie z ukraińskim prawem za walkę z terroryzmem odpowiedzialne są SBU, MSW, Ministerstwo Obrony, Straż graniczna oraz władze centralne i regionalne.

W ciągu ostatniej doby przeciwnicy ukraińskich władz zajęli kilka delegatur SBU i MSW, a także siedziby prokuratury i władz obwodowych w kilku miastach obwodowych, m.in. Lwowie, Iwano-Frankowsku, Tarnopolu i Użhorodzie.

[15:34] "U Regionałów nie ma jedności"

W Partii Regionów nie ma jedności, to szansa na rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Tak uważa prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego Andrij Kosyło.

Kosyło prowadzący praktykę adwokacką w Polsce i na Ukrainie mówi, że do rozwiązania siłowego doszło, bo Wiktor Janukowycz wie, iż jego partia nie jest już jednością. Dlatego też - jak ocenia prawnik - jest nadzieja na wznowienie dialogu. W jego opinii, część partii rządzącej, "Regionałów" jest skłonna do kompromisu, o czym świadczy lęk przed głosowaniem w parlamencie ukraińskim i w efekcie niedopuszczenie do głosowania. Kosyło wyjaśnia, że być może część deputowanych z tej partii była skłonna do tworzenia nowego układu sił politycznych. ... więcej.

[15:31] Merkel i Hollande za sankcjami

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: Jesco Denzel/BPA

Niemcy i Francja opowiadają się za nałożeniem sankcji na osoby odpowiedzialne za stosowanie przemocy - na Ukrainie - oświadczył prezydent Francji Francois Hollande po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w środę w Paryżu.

Hollande zaznaczył, że na Ukrainie doszło do przejawów "brutalności i przemocy", których nie można tolerować. "Ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za te czyny, muszą wiedzieć, że będą wobec nich zastosowane sankcje" - powiedział prezydent Francji. ... więcej.

[15:23] Ranny Ukrainiec otrzyma pomoc w szpitalu w Łęcznej

Ranny podczas zamieszek w Kijowie Ukrainiec otrzyma pomoc medyczną w szpitalu w Łęcznej. Mężczyzna został przewieziony do Polski w środę przez przejście graniczne w Hrebennem.

Szpital w Łęcznej zgodził się przyjąć tę osobę. Jest to mężczyzna, który stracił część ręki w wyniku zamieszek w Kijowie - powiedział PAP prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch.

Urząd Wojewódzki w Lublinie poinformował, że wojewoda i podległe służby są w pełni gotowe na ewentualny wzmożony napływ osób poszkodowanych z Ukrainy. Instytucje służby zdrowia w naszym województwie są gotowe niezwłocznie udzielić niezbędnej pomocy potrzebującym - głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej urzędu. ... więcej.

ukraina
Źródło: ALEXEY FURMAN PAP/EPA

[15:21] Przemoc na Ukrainie źle wpłynie na nasze stosunki gospodarcze z tym krajem

ak mówi IAR Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej, polski biznes jest znacząco obecny na Ukrainie. Nasilająca się tam skala przemocy z pewnością zaszkodzi chociażby naszej wymianie handlowej. Ta zaś, może nie największa, ale jednak sięgała kilku miliardów Euro. Na Ukrainie jest bardzo dużo inwestycji polskich. Sporo ukraińskich firm weszło na giełdę warszawską, nie mówiąc już o małym ruchu granicznym i relacjach międzyludzkich - zwraca uwagę ekspert. ... więcej.

[15:13] Dramatyczne obrazy z Kijowa

Zdjęcia z wydarzeń na Ukrainie w wysokiej rozdzielczości

publikuje serwis Mashable.com.

[15:06] Caritas Polska: Ukraina czeka na polską pomoc

Caritas Polska zwróciła się z apelem o pomoc dla Ukrainy w związku tragicznym rozwojem sytuacji w tym kraju. Caritas zbiera fundusze na zakup leków i żywności dla potrzebujących - poinformowała PAP w środę Alicja Wysocka biura prasowego Caritas.

"Warta podkreślenia jest solidarność ludzi z samej Ukrainy, którzy dzielą się czym mają. Ze Lwowa co kilka godzin wysyłana jest pomoc do Kijowa poprzez tych, którzy jadą w tamtym kierunku. Ukraina czeka na solidarność Polaków i już dziękuje za pomoc - powiedział dyrektor Caritas Spes ze Lwowa ksiądz - Wiesław Dorosz.

Osoby chcące włączyć się w pomoc dla Ukrainy mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Ukraina. ... więcej.

[15:04] Kolejne przejście zablokowane

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa od strony ukraińskiej zablokowana jest główna droga dojazdowa do przejścia granicznego w Krościenku-Smolnicy.

Drogę blokują samochody osobowe. Blokadę można ominąć drogami lokalnymi. Straż Graniczna rekomenduje kierowcom, by wybierali przejście graniczne w Medyce.

Na Podkarpaciu zamknięte jest przejście w Korczowej.

[15:01] Ukraina nie wstrząśnie polską gospodarką[14:59] "To zamach stanu"

Według lidera partii Sprawiedliwa Rosja Siergieja Mironowa, na Ukrainie trwa zamach stanu. "Oni tam strzelają do milicji i do tych, którzy stoją na straży prawa. Radykalne bojówki przekroczyły granicę - oświadczył w telewizji Rossija24 Mironow. Wcześniej rosyjskie MSZ zażądało od ukraińskiej opozycji, aby powstrzymała przelew krwi.

[14:57] Serafin: Tusk rozmawiał z szefem RE; będzie oświadczenie UE

Premier Donald Tusk rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem w sprawie Ukrainy; w środę wydane zostanie wspólne oświadczenie UE m.in. na temat sankcji - poinformował wiceszef MSZ Piotr Serafin.

Serafin poinformował o tym we wpisie na Twitterze. Na godz. 16. zapowiedziano konferencję Serafina i rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej poświęconą środowym rozmowom premiera z politykami europejskimi ws. Ukrainy.

[14:55] EBI zamraża swoją aktywność na Ukrainie z powodu krwawej przemocy

W związku z sytuacją na Ukrainie Europejski Bank Inwestycyjny zawiesił swoją aktywność w tym kraju - poinformował w środę w Brukseli prezes EBI Werner Hoyer. Podkreślił, że EBI nie będzie współpracował z Ukrainą "dopóki nie zatrzyma się ta krwawa przemoc".

"Teraz sytuacja jest tak okrutna, że byłoby politycznie złym sygnałem, ale także byłoby nieodpowiedzialnie względem ludzi, których prosimy o wykonanie pracy, by być aktywnym (teraz) w biznesie na Ukrainie" - mówił.

Hoyer powiedział, że obecnie EBI jest zaangażowany w przedłużenie linii metra Dnipropetrovsk, modernizację urządzeń kontroli ruchu powietrznego i ma otwartą linię kredytową na 220 mln euro na finansowanie projektów małych i średnich firm. EBI wypłaciło już Ukrainie ok. 500 mln euro różnych pożyczek. ... więcej.

[14:45] Podróżni mogą oddać lub zmienić bilety

Ze względu na zaostrzenie konfliktu na Ukrainie, pasażerowie PLL LOT mający wykupione bilety na rejsy z Warszawy do Kijowa i Lwowa do końca lutego, mogą zmienić datę wylotu lub kierunek. Osoby, które mają już bilety na pociągi PKP Intercity, mogą je zwrócić. ... więcej.

[14:43] Sprawy przeciwko demonstrantom

Milicja wszczęła 40 spraw przeciwko uczestnikom wczorajszych starć w Kijowie. Poinformowało o tym ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych dodając, że sprawy mają charakter kryminalny - donosi Interfax Ukraina.

[14:36] Dramatyczny apel z Majdanu

- Jestem Ukrainką. Pochodzę z Kijowa. Jestem teraz na Majdanie, w centralnej części mojego miasta. Chciałabym, żebyście wiedzieli, dlaczego tysiące ludzi z całego mojego kraju wyszły na ulice - mówi bohaterka filmu prezentującego stanowisko demonstrantów.


[14:31] Polski eksport ucierpi?

Polska jest piątym dostawcą towarów na Ukrainę; swoje wyroby i usługi sprzedaje tam od 3 do 4 tys. naszych firm; około 1,5 tys. z nich kieruje tam znaczą część eksportu. Zaostrzenie się sytuacji może wpływać na nasz biznes, który na razie obserwuje sytuację.

Według Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej liczba polskich firm eksportujących na Ukrainę wynosi 3-4 tysiące; połowa z nich istotną część swojej sprzedaży kieruje do naszego wschodniego sąsiada. GUS oszacował, że w 2013 r. nasz eksport tam wyniósł ponad 18 miliardów zł. ... więcej.

[14:30] Patriarcha nawołuje

Patriarcha Filaret wydał oświadczenie nawołujące do zakończenia przemocy.

- Pamiętajcie – za każdego zabitego, każdego rannego, każdego niewłaściwie osądzonego ktoś będzie odpowiadał przed Bogiem. Tylko Bóg wie kto dokładnie wyrządził zło i wie kto wydawał rozkazy. Bóg ukarze wszystkich, nikt nie uniknie kary – napisał Patriarcha Kijowski i całej Rusi-Ukrainy.

Strzały w kierunku manifestantów

- Jeszcze raz wzywam prezydenta i przywódców opozycji do natychmiastowego wznowienia negocjacji i wypracowania porozumienia – dodał.

[14:23] Majdan się broni i modli

Wstrząsające obrazy z Majdanu. Demonstranci umacniają barykady, duchowni prowadzą modlitwę "Gospodi pomiłuj". Naprzeciw demonstrantów wciąż stoi kordon funkcjonariuszy MSW.

[14:22] Granica z Białorusią zamknięta?

Autobusy białoruskiego przewoźnika, które jechały z Mińska do Kijowa, nie zostały przepuszczone przez granicę ukraińską w środę w nocy - poinformowała agencja Interfax-Zapad.

Nasze autobusy dziś w nocy nie zostały nawet przepuszczone przez granicę, musiały zawrócić - poinformował przedstawiciel firmy transportowej Minsktrans cytowany przez agencję.

Na stronie przedsiębiorstwa poinformowano, że od środy dwa autobusy rejsowe z Mińska do Kijowa będą dojeżdżały tylko do ukraińskiego miasta Czernihów przy granicy z Białorusią.

Autobusy białoruskiego przewoźnika, które jechały z Mińska do Kijowa, nie zostały przepuszczone przez granicę ukraińską w środę w nocy - poinformowała agencja Interfax-Zapad.

[14:19] Żałoba na Litwie

Rząd Litwy zdecydował w środę, że czwartek będzie dniem żałoby w związku z wydarzeniami na Ukrainie, które pochłonęły ofiary śmiertelne. W całym kraju wywieszone mają zostać flagi spowite kirem - informuje agencja BNS.

Na czwartek żałobę narodową zapowiedział także prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

[14:13] Lwów ogłasza secesję

Komitet wykonawczy lwowskiej Rady Narodowej ogłosił, że przejmuje „pełną odpowiedzialność za los regionu i obywateli” – donosi agencja prasowa Interfax cytując oświadczenie wydane przez Radę.

- Reżim rozpoczął działania militarne wymierzone w naród. Dziesiątki osób zostały zabitych a tysiące rannych. Wypełniając wolę społeczeństwa komitet wykonawczy lwowskiej rady regionalnej przejmuje pełną odpowiedzialność za los regionu i obywateli – napisano w oświadczeniu.

W skład Rady Narodowej, oprócz deputowanych do rady obwodowej, weszli członkowie organizacji opozycyjnych i działacze społeczni, a jej przewodniczącym został szef lwowskiego Sztabu Narodowego Sprzeciwu, Petro Kołodiej. przewodniczący Przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego. Głównym zadaniem Rady będzie zapewnienie normalnych warunków życia i ochrona porządku w obwodzie lwowskim, a także wsparcie protestujących na Majdanie w Kijowie.

W oświadczeniu Rada ogłasza przejęcie kontroli nad terytorium region I jednostkami administracyjnymi. Autorzy dokumentu przypominają, że większość departamentów policji przeszła na stronę narodu ukraińskiego i raportuje do komitetu wykonawczego.

[14:07] PKO BP i XTB zamykają oddziały

Należący do grupy PKO BP ukraiński Kredobank zamknął swoje placówki w Kijowie i Lwowie, a dom maklerski XTB zamknął przedstawicielstwo w Kijowie - poinformowano w środę PAP.

"Ze względu na bezpieczeństwo klientów i pracowników Kredobank (ukraińska spółka w grupie PKO Banku Polskiego) czasowo zamknął dwie ze 130 placówek: jedną w Kijowie (na Majdanie) i jedną we Lwowie (w rejonie pikiet). Klienci kierowani są do najbliższych placówek w bezpiecznych rejonach. Przywrócenie pracy zamkniętych placówek uzależnione jest od rozwoju sytuacji w rejonach konfliktu" - wyjaśniło PKO BP w komunikacie. Kredobank działa na rynku ukraińskim od 1990 r. Do PKO BP należy ponad 99,57 proc. akcji banku. ... więcej.

[14:03] Liczba ofiar rośnie

P.o. ministra zdrowia Ukrainy Raisa Bohatyriowa poinformowała w środę, że do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć w Kijowie, do których doszło we wtorek i w nocy na środę między antyrządowymi demonstrantami a siłami MSW. 16 zabitych to manifestanci. Dziś rano ministerstwo zdrowia informowało o 25 ofiarach śmiertelnych zamieszek w Kijowie.

"Jeśli chodzi o ogólną liczbę ludzi, którzy zmarli lub zostali zabici w czasie tych wydarzeń to ich liczba wynosi 26. Spośród nich 10 to funkcjonariusze MSW. Pozostali to uczestnicy wydarzeń, które miały miejsce w centrum Kijowa" - powiedziała minister na konferencji prasowej.

Według Bohatyriowej w szpitalach przebywa 263 antyrządowych demonstrantów i 342 milicjantów i żołnierzy wojsk wewnętrznych. Większość ma rany postrzałowe.

Z kolei opozycja mówi o nawet 60 zabitych i tysiącu poszkodowanych.

[14:01] Biura opozycji płoną

Ukraińskie partie opozycyjne poinformowały w środę o podpaleniach ich biur na wschodzie i południu kraju. Regiony te są uważane za bastiony poparcia dla prezydenta Wiktora Janukowycza.

W Krzywym Rogu doszczętnie spłonęło biuro partii Udar założonej przez Witalija Kliczkę. W Dniepropietrowsku usiłowano podpalić pomieszczenia Udaru i siedzibę nacjonalistycznej partii Swoboda.

Pożar wzniecono w przedstawicielstwie Swobody w Charkowie, a także w Chersoniu na południu Ukrainy.

[13:59] Władze apelują o obiektywność

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy w środę zaapelowało do społeczności międzynarodowej o "maksymalną obiektywność" w ocenach trwającego w tym kraju kryzysu politycznego i obwiniło opozycję za niedawną eskalację przemocy.

"Partnerzy Ukrainy przy wydawaniu sądów powinni opierać się na pewnych i sprawdzonych faktach" - podkreślił resort w wydanym w Kijowie oświadczeniu.

MSZ przekonuje, że władze ukraińskie niezmiennie demonstrują "wolę kompromisu i dialogu", dlatego też "to opozycja ponosi całkowitą odpowiedzialność za bezprecedensowy wybuch przemocy i bezprawia".

[13:56] Piosenkarka zabiera głos

Rusłana Łyżyczko, ukraińska piosenkarka i aktywistka, podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim zapowiedziała, że rozpocznie głodówkę, jeżeli UE nie wprowadzi sankcji wobec Ukrainy.


[13:50] Demonstranci zajęli komendę miejską milicji we Lwowie

Kilkuset antyrządowych demonstrantów zajęło w środę siedzibę komendy miejskiej milicji we Lwowie - podała agencja Interfax-Ukraina powołując się na informacje świadków.

"W budynku zostały wybite okna i wyważone drzwi wejściowe, część pomieszczeń została zalana wodą" - powiedział jeden ze świadków.

We wtorek wieczorem i w nocy na środę uczestnicy akcji protestu zajęli budynek lwowskiej administracji obwodowej, siedzibę obwodowego urzędu spraw wewnętrznych i delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W rękach sił opozycyjnych jest też kilka komend dzielnicowych milicji i przedstawicielstwo ministerstwa dochodów i podatków.

Zaatakowano też jednostkę wojsk wewnętrznych MSW, wyniesiono z koszar tarcze i hełmy i wysłano do Kijowa na Majdan. Żołnierzy puszczono wolno.

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj poinformował, że w czasie akcji rany odniosło około 30 osób. Z komend milicji zniknęła amunicja.

[13:45] UEFA też przygląda się sytuacji

Rzecznik europejskiej federacji piłkarskiej stwierdził, że UEFA „bacznie przygląda się sytuacji na Ukrainie i jeszcze dziś wyda stosowne oświadczenie”. Na dziś w stolicy Ukrainy zaplanowano mecz Ligi Europa pomiędzy Dynamem Kijów a Valencią.

Szef ukraińskiej federacji Igor Surkis zapewnia, że Stadion Olimpijski gdzie miały zostać rozegrane zawody jest przygotowany na mecz.

Oczekując na decyzję UEFA piłkarze hiszpańskiego klubu wciąż pozostają w kraju. W drodze mogą być natomiast niektórzy fani angielskiego Tottenhamu, którzy w Kijowie mieli przesiadać się na samolot do Dniepropietrowska, gdzie ich drużyna zagra z lokalnym Dnipro.

[13:43] Janukowycz nie ustępuje

Korespondent Polskiego Radia w Kijowie i autor książki Barszcz ukraiński Piotr Pogorzelski mówi, że szturm na Majdan był próbą ostatecznego rozwiązania problemu przez prezydenta Ukrainy. On nie jest człowiekiem, który ustępuje, ale musi pokazać, że jeśli pójdzie na ustępstwa, to jego własna decyzja. W przeciwnym razie pokaże słabość - podkreśla Pogorzelski.

[13:41] MKOl mówi nie

MKOl nie zgodził się na założenie przez ukraińskich sportowców czarnych opasek na znak żałoby w związku z ofiarami pacyfikacji demonstracji na Majdanie.

- Wyrażając wielkie współczucie z powodu śmierci rodaków, Ukraiński Komitet Olimpijski zwrócił się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z prośbą o założenie czarnych opasek przez ukraińskich sportowców. W odpowiedzi MKOl stwierdził, że zgodnie z kartą olimpijską nie jest to możliwe – czytamy na stronie ukraińskiego związku.

[13:35] Kolejne zdjęcie z Majdanu

[13:32] Janukowycz traci kontrolę

Prezydent Wiktor Janukowycz i jego środowisko czują, że władza wymyka się im z rąk. Tak sytuację na Ukrainie ocenia poznański specjalista z Instytutu Wschodniego UAM profesor Marek Figura.

Jego zdaniem, momentem krytycznym było zajęcie przez protestujących na Majdanie siedziby partii rządzącej. Jak dodaje profesor Figura, władza obawia się też eskalacji konfliktu poza Kijowem. Ekspert ocenia, że z czasem żądania protestujących były coraz poważniejsze, na co Wiktor Janukowycz nie był gotowy.

Zdaniem profesora Marka Figury, następuje dalszy podział polityczny wschodu i zachodu Ukrainy. Grozi to nawet wojną domową u naszych wschodnich sąsiadów.

[13:29] ONZ chce dochodzenia ws. Ukrainy!

Do wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuzasadnionego użycia siły wezwała Wysoki Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka, Navi Pillay.

"Ponownie wzywam do poszanowania prawa do pokojowych zgromadzeń, chronionego przez prawa człowieka" - oświadczyła Navi Pillay. Zaapelowała też o przeprowadzenie pilnego, niezależnego dochodzenia w celu ustalenia przebiegu wydarzeń i osób odpowiedzialnych za użycie siły i krwawe starcia.

[13:25] Finlandia: Sytuacja na Ukrainie coraz groźniejsza

Fiński minister spraw zagranicznych Erkki Tuomioja wezwał Unię Europejską, ONZ i Rosję, by wspólnie działały na rzecz powstrzymania fali przemocy na Ukrainie. Jego zdaniem, żadna z wymienionych stron nie może być zainteresowana powstaniem na Ukrainie sytuacji przypominającej wojnę domową. ... więcej.

[13:18] Nocne prezydentów rozmowy

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: PAP YURI KOCHETKOV

Ostatniej nocy doszło do rozmowy telefonicznej prezydentów Rosji i Ukrainy. Potwierdził tę informację rzecznik prasowy Kremla. Wcześnie Dmitrij Pieskow twierdził, że nic mu na ten temat nie wiadomo.

Pytany o to, czy rzeczywiście ostatniej nocy Wiktor Janukowycz nie mógł dodzwonić się do Władimira Putina, Pieskow stwierdził, że nic mu na ten temat nie wiadomo. Później przyznał, że doszło do rozmowy telefonicznej obu prezydentów. Informacje, które się pojawiają na temat treści tej rozmowy, są nieprawdziwe - dodał. Tej samej nocy, której rozmawiali telefonicznie prezydenci Rosji i Ukrainy, w Kijowie doszło do ostrych starć demonstrantów z milicją.

[13:15] Sikorski jeszcze dzisiaj na Ukrainie?

Polski minister spraw zagranicznych prawdopodobnie jeszcze dziś poleci na Ukrainę. Termin wciąż pozostaje do ostatecznego ustalenia.

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że wraz Radosławem Sikorskim do Kijowa polecą ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec. Misja mediacyjna została zorganizowana na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

[13:12] Protesty także poza stolicą

W kilku miastach Ukrainy odbywają się manifestacje poparcia dla kijowskiego Majdanu. Szturmowane są siedziby lokalnych władz i organów ścigania.

Najaktywniej protestuje zachodnia Ukraina. W Łucku demonstranci zajęli budynek administracji obwodowej. Szturmują także znajdującą się w centrum siedzibę milicji. W kierunku budynku poleciały kostki brukowe. Funkcjonariusze bronią się, między innymi rzucając granaty hukowe. W Użgorodzie zajęto budynek administracji obwodowej. Z kolei w Winnicy protestujący blokują od rana centrum miasta.

Manifestacje odbywają się też w południowej części kraju ... więcej.

[13:09] Rosja nabiera wody w usta

Rosyjskie władze milczą w sprawie przyznania Ukrainie kolejnych 2 mld dolarów pożyczki.

- Nie mogę na ten temat nic powiedzieć – stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z agencją ITAR-TASS.

Przedwczoraj rosyjski minister finansów Anton Siłanow oświadczył, że Rosja zamierza kupić warte 2 mld dolarów obligacje ukraińskiego rządu.

[13:03] Płoną samochody

Wczoraj w Kijowie spalono 18 samochodów – informuje ukraińska wersja Radia Wolna Europa.

[13:00] Tak Majdan wygląda teraz

[12:56] Dowody na wideo

„Władze ogłosiły, że funkcjonariusze nie mieli wczoraj broni palnej. A to co, zabawki?” – retorycznie pyta facebookowy profil Euro Majdanu zamieszczając poniższy film (od 01:03).


[12:54] Posłowie apelują

19 niezależnych parlamentarzystów zaapelowało o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Najwyższej.

- Wzywamy do natychmiastowego rozpoczęcia sesji plenarnej i wypracowania rozwiązań, które położą kres krwawym zamieszkom i doprowadzą do pokojowego zakończenia konfliktu- czytamy w oświadczeniu opublikowanym na facebookowym profilu jednego z posłów Wołodymyra Łytwyna.

[12:47] Schetyna: potrzebna bardziej poważna rozmowa w UE

"Na początku musi się na Ukrainę udać pomoc humanitarna. A później bardziej poważna rozmowa w UE na temat kierunkowych sankcji personalnych dla ludzi, którzy podjęli decyzję, przez które jest przelew krwi. Wszystko wskazuje na to, że będzie eskalacja zdarzeń" - powiedział Schetyna w środę dziennikarzom w Sejmie.

"Potrzebna jest solidarność i bardzo jasne decyzje. Dzisiaj sytuacja przekroczyła Rubikon. Janukowycz przez użycie broni w takiej skali pokazał, że nie wystarczą rozmowy i apele, potrzebna jest twarda polityka. Tutaj nie ma liderów: potrzebny jest jeden, wspólny głos europejski" - powiedział Schetyna. ... więcej.

[12:42] Ukraińskie władze oskarżają opozycjonistów

Pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko uważa, że przelew krwi na ulicach Kijowa to wynik działań nieodpowiedzialnych polityków. Według przedstawionych przez niego danych, w trakcie zamieszek zostało zabitych 10 funkcjonariuszy milicji i żołnierzy wojsk wewnętrznych, a 350 trafiło do szpitali. 74 z nich ma rany postrzałowe.

Zacharczenko powtórzył, że nie mieli oni broni palnej i za ofiary śmiertelne odpowiadają "ekstremiści". Przypomniał, że jako minister spraw wewnętrznych wielokrotnie zwracałem uwagę politykom, przede wszystkim opozycjonistom, na to, że ekstremiści na Majdanie mają broń. "Mówiliśmy o tym, że oni są radykalnie nastawieni i przygotowują się do tego, żeby użyć broni".

[12:35] MSW: jesteśmy przygotowani na przyjęcie uchodźców i rannych z Ukrainy

Szpitale MSW mają wystarczająco miejsca do udzielania pomocy na oddziałach intensywnej terapii, traumatologii, oddziałach ratunkowych - podkreślał minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Szef resortu spraw wewnętrznych dodał, że dotychczasowe doświadczenia z jedenastoma Ukraińcami, którzy są leczeni w szpitalach MSW, pokazują, że ten system działa i nie byłoby także problemu z przyjęciem większej liczby poszkodowanych.

[12:32] Władze umacniają barykady na jednej z ulic Kijowa

[12:27] Eksperci o sankcjach

Na ukraińskie władze należy nałożyć ostre sankcje - tak uważa większość ekspertów. Po tym, jak od wczoraj Berkut szturmuje obozowiska protestujących na Majdanie Niepodległości w Kijowie, a w starciach zginęło już co najmniej 25 osób, o konieczności sankcji mówił dzisiaj w polskim Sejmie premier Donald Tusk.

Eksperci przypominają, że władze w Kijowie chcą rozmawiać tylko z silnymi partnerami, a same działania dyplomatyczne nie spowodują presji na Wiktora Janukowycza i na jego otoczenie. Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma przekonuje, że sankcje będą skuteczne wtedy, gdy bezpośrednio uderzą w najważniejsze osoby w państwie. To nie jest tak, że obóz władzy nie ma interesów na Ukrainie. To było widać, gdy okazało się, że syn premiera Azarowa - zwolennika ścisłych kontaktów z ... więcej

[12:26] Funkcjonariusze oraz protestując na Majdanie

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: PAP/ALEXEY FURMAN

[12:24] W czwartek żałoba

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej w związku z ofiarami śmiertelnymi trwających w Kijowie starć między przeciwnikami władz a siłami MSW. Dekret w tej sprawie opublikowano w środę na prezydenckiej stronie internetowej.

Żałoba będzie obowiązywała na terytorium całego państwa. Prezydent nakazał opuszczenie flag narodowych do połowy masztów, oraz odwołanie imprez rozrywkowych i sportowych.

Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia do środy rano w wyniku trwających od godzin porannych we wtorek zamieszek antyrządowych w Kijowie śmierć poniosło 25 osób.

[12:21] Olimpijczycy apelują o pokój

Z Soczi popłynął do Kijowa apel o powstrzymanie przemocy. Specjalne oświadczenie w tej sprawie opublikowała ukraińska reprezentacja, biorąca udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Ukraińscy olimpijczycy napisali, że są w szoku dowiadując się o wydarzeniach w ich kraju. Zostawiliśmy w domach nasze rodziny, niepokoi nas ich los i los naszej ojczyzny - można przeczytać w oświadczeniu kadry narodowej Ukrainy.

Z kolei BBC podaje, że dwie ukraińskie narciarki odmówiły startu w sprincie drużynowym kobiet podczas igrzysk olimpijskich. Start finału o 11.45.

[12:17] Kreml: to zamach stanu

W Moskwie wydarzenia w Kijowie "oceniane są jednoznacznie jako próba zamachu stanu" - poinformował w środę sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow.

Przekazał on, że władze Rosji całą odpowiedzialnością za sytuację powstałą na Ukrainie obarczają ekstremistów. Potwierdził również, że minionej nocy doszło do rozmowy telefonicznej Władimira Putina z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Pieskow zaznaczył przy tym, że "prezydent Rosji nigdy nie udzielał i nie udziela rad swojemu ukraińskiemu koledze, co trzeba robić i co ten powinien zrobić". "I nie zamierza udzielać takich rad w przyszłości" - dodał.

[12:16] Sikorski pojedzie do Kijowa

[12:14] Hollande: zgadzam się z Tuskiem

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył w środę, że zgadza się z premierem Donaldem Tuskiem co do potrzeby wprowadzenia pilnych i celowych sankcji UE wobec odpowiedzialnych za zajścia na Ukrainie. Potępił też przemoc wobec demonstrantów w Kijowie.

"Prezydent potępił niemożliwą do zaakceptowania przemoc policji i wezwał do natychmiastowego jej zakończenia" - oświadczyła w komunikacie kancelaria francuskiego prezydenta.

Hollande wezwał UE, aby poczyniła przygotowania, by sankcje mogły zostać nałożone podczas nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów spraw zagranicznych w czwartek.

[12:12] Warszawiacy wezwani do pomocy dla Majdanu

Pomóżmy Ukraińcom - apelują do mieszkańców stolicy Stowarzyszenie Solidarni 2010 i Fundacja Kresy w Potrzebie. Obie organizacje wspólnie organizują zbiórkę leków na oparzenia i bandaży dla tych, którzy ucierpieli w starciach z ukraińskimi służbami bezpieczeństwa.

Leki można przynosić do północy w czwartek na recepcje Domu Pielgrzyma Amicus, przy parafii świętego Stanisława Kostki w Warszawie. W piątek rano transport ruszy na wschód.... więcej o możliwości pomocy Majdanowi

[12:08] Przerwany urlop Sikorskiego

Donald Tusk poinformował, że przebywający na urlopie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest już w drodze powrotnej do Warszawy.

[12:06] Tusk zatelefonuje do Merkel i Hollande'a

tusk
Kancelaria Premiera RP

Premier dziś zatelefonuje do najważniejszych polityków europejskich w prawie Ukrainy. Jak poinformował w Sejmie na konferencji szef rządu, skontaktuje się dziś z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois'em Hollandem oraz szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em.

Donald Tusk powiedział, że rozmowy będą dotyczyły wprowadzenia sankcji, bo w żadnym wypadku nie powinniśmy działać na własną rękę ze względu na bezpieczeństwo Polski oraz skuteczność działania. Szef rządu zaznaczył, że sankcje muszą być dotkliwe dla decydentów i odpowiedzialnych za zdarzenia, a nie dla społeczeństwa. Tusk zaznaczył także, że celem sankcji nie jest także szkodzenie ukraińskiej gospodarce czy jej partnerom.

Premier dodał, że sprawę kontaktów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem wziął na siebie Bronisław Komorowski. Donald Tusk zaznaczył jednak, że nie należy przeceniać kontaktów z przywódcą Ukrainy, bo jego wiarygodność jest równa zeru, jeśli chodzi o dotrzymywanie zobowiązań.

[12:02] "Na Ukrainie jest już wojna domowa"

Polityczne rozwiązanie spraw na Ukrainie zmalało do zera, możemy mówić już o wojnie domowej w tym kraju - uważa Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.

W ocenie Adama Eberhardta, przedłużający się nieudany szturm Berkutu na opozycję pokazuje słabość prezydenta Janukowycza. Pojawiły się plotki o ściąganiu do Kijowa żołnierzy - nie wojsk wewnętrznych i Berkutu, ale regularnej armii, z każdą godziną rośnie groźba utraty władzy przez Janukowycza mówi Eberhartd.

Prezydent Janukowycz stracił kontrolę nad sytuacją na zachodzie Ukrainy, gdzie opozycja ma już dostęp do broni - dodaje Eberhardt. Opozycja przejęła kontrolę nad organami bezpieczeństwa, a tym samym ma dostęp do magazynów broni - to może prowadzić do kolejnych ofiar. ... więcej

[11:58] Miller: potrzebny szczyt kryzysowy UE-Ukraina

- Niech pan działa na rzecz szczytu kryzysowego Unia Europejska - Ukraina tak, żeby jak najszybciej wypracować jednolite stanowisko - zaapelował Miller podczas wystąpienia w Sejmie po przedstawieniu przez Tuska informacji ws. sytuacji na Ukrainie. Miller dodał też, że Sojusz poprze szefa rządu, jeśli ten wystąpi z taką inicjatywą.

Miller podkreślił, że "nie zgadza się z tezą premiera, że Ukrainie otworzono szeroko drzwi" do UE. "Nie otworzono. Oferta, którą złożono Ukrainie, zarówno w kontekście politycznym, jak i gospodarczym okazała się stanowczo za mała. Zatem błąd popełniono już na początku rozmów z Ukrainą, chyba że prawdą jest teza, że na integracji z Ukrainą zależy tylko kilku państwom na czele z Polską, natomiast główne potęgi europejskie nie są tym zainteresowane" - mówił Miller. ... więcej

[11:53] PKO BP zamyka oddziały na Ukrainie

PKO BP zamyka oddziały swojej spółki zależnej w Kijowie - podaje TVN BiS powołując się na słowa przedstawiciela banku.

[11:49] Rosja stawia żądania ... opozycji

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: Thinkstock

Rosyjskie MSZ żąda od liderów ukraińskiej opozycji powstrzymania w Kijowie rozlewu krwi. W specjalnym oświadczeniu rosyjscy dyplomaci wzywają uczestników Euromajdanu do wznowienia dialogu z legalnymi władzami.

Ton oświadczenia jest kategoryczny, bo - jak twierdzą rosyjscy dyplomaci - sytuacja jest niezwykle poważna. Rosyjskie MSZ niepokoją przypadki zajmowania przez radykalne bojówki budynków administracji rządowej, milicji i wojska, do których dochodzi w zachodnich regionach Ukrainy. "Bezkarni młodzieniaszkowie drwią z milicjantów i żołnierzy" - głosi oświadczenie rosyjskiej dyplomacji.

W Moskwie wydarzenia na Ukrainie nazwano "brunatną rewolucją", w której zachodni politycy i liderzy opozycji wykorzystują jako zasłonę dla realizacji swoich celów demagogiczne hasło - obrony europejskich wartości. ... więcej

[11:47] Janukowycz w ogniu

[11:45] Niemcy: Janukowycz popełnia duży błąd

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył w środę, że odmowa rozpoczęcia poważnych rozmów z opozycją w celu wyjścia z kryzysu na Ukrainie to duży błąd ze strony prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza.

"Gra na zwłokę ze strony prezydenta Janukowycza drogo kosztowała Ukrainę. Jego odmowa przeprowadzenia poważnych rozmów w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu i reformy konstytucyjnej to duży błąd" - oświadczył w komunikacie szef niemieckiej dyplomacji. ... więcej

[11:42] Granica zablokowana!

Około 300 osób blokuje od strony ukraińskiej drogę dojazdową do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej (woj. podkarpackie) - poinformowała w środę rano PAP rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor. Ukraińcy wstrzymali odprawy.

Według szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, nie wiadomo jaki jest powód blokady. "Nie są to osoby umundurowane, nie są to osoby związane z władzami, nie bardzo wiemy, jaki jest powód tego działania" - powiedział Sienkiewicz w środę dziennikarzom w Sejmie. ... więcej

[11:38] Kliczko: Janukowycz chce dalej rozmawiać z opozycją

Wiktor Janukowycz chce kolejnych rozmów z opozycją w środę - powiedział jeden z przywódców opozycji Witalij Kliczko niemieckiej gazecie "Bild", która poinformowała o tym na swej stronie internetowej.

"Prezydent chce dziś ponownego spotkania z opozycją, my jesteśmy na to gotowi. Nasze żądanie jest jasne - akcja policji przeciwko demonstrantom musi zostać natychmiast wstrzymana, musi być rozejm" - powiedział Kliczko.

[11:32] Rosja żąda, wznowienia dialogu

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: Thinkstock

Rosja w środę zażądała, aby przywódcy kijowskiego Majdanu powstrzymali rozlew krwi na Ukrainie i niezwłocznie wznowili dialog z prawowitymi władzami, bez gróźb i ultimatów.

Żądanie to zawarte zostało w specjalnym oświadczeniu, jakie na temat sytuacji na Ukrainie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. ... więcej

[11:30] Sawicki: potrzebne wsparcie gospodarcze i polityczne dla Ukraińców

"W mojej ocenie dziś najbardziej Ukrainie jest potrzebna otwarta współpraca gospodarcza" - przekonywał Sawicki. Zastrzegł jednocześnie, że polskie dobre chęci w tej sprawie mogą się zderzyć z postawą oligarchów, niechętnych do ujawniania swoich finansowych machinacji.

Jeśli chodzi o działania polityczne wspierające dążenia ukraińskie do UE - stwierdził Sawicki - w Europie zabrakło determinacji Niemiec i Francji. "Polska była liderem" - podkreślił. Zaznaczył, że cieszy go obecna zgoda polskich polityków w sprawie poparcia "wolnościowej" postawy Ukraińców. ... więcej

[11:28] Jutro o 14:00 w Brukseli mają się spotkać unijni ministrowie spraw zagranicznych. Tak wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. Rozmowy będą poświęcone sytuacji na Ukrainie, w tym możliwości wprowadzenia sankcji.

Szefowa unijnej dyplomacji już poprosiła o możliwe scenariusze działania w odpowiedzi na pacyfikację Majdanu i ofiary śmiertelne. Catherine Asthon zwróciła sięw tej sprawie do przedstawicieli państw członkowskich, odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa. ... więcej

[11:26] Francja: możliwe nałożenie unijnych sankcji na Ukrainę

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius oświadczył w środę, że Unia Europejska może nałożyć sankcje na Ukrainę. Szef dyplomacji zapowiedział także, że na ten temat odbędą się w godzinach popołudniowych rozmowy francusko-niemieckie.

"Nie zamierzamy pozostać obojętni. Będziemy rozmawiać z niemiecką delegacją na temat potencjalnych sankcji" - powiedział Fabius. "Możemy nałożyć różnego typu sankcje, poczynając od tych indywidualnych dotyczących osób odpowiedzialnych za przemoc" - dodał minister. ... więcej

[11:23] Podkarpacie gotowe na przyjęcie Ukraińców

Trzy szpitale podległe samorządowi woj. podkarpackiego są gotowe na przyjęcie chorych lub poszkodowanych z Ukrainy - poinformował w środę członek zarządu województwa Tadeusz Pióro.

"W tej chwili trzy nasze szpitale, czyli szpital wojewódzki im. ojca Pio w Przemyślu oraz dwa szpitale w Rzeszowie są przygotowane do przyjęcia chorych i poszkodowanych z Ukrainy" powiedział Pióro. Dodał, że "w gotowości jest też rzeszowskie pogotowie ratunkowe", a "Jeśli będzie taka potrzeba karetki pogotowia będą przewozić pacjentów do szpitali lub między szpitalami".

[11:19] Papież zaapelował o położenie kresu przemocy na Ukrainie

Ukraina na krawędzi wojny domowej
Źródło: PAPCLAUDIO PERI / POOL

Papież Franciszek zaapelował w środę o położenie kresu przemocy na Ukrainie i zapewnił obywateli tego kraju o swej bliskości. Podczas audiencji generalnej w Watykanie wezwał do pojednania i podjęcia działań na rzecz pokoju na Ukrainie. Zwracając się do wiernych papież podkreślił, że modli się za ofiary starć.

[11:18] Nie tylko Kijów płonie

Facebookowy profil Euro Majdanu donosi, że demonstranci zajęli budynek regionalnych władz w Użgrodzie, stolicy obwodu zakarpackiego. Demonstranci barykadują się w środku.

[11:14] Barroso namawia do działań

- Oczekujemy, że kraje UE pilnie podejmą działania przeciwko odpowiedzialnym za przemoc i nadmierne użycie siły na Ukrainie - oświadczył w środę szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

[11:12] Wałęsa: może być gorąco

Lech Wałęsa uważa, że na Ukrainie powinno być przeprowadzone referendum w sprawie odwołania prezydenta. Jego zdaniem, to jedyne słuszne rozwiązanie, bo Wiktor Janukowycz został wybrany w demokratycznych wyborach.

Dlatego - w opinii Wałęsy - jeśli miałby odejść ze stanowiska, to także z wykorzystaniem demokratycznych mechanizmów. W rozmowie z reporterką Radia Gdańsk Lech Wałęsa mówił, że sprawy na Ukrainie zaszły za daleko i nikt nad tym nie panuje. Dlatego każdy scenariusz jest tam możliwy - ostrzega były prezydent.

Zdaniem Lecha Wałęsy, polski rząd powinien przygotować się na przyjęcie dużej liczby uchodźców z Ukrainy. Trzeba przygotować szpitale i hotele bo może być gorąco - dodał.

[11:10] MSZ aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących jadących na Ukrainę

MSZ RP zaleca obywatelom polskim przebywającym lub planującym w najbliższym czasie pobyt na Ukrainie zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach zgromadzeń osób, w pobliżu obiektów rządowych i budynków publicznych.

- Sugerujemy powstrzymanie się od planów podróży, zwłaszcza do Kijowa, Lwowa, Iwano-Frankowska oraz innych miast obwodowych, jeśli nie jest ona niezbędna - czytamy w komunikacie. Przeczytaj całość ostrzeżenia

[11:08] Tak wygląda Lwów

[11:04] Z Dniepropietrowska do Kijowa jadą oddziały wojska. Poinformował o tym pełniący obowiązki ministra obrony Ukrainy Pawło Lebiediew.

Szef resortu powiedział, że brygada komandosów ma chronić bazy, gdzie składowana jest broń i amunicja. Pawło Lebiediew nie chciał zapewnić, że armia nie będzie angażowała się w trwający na ulicach Kijowa konflikt.

Według byłego ministra obrony Anatolija Hrycenki, oprócz oddziału z Dniepropietrowska, do stolicy jadą także wojskowi z Mikołajowa - razem ponad 500 żołnierzy.

[11:00] Rosyjski wiceminister leci do Kijowa

Specjalny pełnomocnik rosyjskiej dyplomacji udaje się dziś na Ukrainę. Georgi Karasin spotka się w Kijowie z wiceszefem ukraińskiego MSZ Rusłanem Demczenko.

Rosyjski dyplomata dał do zrozumienia, że w trakcie rozmów zostaną poruszone nie tylko kwestie dotyczące realizacji dwustronnych umów, ale również związane z obecnymi wydarzeniami w Kijowie....więcej

[10:58] Na ulicach Kijowa trwają walki[10:55] Majdan apeluje o pomoc

Aktywiści Majdanu potrzebują leków, a także przyrządów chirurgicznych. Potrzebne są też ciepłe rzeczy. Szpitale polowe powstały w kijowskim ratuszu i w monastyrze świętego Michała. Lekarze proszą o środki odkażające, nici chirurgiczne i pęsety, a także o ciśnieniomierze oraz jednorazowe prześcieradła i kołdry. Demonstranci potrzebują zaś ciepłtch ubrań: swetrów, skarpet, spodni, butów.

W Kijowie otwarto kilka punktów, gdzie można oddać krew.

[10:49] Palikot proponuje premierowi powołanie rady kryzysowej ws. Ukrainy

Powołanie rady kryzysowej ws. Ukrainy działającej przy Radzie Ministrów oraz zorganizowanie nieformalnego spotkania przywódców politycznych m.in. Niemiec, Rosji, Ukrainy i Polski - zaproponował w środę premierowi lider Twojego Ruchu Janusz Palikot.

Według Palikota rada miałaby wypracować długookresową strategię wobec Ukrainy, a także oddziaływać na bieżący kryzys. W skład rady mieliby wejść - zgodnie z propozycją Palikota - m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier, senator Włodzimierz Cimoszewicz, europoseł Paweł Kowal....więcej


[10:41] Ukraina: opozycja chce międzynarodowego pośrednictwa

Ukraińska opozycja chce międzynarodowego pośrednictwa w rozmowach z władzami. Zdaniem oponentów rządzących, dwustronne negocjacje nie mają sensu.

Według deputowanego Batkiwszczyny Mykoły Tomenki, misja powinna się składać z reprerezentantów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Mogą to być na przykład byli prezydenci któregoś z krajów Wspólnoty. Zdaniem Tomenki, rozmowy powinny odbywać się w obecności kamer. ...więcej

[10:37] Rosja deklaruje pomoc

Rosyjscy deputowani ostrzegają Ukraińców przed jugosłowiańskim scenariuszem. Zapewniają również, że są w każdej chwili gotowi udzielić pomocy Ukraińcom.

Szef komisji Dumy Państwowej do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Leonid Słuckij zarzucił Zachodowi wykorzystywanie wydarzeń w Kijowie do realizacji własnych celów geopolitycznych. Trzeba natychmiast przerwać rozlew krwi i nie dopuścić do zewnętrznej ingerencji - cytuje wypowiedź Słuckiego agencja Interfax. ...więcej


[10:33] Europa debatuje

W Brukseli trwa spotkanie przedstawicieli krajów członkowskich. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że dyskusja dotyczy Ukrainy, choć wcześniej nie planowano takiego tematu. Trwają już także rozmowy na temat przygotowań do nadzwyczajnej narady unijnych ministrów spraw zagranicznych. Nieoficjalnie można usłyszeć, że do spotkania mogłoby dojść w piątek.

[10:30] Ukraina może być nowymi Bałkanami

"Trzeba powiedzieć jasno, że mamy sytuację na granicy Unii europejskiej, która może się przerodzić w sytuację, którą mieliśmy na Bałkanach w latach 90-tych" - mówi Katarzyna Pisarska, ekspert ds. Partnerstwa Wschodniego. ...więcej

[10:27] Bubka apeluje

"Jestem wstrząśnięty tym, co dzieje się w moim kraju ojczystym. Jestem gotów uczynić wszystko, co w mojej mocy, by wspomóc proces pokojowy, ponieważ kocham mój kraj i nasz naród, i wierzę w naszą przyszłość, wspólną" - cytuje Bubkę agencja Associated Press. ...więcej

[10:25] Kowal apeluje o reakcję Parlamentu Europejskiego

[10:19] Gazprom uspokaja

Dostawy gazu ziemnego z Rosji do Europy Zachodniej przez terytorium Ukrainy, mimo zaostrzenia sytuacji i rozruchów w tym kraju, odbywają się w normalnym trybie - poinformowało w środę źródło w Gazpromie, cytowane przez agencję ITAR-TASS. ...więcej

[10:10] Kaczyński apeluje o zjednoczenie

"Nie można się nie zgodzić z premierem, gdy mówi o konieczności jedności wokół sprawy ukraińskiej. Jesteśmy gotowi w tym zjednoczeniu uczestniczyć, jest ono dzisiaj potrzebne" - powiedział Kaczyński podczas debaty po przedstawieniu w Sejmie

"Sankcje w tym momencie, nie sądzę, że tylko z powodów moralnych, są bezwzględnie potrzebne" - dodał. ...więcej


[10:05] Poseł PO: informacje o roszczeniach są śmieszne

- Moskwa zawsze patriotów ukraińskich uważała za faszystów i nacjonalistów. Opowiadanie w mediach rosyjskich, bo słyszałem to osobiście, ze to właśnie ci faszyści chcą odebrać Przemyśl i chcą odebrać część Polski jest po prostu śmieszne. Osobiście słyszałem kiedy ci protestujący z jaka serdecznością dziękowali Polsce – powiedział z trybuny sejmowej M. Sycz z Platformy Obywatelskiej. ...więcej


[09:58] "Janukowycz ma krew na rękach"

Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Szwecji: „Musimy powiedzieć jasno. Ostateczną odpowiedzialność za śmierć i przemoc ponosi prezydent Janukowycz. To on ma krew na rękach.[09:50] Treść przemówienia Donalda Tuska ws. Ukrainy

Najważniejsze punkty przemówienia.

- Polska nie będzie obojętna na zdarzenia na Ukrainie.
- Polska będzie budować koalicję na rzecz wspólnych, europejskich działań wobec Ukrainy. Zaangażowane zostaną zarówno państwa UE jak i instytucje międzynarodowe.
- Polska jest gotowa udzielić pomocy osobom poszkodowanym oraz wspólnie z państwami grupy wyszehradzkiej przyjąć ewentualnych uchodźców.
- Za rozlew krwi odpowiedzialna jest tylko i wyłącznie władza.
- O Ukrainie decydować powinni tylko Ukraińcy. Imperialna postawa Rosji musi spotkać się z jednolitym zdaniem UE.
- Polska opowiada się za wprowadzeniem sankcji dla osób odpowiedzialnych za sytuację na Ukrainie.
- Dalsza pomoc dla Ukrainy nie może być uzależniona od podpisania umowy stowarzyszeniowej.

Przeczytaj pełną treść przemówienia Tuska[09:40] "Dla Polski najgorszym scenariuszem jest postępujący rozpad państwa ukraińskiego. Kiedy dzisiaj zbieramy informacje z poszczególnych regionów i miast na Ukrainie, widzimy wyraźnie, że obok dramatu, obok tragedii na Majdanie w Kijowie mamy także do czynienia z postępującą destrukcją państwa ukraińskiego" - kontynuuje Tusk.


tusk
Kancelaria Premiera RP

[09:30] "Główny problem z władzami Ukrainy polega na tym, że nie dotrzymuje praktycznie żadnych zobowiązań. Nie tylko tego wielkiego europejskiego. Ale każda rozmowa z Janukowyczem kończy się fiaskiem, bowiem nie są dotrzymywane żadne zobowiązania, nawet wypowiedziane godzinę wcześniej" - podkreślił Tusk.


[09:22] "Mamy do czynienia z bezprecedensową presją innego państwa. Chodzi tu o Rosje – same władze w Moskwie nie ukrywają, że ta presja jest faktem (…). Mamy pełną świadomość i temu podporządkowana była nasza polityka w ostatnich miesiącach. O przyszłości Ukrainy muszą zadecydować sami Ukraińcy" - komentuje aktualne wydarzenia premier Tusk

[09:16] "My Polacy na pewno nie będziemy obojętni na zdarzenia na Ukrainie" - powiedział w środę premier Donald Tusk, przedstawiając rano w Sejmie informację o sytuacji na Ukrainie.

"Wszyscy mamy świadomość nie tylko na tej sali, ale myślę, że w całej Polsce, wszyscy polscy obywatele mają świadomość, jak dramatyczna chwila w historii Ukrainy dzieje się na naszych oczach, jak dramatyczne i o poważnych konsekwencjach zdarzenia miały miejsce w ostatnich tygodniach, a szczególnie poruszające w ostatnich godzinach na Majdanie Niezawisłości w stolicy Ukrainy" - podkreślił szef rządu.

"My Polacy na pewno nie będziemy obojętni na te zdarzeniach i mówię tu zarówno o naszych emocjach (...), ale nie będziemy także obojętni, bo zdajemy sobie sprawę, że rozwój zdarzeń na Ukrainie będzie determinował także historię i przyszłość całego regionu w tym wpływać będzie bezpośrednio na przyszłość i bezpieczeństwo Polski i Polaków" - zaznaczył Tusk.


[09:11] Szpital w katedrze

W kijowskiej katedrze św. Michała zorganizowano tymczasowy szpital. Lekarze wspierający protestujących informują o ponad tysiącu rannych.


źródło: twitter

[09:07] "Kommiersant": Ukraina nigdy nie była tak blisko wojny domowej

"Nigdy dotąd Ukraina nie była tak blisko wojny domowej" - podkreśla w środę rosyjski dziennik "Kommiersant" w relacji z Kijowa, którą tytułuje "Ludzie giną za Majdan".

Gazeta zauważa, że "opozycja najwyraźniej była gotowa na taki scenariusz". "W przededniu niedoszłego głosowania w Radzie Najwyższej Arsenij Jaceniuk zagroził, że jeśli władze nie zgodzą się na przywrócenie poprzedniej konstytucji, to konflikt będzie się rozstrzygać nie w parlamencie, lecz na ulicy" - wyjaśnia "Kommiersant". ...więcej

[09:04] Ministerstwo oskarża opozycję

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sugeruje, że protestujący zostali zabici przez własnych swoich zwolenników – donosi ukraińska „Prawda”.

„Podczas zamieszek w Kijowie oficerowie policji oraz funkcjonariusze MSW nie użyli broni palnej” – cytuje gazeta ministerialny komunikat. Jednocześnie MSW potwierdziło śmierć 9 swoich funkcjonariuszy.


[8:50] Były minister finansów: bądźmy wdzięczni że Polska jest bezpieczna


[8:40] KOMENTARZ: Ta sytuacja zagraża Polsce

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważana, także dla Polski jako jej sąsiada; na dziś każdy scenariusz jest możliwy - podkreślił ekspert ds. wschodnich z Instytutu Sobieskiego Andrzej Maciejewski. Maciejewski ocenił, że wydarzenia ostatniej doby świadczą o tym, że sytuacja na Ukrainie jest niebezpieczna i rozwija się dynamicznie. Ekspert uważa, że konflikt na Ukrainie jest poważny także w kontekście Polski, a tym samym, NATO, którego jest członkiem. ...więcej

[8:39] Waldemar Kuczyński:

[8:37] Rosyjskie media: chaos na Ukrainie

Dziennikarze informujący o wydarzeniach w Kijowie podkreślają, że nikt już nie kontroluje Majdanu. "Niezawisimaja Gazieta" już w tytule stawia diagnozę obecnej sytuacji na Ukrainie - "Od eurointegracji do ogólnonarodowego chaosu". Powołując się na źródła w otoczeniu Wiktora Janukowycza dziennik wyraża wątpliwość, aby w związku z ostatnimi wydarzeniami prezydent podał się do dymisji. W opinii tychże osób, opozycja wywołała zamieszki, aby dać sobie szansę na zwycięstwo w wyborach prezydenckich, a "zezwierzęcone bojówki radykałów" myślą, że wyrażają wole całego narodu. ...więcej

[8:35] KOMENTARZ: Szef Studium Europy Wschodniej: Janukowycz się nie cofnie

Skoro Wiktor Janukowycz zdecydował się na rozwiązanie siłowe, to teraz nie może się cofnąć; z punktu widzenia władz Majdan musi być szybko zlikwidowany, bo inaczej mieszkańcy Kijowa pójdą mu z pomocą - ocenia dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki. "Bardzo trudno ocenić, w jakim kierunku sytuacja na Ukrainie się rozwinie. Majdan się obronił i w ten sposób pokazał siłę. Z drugiej strony dalej nie użyto wszystkich sił, jakie strona rządowa posiada. Nie wykorzystano wozów transportowych opancerzonych, siły milicyjne też były ograniczone" - powiedział PAP dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki. ...więcej

[8:30] KOMENTARZ: Andrzej Duda: PiS chciałby, aby Polska była ambasadorem Ukrainy w Europie

Poseł PiS przypomniał, że prezes Jarosław Kaczyński zaapelował wczoraj, aby prowadzono akcję dyplomatyczną w celu powstrzymania rozlewu krwi w tym kraju. Zaznaczył też w Sygnałach Dnia , że skoro ukraiński prezydent nie odbiera telefonów i nie chce rozmawiać z zagranicą, to jedynie mocne i zdecydowania działania mogą wpłynąć na sytuację w tym kraju. Andrzej Duda powtórzył, że właśnie do tego wzywał wczoraj Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu.

[6:00] Białoruskie media: na Ukrainie toczy się wojna

Największa gazeta "Sowietskaja Biełorussija" będąca organem administracji prezydenta pisze, że "na ulicach Kijowa toczy się prawdziwa wojna" i że "Ukraina znów gwałtownie stacza się w otchłań przemocy". Autor publikacji pisze, że "radykalna opozycja" zorganizowała wczoraj marsz do Rady Najwyższej, który zamienił się w "zamieszki i okrutne starcia demonstrantów z milicją". ...więcej

[5:00] Ministerstwo Zdrowia: Nie żyje 25 osób

Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało w środę, że w starciach w Kijowie między antyrządowymi demonstrantami a siłami MSW śmierć poniosło 25 osób. Są to dane na godz. 6 czasu miejscowego (godz. 5 czasu polskiego). "Zmarło 25 osób: osiem w szpitalach miejskich, cztery w szpitalu MSW, 13 zabitych przywieziono do kijowskiego biura medycyny sądowej" - napisano w komunikacie służby prasowej ministerstwa zdrowia. Wcześniej MSW Ukrainy informowało o 9 zabitych w czasie walk milicjantach, a opozycja podała, że w zamieszkach w ciągu ostatniej doby zginęło co najmniej 11 demonstrantów. Liczbę rannych szacuje się od kilkuset do 1000.

Modlitwy na Majdanie

Majdan od rana ponownie w ogniu. Na "wysepce" otoczonej przez płonące barykady i oddziały Berkutu, przez całą noc trwały modlitwy. Według informacji mediów, jest tam około 30 tysięcy ludzi, Wokół jest 10 tysięcy funkcjonariuszy milicji.

Janukowycz wezwał do opuszczenia Majdanu

Rozmowy liderów opozycji z prezydentem Janukowyczem zakończyły się fiaskiem. Lider UDAR-u Witalij Kliczko powiedział, że rozmowa "nie miała sensu". Według jego relacji, Wiktor Janukowycz zażądał od demonstrujących bezwarunkowego opuszczenia Majdanu i udania się do domów. "Powiedziałem mu, że Majdan powinien pozostać"- dodał Kliczko. "Janukowycz domagał się, by liderzy opozycji wezwali ludzi na Majdanie do przerwania protestu i złożenia broni. Ja mu powiedziałem, że władza powinna natychmiast wycofać siły bezpieczeństwa i przerwać przelew krwi, bo giną ludzie. Ale nie znalazłem zrozumienia"- mówił Kliczko.

Wikto Janukowycz odmówił wstrzymania szturmu na obozowisko opozycji w centrum Kijowa.

Jaceniuk: Stoimy na progu bardzo dramatycznych wydarzeń

"Stoimy na progu bardzo dramatycznych wydarzeń" - ostrzega Arsenij Jaceniuk z partii Batkiwszczyna. Zapewnia, że opozycja nie opuści demonstrujących na Majdanie. "Będziemy razem z ludźmi. Nie mamy broni. Ci ludzie mają prawo tu stać. Nie ogłoszono zawieszenia broni, a władza nawet nie ma takiego zamiaru" - mówi Arsenij Jaceniuk.

Janukowycz: działania radykałów doprowadziły do rozlewu krwi

Prezydent oskarża tymczasem opozycję o próbę przejęcia władzy. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Wiktor Janukowycz wzywa protestujących na ulicach, by odcięli się od - jak to określa - "radykałów, których działania doprowadziły do rozlewu krwi". Prezydent zagroził, że jeśli opozycjoniści nie zerwą z radykałami, to "rozmowy z nią będą wyglądały zupełnie inaczej". Nie sprecyzował jednak, co ma na myśli.

Będzie stan wyjątkowy?

Źródła opozycyjne informują także, że Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk oświadczyli na Majdanie, iż rano Rada Najwyższa wprowadzi stan wyjątkowy. Orędzie ma też wygłosić prezydent Janukowycz.

"Kolejne rozmowy opozycji z Wiktorem Janukowyczem są już nierealne. Uspokoić sytuację może tylko dymisja prezydenta, którego do takiego kroku zmuszą oligarchowie" - powiedział IAR przebywający na Majdanie Paweł Usow białoruski politolog.

O północy zamknięto Kijów

O północy czasu ukraińskiego Kijów został zamknięty. Do miasta nie wolno przyjeżdżać, ani go opuszczać. Nie kursuje metro.

Opozycja zaapelowała do ukraińskich sportowców o wycofanie się z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Soczi na znak protestu i żałoby

Po dramatycznych wydarzeniach w stolicy kraju, opozycja w kilku miastach zachodniej Ukrainy zaczęła atakować budynki rządowe. Manifestanci zajmują budynki rządowe na zachodniej Ukrainie. We Lwowie i Iwano-Frankiwsku zajęto siedziby lokalnych władz. Manifestanci zajęli we Lwowie prokuraturę okręgową, siedzibę Służby Bezpieczeństwa i jednostkę wojsk wewnętrznych. Najpierw zaatakowali komendę milicji. Wrzucili do środka koktajle Mołotowa, a budynek zajął się ogniem.

W Iwano-Frankiwsku tłum zaatakował siedzibę delegatury MSW, a w Tarnopolu podpalono miejską komendę milicji. Według działacza partii Swoboda Ołeksanda Arońca, demonstranci wtargnęli też do siedziby prokuratury i zniszczyli akta spraw przeciwko uczestnikom protestów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześniejsze/dabr

Ukraina na krawędzi wojny [NA ŻYWO]

IAR

PAP

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki