REKLAMA

Tusk: Zamiast wielkiego muru będzie wielki wał

2021-10-13 22:26
publikacja
2021-10-13 22:26
Tusk: Zamiast wielkiego muru będzie wielki wał
Tusk: Zamiast wielkiego muru będzie wielki wał
fot. Mateusz Wlodarczyk / / Forum

Klub KO będzie przeciw specustawie ws. budowy zapory na granicy z Białorusią - powiedział w środę lider PO Donald Tusk. Oni udają, że zbudują wielki mur, a tak naprawdę chcą zrobić wielki wał - ocenił Tusk po posiedzeniu klubu. Według informacji PAP, Tusk mówił, że PiS szykuje się na przedterminowe wybory.

Donald Tusk uczestniczył w środę wieczorem w posiedzeniu klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Posiedzenie zostało zwołane nagle w środę po południu przez szefa klubu Borysa Budkę.

Projekt do dalszych prac

Sejm skierował w środę w nocy do dalszych prac w komisji projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej dotyczący budowy zapory na granicy z Białorusią. Do propozycji zmian złożono kilka poprawek. Kluby KO i Lewicy wniosły o odrzucenie projektu.

Według posłów KO, jedną z omawianych spraw był projekt ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy polsko-białoruskiej. Sejmowe komisje w środę wieczorem poparły projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej dotyczący budowy zapory na granicy z Białorusią. Sejm zajął się projektem późnym wieczorem.

"Nigdy nie ukrywałem, że dla mnie priorytetem jest, aby ta granica była szczelna i bezpieczna. Przez ostatnie kilka miesięcy widzimy festiwal nieudolności. Dzisiaj problem PiS i jego propozycji polega na tym, że dostali do rąk już wszystkie możliwe instrumenty, z przedłużanym stanem wyjątkowym włącznie, a przez granice przecieka coraz więcej ludzi. Jeżeli kogoś potrafią zatrzymać, to są to kobiety i dzieci(...). Chcemy szczelnej i bezpiecznej granicy, a nie znęcania się nad kobietami i dziećmi" - powiedział Tusk dziennikarzom po spotkaniu.

Odnosząc się do rządowych planów wybudowania zapory na granicy z Białorusią, lider PO zauważył, że "w poniedziałek pojawił się pomysł budowy muru, konkretnie pomysł wydania poza wszelką kontrolą 1 mld 600 mln zł". "Oni nie chcą zbudować żadnego muru; jakby chcieli, to by to zaczęli robić. Ja bym wiedział jak to zrobić, mam trochę doświadczenia w budowaniu w Polsce różnych bardzo czasami skomplikowanych infrastruktur" - zaznaczył.

"Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat, bo nie jest wcale intencją zbudowanie dobrych, skutecznych zapór. Ich intencją jest robienie emocjonalnych spektakli i wydanie blisko 2 mld zł bez żadnej kontroli" - ocenił Tusk.

"Będziemy oczekiwali naprawdę realnych działań od wszystkich służb i od tej władzy na rzecz uszczelnienia granic, a nie będziemy wspierali ich w takich, delikatnie powiem, dwuznacznych przedsięwzięciach i pomysłach" - powiedział Tusk. Dopytywany, czy zatem KO będzie głosować przeciw specustawie ws. budowy zapory, odparł: "zdecydowanie tak". Jego zdaniem, "ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat".

"Nie lubię tandetnych efekciarskich porównań, ale mają rację ci, którzy piszą w mediach społecznościowych, że oni udają, iż zbudują wielki mur, a tak naprawdę chcą zrobić wielki wał. To najkrótsza definicja tego, co PiS przygotowuje" - mówił lider PO. "Oni naprawdę wydadzą 1 miliard 600 milionów, tak jak zaplanowali. Tylko my tego muru nie zobaczymy i nikt tego muru nie zobaczy" - dodał.

Z informacji PAP wynika, że podczas posiedzenia klubu Tusk przestrzegał posłów, że jego zdaniem PiS szykuje się do przedterminowych wyborów parlamentarnych w kwietniu lub maju 2022 roku; zamieszanie na granicy oraz przepychanki z uchodźcami mają być wstępem do tych wyborów.

Taki wniosek lider PO miał wyciągnąć m.in. ze środowej zapowiedzi prezesa PiS, że po nowym roku odejdzie z rządu, by skupić się na partii.

Po posiedzeniu klubu Tusk przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że słyszał, iż Kaczyński ma odejść z rządu. "Mam nadzieję, że to jest początek końca tej ekipy" - powiedział szef PO.

Dodał, że podczas posiedzenia klubu apelował do posłów, aby mieli jak najczęstszy kontakt z ludźmi, a także by mieli odwagę "patrzeć ludziom prosto w oczy". "Wtedy można ludzi zmobilizować i odsunąć tę władzę" - podkreślił Tusk. (PAP)

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Karol Kostrzewa

pś/ kos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
slawekkry
wielki wał a właściwie wały to ty chłopie wykręciłeś
pstrzezek
pocieszne są trolle które dostają gorączki jak zobaczą Tuska na zdjęciu
efekt mózgu lasowania przez obecne "media narodowe"
the_truth
PiS to amatorzy ale WOLE aby POLSKIE pieniadze dotarly do Polskich dzieci niz do NIEMIECKICH koncernow !
pstrzezek
no fajnie, a teraz napisz coś na temat :)
pstrzezek
Artykuł o Tusku! Jak się pytam gdzie jest degenerat 6 na 9? Zaniemógł? Przygotowuje wklejki o Rudym, góralach i świecznikach? Przecież to musiało się coś stać! Milicjaaaa ;))))
grzegorzkubik
Czy wy słyszeliście Rotę w wykonaniu Jachiry. Oto nasz polityka. To Pan Grzegorz ja przyjął na pokład.
"Tak nam dopomóż Hołownia tak nam dopomóż Biedroń"
https://www.youtube.com/watch?v=DoLcoeX8jAA
grzegorzkubik
Tusk już nie wie co mówi. Mam nadzieję, że za 2 lat PIS realnie zdobędzie 45% poparcia by znów utrzeć nosa tym cwaniakom a ja będę czytał teksty w stylu " I znów ciemnota wybrała nam władzę, ten naród nie zmądrzeje, wyprowadzam się z Polski" itp. Lubię czytać takie opinie niektórych Polaków bo mnie to bawi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ssmentek
Może należało by osobny dział dać dla Tuska. Z linkiem gdzieś w stopce. Kto to lubi to sobie tam zajrzy. Wrzucanie tych śmieci dzień po dniu na czołówkę portalu naprawdę nie ma sensu.
kimdzonk
może aż tak wielki ten wał nie będzie, bo największy specjalista od "wałów" niejaki sławomir nowak, dyrektor gabinetu premiera donalda tuska, siedzi w pierdlu i nie będzie nadzorował tej inwestycji

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki