Wiadomości z 21 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]

Malwina Wrotniak2021-07-21 19:52redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-21 19:52
Wiadomości z 21 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
Wiadomości z 21 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
/ Shutterstock

Gdzie można zarobić tego lata i jak (najniższe) wynagrodzenia w Polsce mają się do innych krajów Unii. Czy cieszyć się, gdy mówią, że mieszkaniówka bije swoje rekordy i gdy obiecują obywatelom kolejne pieniądze - na przykład na dziecko. Zapraszam na podsumowanie środowych wiadomości - z akcentem na te, które mogą namieszać w naszych portfelach.

#1 Rynek mieszkaniowo-budowlany pod wieloma względami rozgrzał się do skali "naj". Powody "naj"lepszego półrocza od 1989 r. (!) wylicza dziś Marcin Kaźmierczak, podążając za właśnie opublikowanymi statystykami GUS-u: najwięcej oddanych mieszkań w historii, najwięcej wydanych pozwoleń na budowę oraz najgorętsze pierwsze sześć miesięcy roku na placach budów. Studzenie rozgrzanego rynku zazwyczaj nie kończy się dobrze, dalszy rozwój wydarzeń polecam obserwować raczej z uważnością niż euforią.

#2 Wraz z luźniejszymi w czasie wakacji restrykcjami antycovidowymi rośnie paleta możliwości na rynku pracy sezonowej. Jedna z agencji pracy podaje dziś, w jakich branżach można w tym roku najłatwiej i najwięcej dorobić. Relatywnie atrakcyjne stawki godzinowe, ok. 20 zł netto, są do wzięcia m.in. za pracę przy festiwalach muzycznych, narzekać nie powinny również osoby pracujące jako nianie towarzyszące rodzinom podczas wakacyjnych wyjazdów. Wzięciem cieszą się też ratownicy czy instruktorzy sportów wodnych. Szczegóły w artykule "Praca sezonowa - w tych branżach młodzi zarobią najwięcej".

W temacie wynagrodzeń polecam dziś jeszcze jedną publikację - porównanie pensji minimalnej w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Maciej Kalwasiński podpowiada, jak interpretować pozycję naszego kraju na tym "wykresie dnia".

#3 Skoro już przy ustawowych gwarancjach jesteśmy: ponad 100 tys. zł na dziecko mogą otrzymać rodzice, korzystając z przysługujących im publicznych świadczeń, podlicza w dzisiejszej publikacji Dominika Florek. 500+, 300+, bon turystyczny, ulga na dziecko itd. A to nie koniec, jak obiecuje rząd chociażby w kontekście "Polskiego ładu" - i szczegóły nowych propozycji również rozkładamy na czynniki pierwsze. Skala socjalu nabiera zastanawiających rozmiarów i jest tym większa, im bliżej do kolejnych wyborów.

#4 Jest obietnica wysokich zysków, ale za nią idą jedynie wielkie straty. Do takiej kolei rzeczy dochodzi coraz częściej za sprawą oszustów działających na rynku forex, o czym alarmuje Rzecznik Finansowy. Jak to działa? Proponujesz klientowi pewny, sprawdzony produkt wspomagający pomnażanie środków, wymuszasz zapłatę kwoty wstępnej, która umożliwi start i przetestowanie usługi. Podpowiadasz, że konieczna będzie też instalacja odpowiedniej instalacji na sprzęcie klienta. Gdy on nadal nie ma podejrzeń, ty jesteś już w posiadaniu jego danych logowania, chociażby do systemu bankowości internetowej... Zachęcam do sięgnięcia po nowe przykłady przytaczane dziś przez Rzecznika w ramach ostrzeżenia.

O czym jeszcze informowaliśmy dzisiaj i opłaca się wiedzieć na koniec dnia?

18:05 Wyraźna zieleń na GPW. W górę banki i spółki przemysłowe

16:00 "Polski ład" dla rolnictwa: żywność od rolników sprzedawana w całym kraju

10:45 Francja: obowiązkowy certyfikat sanitarny w kinach, teatrach i halach sportowych

10:20 Budownictwo w czerwcu utrzymało się nad kreską

10:10 Ceny ropy w USA rosną. W tle zapasy surowca oraz wariant delta

10:00 DANE MAKRO. Sprzedaż detaliczna mocniejsza od prognoz. Polacy nie przestają kupować

09:46 Kurs euro blisko 4,60 zł. Inne waluty też drożeją

09:02 W UOKiK postępowanie ws. zawyżania cen produktów Kärchera

09:00 ING Bank Śląski zapowiada przerwę techniczną

08:20 Projekt zmian w ustawach o rynku finansowym trafił do konsultacji

06:00 Jedna para słuchawek na dwie osoby. Pracownicy ZUS chcą zmian i grożą protestami

06:00 Ruszają nowe płatności Blikiem na Allegro. Pierwsi skorzystają z nich klienci PKO BP

06:00 INWESTOWANIE Dziś premiera gry "Wiedźmin: Pogromca Potworów"

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki