REKLAMA

Mieszkaniówka pracuje na pełnych obrotach. Za nami najlepsze półrocze po 1989 r.

Marcin Kaźmierczak2021-07-21 11:42redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-21 11:42

Najwięcej oddanych mieszkań w historii, najwięcej wydanych pozwoleń na budowę oraz najgorętsze pierwsze sześć miesięcy roku na placach budów – tak wygląda obraz mieszkaniówki, gdy spojrzymy przez pryzmat danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Mieszkaniówka pracuje na pełnych obrotach. Za nami najlepsze półrocze po 1989 r.
Mieszkaniówka pracuje na pełnych obrotach. Za nami najlepsze półrocze po 1989 r.
fot. Super8 /

Najlepsze półrocze po 1989 r. zaliczyli zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni budujący domy jednorodzinne.

Mieszkania i domy oddane do użytku

W czerwcu 2021 r. deweloperzy i inwestorzy indywidualni oddali do użytku 18 277 lokali mieszkalnych – o 19,9 proc. więcej niż w maju oraz o 7,3 proc. więcej niż w czerwcu 2020 r.

fot. Bankier.pl / 

W czerwcu wzrost liczby oddanych mieszkań w relacji miesięcznej był szczególnie widoczny wśród deweloperów, którzy oddali do użytku 10 695 lokali, co było wynikiem o 35,4 proc. wyższym względem maja. W relacji do czerwca 2020 r. zmiana była niemal niezauważalna i wyniosła -0,1 proc.

Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy w czerwcu 2021 r. oddali do użytku 6985 domów jednorodzinnych – o 0,8 proc. więcej niż w maju oraz o 18,1 proc. więcej niż w czerwcu 2020 r.

Biorąc pod uwagę pierwsze półrocze 2021 r. za ogólny wzrost liczby oddanych lokali mieszkalnych, których w całej Polsce przybyło 105 425 (+9,0 proc. r/r), odpowiadali głównie inwestorzy prywatni. W ich przypadku odnotowano wzrost o 30 proc. w relacji rocznej. Deweloperzy w tym czasie oddali do użytku o 3,3 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2020 r.

W pierwszej połowie 2021 r. do użytku oddano także 1253 mieszkania spółdzielcze (+89,6 proc. r/r), 907 lokali komunalnych (+118 proc. r/r), 258 mieszkań społecznych czynszowych (-61,7 proc. r/r) oraz 9 zakładowych lokali mieszkalnych (-57,1 proc. r/r).

Lokale mieszkalne oddane do użytku w pierwszej połowie 2021 r. miały średnio 95,1 mkw. powierzchni.

Wydane pozwolenia na budowę

Po raz trzeci po 1989 r. liczba wydanych w ciągu miesiąca pozwoleń na budowę przekroczyła 30 tys. Za mieszkaniówką tym samym najlepszy czerwiec w historii. Tegoroczny szósty miesiąc roku przyniósł wynik o 12 proc. wyższy od ubiegłorocznego oraz o 38,4 proc. wyższy względem czerwca 2019 r.

Również na tym polu większa dynamikę zaobserwowano wśród inwestorów indywidualnych, którzy w czerwcu uzyskali pozwolenia uprawniające do budowy 11 713 lokali mieszkalnych (+20,1 proc. r/r). Był to jednocześnie najlepszy wynik w ostatniej dekadzie.

fot. Bankier.pl / 

W tym samym czasie deweloperzy otrzymali 18 054 pozwolenia, co było wynikiem o 7,9 proc. wyższym względem czerwca 2020 r.

Patrząc na całe półrocze to jednak deweloperzy zanotowali wyraźniejszy wzrost aktywności w urzędach wydających pozwolenia na budowę. Od początku roku do końca czerwca otrzymali oni pozwolenia umożliwiające budowę 109 067 mieszkań, co przełożyło się na wzrost o 47 proc. w relacji do pierwszego półrocza 2020 r. Inwestorzy indywidualni otrzymali w tym okresie pozwolenia na budowę 60 386 domów jednorodzinnych (+28,9 proc. r/r).

Łącznie polskie urzędy w pierwszym półroczu wystawiły 171 468 pozwoleń, co było wynikiem o 40,2 proc. wyższym od osiągniętego przed rokiem, a patrząc na dwa wcześniejsze lata nieskażone efektem pandemii, czyli rok 2019 i 2018, wzrost wyniósł odpowiednio 32,9 proc. i 28,8 proc.

Rozpoczęte budowy mieszkań i domów

Odmienna sytuacja do obserwowanej w poprzednich latach miała miejsce w czerwcu na placach budów. W czerwcu, bowiem, rozpoczęto w Polsce prace przy budowie 25 744 mieszkań, co było wynikiem o 10,9 proc. niższym od zanotowanego w maju. W poprzednich pięciu latach jedynie w 2018 r. miał miejsce podobny spadek. W pozostałych latach czerwiec przynosił w tym aspekcie wzrosty, nierzadko dwucyfrowe.

Czerwcową obniżkę można zrzucić na karb wysokiej bazy w maju, gdy zanotowano drugi po 1989 r. miesięczny wynik. Pomimo spadku liczba rozpoczętych budów w czerwcu (25 744) i tak była piątą najwyższą po 1989 r.

fot. Bankier.pl / 

Optymistycznie dla branży wygląda porównanie czerwcowego wyniku z poprzednimi latami. W relacji do czerwca 2020 r. był on o 37,2 proc. wyższy, a względem czerwca 2019 r. wzrost wyniósł 35,8 proc.

Czwarty miesiąc z rzędu budowę ponad 10 tys. domów jednorodzinnych rozpoczęli inwestorzy indywidualni. W tym samym czasie deweloperzy rozpoczęli prace przy budowie 14 884 mieszkań (-15,3 proc. m/m i +59,8 proc. r/r).

Rekordowe pod względem liczby rozpoczętych budów było także całe pierwsze półrocze 2021 r. W tym czasie zarówno inwestorzy indywidualni, jak i deweloperzy ruszyli z budową 144 561 lokali mieszkalnych, co było wynikiem o 44,6 proc. wyższym od ubiegłorocznego oraz o ok. 25 proc. wyższym od osiągniętego w analogicznym okresie 2019 i 2018 r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (50)

dodaj komentarz
jpelerj
Czyli w skrócie: mieszkaniówka na pełnych obrotach, ale za wzrosty odpowiadają przede wszystkim inwestorzy indywidualni, a deweloperzy mają wzrost 3%. Najlepsze są wykresy, tam od razu widać wzrosty i spadki. Można było krócej. Chyba chodzi głównie o tytuł, który ma sugerować, że trzeba kupować mieszkania od Czyli w skrócie: mieszkaniówka na pełnych obrotach, ale za wzrosty odpowiadają przede wszystkim inwestorzy indywidualni, a deweloperzy mają wzrost 3%. Najlepsze są wykresy, tam od razu widać wzrosty i spadki. Można było krócej. Chyba chodzi głównie o tytuł, który ma sugerować, że trzeba kupować mieszkania od deweloperów.
warszawyak
Pamiętam czasy kiedy za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości , a były to milony złotych , mozna było wytapetować ściany ! Zdaje się , że będzie POwtórka z rozrywki !!!
marxs
zamiast wykłócać sie o mieszkanka lepiej się pośmiać z nieprzebranych PISowskich mundrości ludowych
"Dlaczego mam się do dymisji podawać? No to co, że jestem teściem ministra? Tu nie ma żadnego nepotyzmu, bo teść to nie jest rodzina. Rodzina to jest pokrewieństwo z krwi, a to jest nabyta sprawa - mówi Interii Eugeniusz Daciuk,
zamiast wykłócać sie o mieszkanka lepiej się pośmiać z nieprzebranych PISowskich mundrości ludowych
"Dlaczego mam się do dymisji podawać? No to co, że jestem teściem ministra? Tu nie ma żadnego nepotyzmu, bo teść to nie jest rodzina. Rodzina to jest pokrewieństwo z krwi, a to jest nabyta sprawa - mówi Interii Eugeniusz Daciuk, dyrektor Zarządu Zlewni w Zamościu podległej Wodom Polskim, a prywatnie teść wicepremiera Jacka Sasina."interia.pl

marok
A skąd wiesz ,że to pisowska mądrość ludowa? Mąż i żona , dzieci i rodzice, rodzeństwo mogą mieć inne zapatrywania polityczne, a co dopiero teść.
demeryt_69
Marxie, nie jedź tyle chleba świętojańskiego :)
demeryt_69
Rok 1989 to pamiętny rok - w lutym sowiecki MSZ wezwał ambasadorów wszystkich demoludów w celu oznajmienia, że ich wojsko nie będzie bronić czerwonych kacyków w krajach satelickich. No i się zaczęło :)

Warto poczytać wspomnienia ówczesnego amb. Cioska, który później organizował spęd magdaleński - $zalom :)

300_pala
Bo ruskie zawsze dotrzymywały słowa i mówiły prawdę
trolley
Pieknie! Jeszcze wincyj! hehe. Tymczasem wolumeny sprzedaży na pierwotnym: https://i.iplsc.com/-/000CKGB5UB15NUEG-C122-F4.jpg Jestem bardzo ciekaw danych za lipiec :) Btw. jak dla mnie właśnie doszło do poważnego konfliktu interesów fliperów i samych dewów. Fliperzy za ułamek wartości rezerwują nowe mieszkania i próbują opchnąć Pieknie! Jeszcze wincyj! hehe. Tymczasem wolumeny sprzedaży na pierwotnym: https://i.iplsc.com/-/000CKGB5UB15NUEG-C122-F4.jpg Jestem bardzo ciekaw danych za lipiec :) Btw. jak dla mnie właśnie doszło do poważnego konfliktu interesów fliperów i samych dewów. Fliperzy za ułamek wartości rezerwują nowe mieszkania i próbują opchnąć cesje na rynku drożej. Na początku było to fajne, bo można było wpychać rezerwację w sprzedaż i chwalić się rekordami. Ale rekordami ludziki już się przestali fascynować bo co chwilę kolejne hehe. Obecnie jest to znacznie mniej fajne dla dewów bo im to blokuje sprzedaż (bo zarezerwowane ale nie sprzedane, nie wiadomo kiedy się sprzeda i czy się sprzeda) na spadających wolumenach na całym rynku. Czas sprzedaży się wydłuża przez to mocno. Dodatkowo podnosi ceny zniechęcając coraz bardziej klientów (patrz spadek wolumenów sprzedaży). Nic im z tego jak fliperek zarobi na sprzedaży ich kosztem :D No i teraz obserwuję z ciekawością czy dewi jakoś pogonią / mocno ograniczą fliperów jak jeszcze wolumeny sprzedaży w dół polecą hehe. Coraz ciaśniej na tym rynku, coraz ciaśniej... A kolejny lockdałn i przykucnięcie europejskich gospodarek tuż tuż..
demeryt_69
Czy fliperzy to leszcze we flip-flopach?
marekpoznan odpowiada demeryt_69
Fliper to osoba po kursie flipingu :)

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki