REKLAMA

Kurs euro blisko 4,60 zł. Inne waluty też drożeją

2021-07-21 09:46
publikacja
2021-07-21 09:46
Kurs euro blisko 4,60 zł. Inne waluty też drożeją
Kurs euro blisko 4,60 zł. Inne waluty też drożeją
fot. Frederic Muller / / Shutterstock

Środa jest kolejnym dniem lekkiego, ale za to systematycznego osłabienia złotego. Euro zrobiło kolejny krok w kierunku 4,60 zł, co jest najwyższym poziomem od ponad 3 miesięcy.

Po 09:35 kurs euro wynosił blisko 4,60 zł. Oznacza to, że europejska waluta jest najdroższa od ponad 3 miesięcy – tegoroczny szczyt EUR/PLN przypadł na przełom marca i kwietnia. Euro było wówczas najdroższe od 12 lat.

Warto przypomnieć, że jeszcze 5 lipca za euro płacono 4,50 zł. Następnie rozpoczęła się passa, w trakcie której każdego dnia złoty stopniowo słabł względem euro.

W środowy poranek w górę idzie także kurs dolara. Blisko 3,91 zł za najważniejszą walutę świata to również najwięcej od przełomu marca i kwietnia. W przypadku dolara ostatni rajd jest jeszcze bardziej imponujący – na początku czerwca kosztował on 3,65 zł.

Osłabienie złotego względem dwóch głównych walut odbywa się w realiach spadku EUR/USD. Jedno euro kosztuje obecnie 1,175 dolara wobec 1,1835 dolara tydzień temu. Eurodolar jest obecnie najniżej od kwietnia.

Zwyżki widzimy także w przypadku kursu funta brytyjskiego i kursu franka szwajcarskiego. Pierwsza z walut drożeje do 5,316 zł, co jednak jest poziomem niższym niż obserwowane w ubiegłym tygodniu 5,35 zł. Frank z kolei wyceniany jest na 4,235 zł, choć wczoraj rano jego kurs podchodził pod 4,25 zł. Helwecka waluta wiosenne szczyty przełamała i względem złotego jest najmocniejsza od listopada ubiegłego roku.

- Za najbardziej prawdopodobny uznajemy scenariusz trendu horyzontalnego w notowaniach EUR/PLN skupionego wokół poziomu 4,59. Taki scenariusz wspiera między innymi sugerowany przez analizę techniczną bliski kres zniżki notowań eurodolara. Dzisiejsze krajowe dane makroekonomiczne nie powinny zmienić tego obrazu stabilizacji złotego, gdyż mimo dość optymistycznej wymowy pozostaną one bez wpływu na narrację Rady Polityki Pieniężnej - wskazali ekonomiści banku Millennium.

- Punktem odniesienia i jednocześnie kluczowym oporem dla EUR/PLN pozostaje 4,60, który cały czas pozostaje w zasięgu i jest regularnie testowany. Dzisiejsze publikacje czerwcowych odczytów sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej nie będą miały większego wpływu na rynek walutowy. Uwaga graczy koncentruje się na konflikcie między Warszawą a Brukselą i jego potencjalnych konsekwencjach finansowych dla Polski - oceniono w biuletynie dziennym banku Pekao.

MZ

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marekpoznan
WOW, EURPLN w górę o 0.7grosza... toż to KRACH..!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki