REKLAMA

Wyraźna zieleń na GPW. W górę banki i spółki przemysłowe

2021-07-21 18:05
publikacja
2021-07-21 18:05
Wyraźna zieleń na GPW. W górę banki i spółki przemysłowe
Wyraźna zieleń na GPW. W górę banki i spółki przemysłowe
/ GPW

WIG zanotował w środę najlepszą od dwóch tygodni sesję. Wzrostom tym razem przewodziły spółki małe i średnie. W gronie największych firm wyróżniały się przede wszystkim banki. 

Aż o 1,5 proc. urósł na środowej sesji WIG, czym w końcu zatarł złe wrażenie po słabej poniedziałkowej sesji. Wzrostom przewodziły średnie spółki zgromadzone w indeksie mWIG40 (+2,1 proc.), choć bardzo dobrze wypadł i nieco odstający ostatnimi dniami sWIG80 (+1,7 proc.). Obroty na szerokim rynku przekroczyły 900 mln zł.

Na osobny akapit zasługuje WIG20, który wypadł najsłabiej z głównych indeksów i zyskał jedynie 0,9 proc. Należy jednak zauważyć, że przed sesją odcięta została dywidenda (3,5 zł) od akcji Orlenu, co już na starcie zaniżyło nieco wynik WIG20. Warto dodać, że WIG20, podobnie jak mWIG40 i sWIG80 to indeksy cenowe, które nie uwzględniają dywidend (są one odcinane), WIG z kolei to indeks dochodowy, który dywidendy uwzględnia, stąd odcięcie dywidendy Orlenu (spółki o istotnym udziale w indeksie) nań nie wpłynęło.

kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Wzrostom na GPW towarzyszyło sprzyjające otoczenie giełdowe i makroekonomiczne. Zdecydowana większość głównych europejskich indeksów notowała wyraźne zyski, od zieleni - choć skromniejszej - dzień rozpoczęła także Wall Street. Z kolei z polskiej gospodarki napłynęły kolejne pozytywne sygnały.  Tym razem chodzi głównie o sprzedaż detaliczną, której dynamika ponownie była wysoka i przebiła oczekiwania ekonomistów.

W składzie WIG20 wzrostom przewodziły banki. Najlepszy spośród wszystkich blue chipów okazał się Santander (+4,7 proc.), który otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zielone światło dla dywidendy z zysku za 2020 rok. Warto jednak zauważyć, że decyzja była spodziewana przez rynek. Mocno w górę poszły także akcje Pekao (+3,4 proc.), PKO BP (+3,2 proc.) i powiązanego z sektorem PZU (+2,9 proc.). Banki "rządziły" także w mWIG-u. Warto dodać, że banki mają za sobą blisko miesiąc spadków i być może dzisiejsza sesja była swego rodzaju odreagowaniem. Szczególnie, że coraz mocniej zbliża się początek sezonu wynikowego za II kwartał (rozpocznie go w poniedziałek Millennium).

Na drugim biegunie w składzie WIG20 znalazł się CD Projekt. Spółka początkowo rosła, by jednak zamknąć dzień spadkiem o 1,7 proc. Rano miała miejsce premiera gry "Wiedźmin: Pogromca Potworów" przeznaczonej na urządzenia mobilne. Problemy techniczne sprawiły jednak, że start przesunął się na późne popołudnie. Można więc mówić o falstarcie, choć warto pamiętać, że problemy najprawdopodobniej związane są z ogromnym zainteresowaniem grą (a to już pozytywna informacja), które sprawiło, że serwery odmówiły posłuszeństwa.

Na szerokim rynku o blisko 11 proc. podrożało Forte. Grupa szacuje, że skonsolidowany wynik EBITDA w drugim kwartale 2021 roku wyniósł 52 mln zł, czyli o 373 proc. więcej niż przed rokiem. Pozytywnie wynikami zaskoczył też Alumetal (+4,2 proc.). Zysk netto grupy w II kwartale 2021 roku wyniósł 38,5 mln zł, czyli był 871 proc. wyższy niż rok wcześniej. Udane pierwsze publikacje ze spółek przemysłowych sprawiły, że inwestorzy pozytywniej spojrzeli i na inne firmy z tego sektora z nadzieją, że także i one pozytywnie zaskoczą wynikami. To właśnie w tym m.in. tkwiła dzisiejsza siła indeksu małych spółek.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki