REKLAMA

Budownictwo w czerwcu utrzymało się nad kreską

Michał Żuławiński2021-07-21 10:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-21 10:20
Budownictwo w czerwcu utrzymało się nad kreską
Budownictwo w czerwcu utrzymało się nad kreską
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

W czerwcu 2021 r. roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej utrzymała się na plusie, jednak dane okazały się gorsze od oczekiwań ekonomistów.

- Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w czerwcu 2021 roku była wyższa o 4,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku (przed rokiem spadek o 2,3 proc.) oraz wyższa o 12,2 proc. w stosunku do maja 2021 roku (przed rokiem wzrost o 12,5 proc.) – poinformował Główny Urząd Statystyczny w dzisiejszym komunikacie.

Konsensus analityków zakładał natomiast roczną dynamikę produkcji budowlano-montażowej na poziomie 7,1 proc.

Jak dodano, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 3,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku i o 1,5 proc. niższym w porównaniu z majem 2021 roku.

Wyraźne ożywienie nastąpiło w segmencie robót specjalistycznych. Firmy działające w tej branży odnotowały wzrost przychodów na poziomie 18,3 proc. r/r oraz 7,9 proc. m/m. W przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej roczna dynamika była niewielka (0,4 proc.), miesięczna zaś wysoka (13,2 proc.). Podobnie było w przypadku budownictwa mieszkaniowego (-0,3 proc. r/r oraz 15 proc. m/m).

- W okresie styczeń-czerwiec 2021 r., w odniesieniu do tego samego okresu 2020 r., zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej wystąpiło w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 3,7%), natomiast zmniejszenie w jednostkach wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (o 3,6%) oraz zajmujących się budową budynków (o 7,0%) - dodaje GUS.

Pomiędzy październikiem 2019 a kwietniem 2021 roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej przez większość czasu przybierała wartości ujemne. Najgłębszy jej spadek (o 16,9% rdr) odnotowano w lutym. Ale już kwietniowy rezultat był wyraźnie lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się spadku produkcji aż o 8%.

Sektor budowlany początkowo oparł się covidowej recesji, wiosną 2020 roku notując wzrosty, podczas gdy cała gospodarka mocno się skurczyła. Później jednak cykliczne wyhamowanie inwestycji infrastrukturalnych doprowadziło do silnej recesji w polskiej budowlance. Jest dość prawdopodobne, że cykliczny dołek został osiągnięty w lutym, a kolejne miesiące i kwartały poprawią wyniki branży za sprawą rozpoczęcia nowej perspektywy budżetu unijnego.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki