REKLAMA

Nawet 113 tys. zł na każde dziecko, a ma być jeszcze więcej

Dominika Florek2021-07-21 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-21 06:00
Nawet 113 tys. zł na każde dziecko, a ma być jeszcze więcej
Nawet 113 tys. zł na każde dziecko, a ma być jeszcze więcej
fot. Helena / / Shutterstock

Przeszło 113 tys. zł mogą otrzymać rodzice na każde dziecko w ramach świadczeń z budżetu państwa – wynika z obliczeń Bankier.pl. Pod uwagę wzięliśmy rządowe programy: 500+, 300 zł na wyprawkę szkolną, bon turystyczny, becikowe oraz ulgę prorodzinną w rozliczeniu rocznym PIT.

Część świadczeń, które rodzice mogą otrzymać na wychowanie dziecka z budżetu państwa, jest jednorazowa, np. 500 zł na wakacje dla dziecka w ramach bonu turystycznego. Natomiast co roku rodzice mogą liczyć na wsparcie przy zakupie artykułów szkolnych w wysokości 300 zł. Inne świadczenia stałe to także ulga na dziecko w formularzu PIT (od 1112,04 do nawet 2700 zł na dziecko) czy dotacja z programu "Rodzina 500+". I wygląda na to, że na tym nie koniec - z zapowiedzi "Polskiego ładu" wynika, że lista świadczeń na każdego dziecko będzie coraz dłuższa.

300+ na wyprawkę szkolną

Jednym ze świadczeń, z którego mogą w najbliższym czasie skorzystać rodzice, jest 300 zł na wyprawkę szkolną. Rządowy program "Dobry start", czyli tzw. 300+, to jednorazowe wsparcie dla rodziców na zakup artykułów niezbędnych na początku roku szkolnego. 300 zł przeznaczone jest dla rodziców dzieci uczących się w szkole mających nie więcej niż 20 lat. Dzieci z niepełnosprawnościami, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do 24. roku życia.

300 zł na wyprawkę – krok po kroku. Jak złożyć wniosek o 300+?

„Dobry start”, czyli tzw. 300+ na dziecko to program rządowy oferujący jednorazowe świadczenie na zakup wyprawki szkolnej. Do końca ubiegłego roku na wsparcie przeznaczone zostały ponad 4 mld zł. Opowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania o 300 plus 2021.

Zakładając, że dziecko uczy się od 7. do 19. roku życia, to w ciągu 12 lat jego edukacji rodzice w ramach programu "300+" otrzymają 3600 zł z rządowego dofinansowania do wyprawki szkolnej.

Wnioski o dofinansowanie w programie "Dobry start" można składać online od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Proces składania dokumentów o 300 zł na wyprawkę szkolną będzie w pełni zautomatyzowany, podkreśla resort rodziny i polityki społecznej. Rodzice, którzy złożą wniosek w lipcu lub sierpniu, mają zagwarantowaną wypłatę świadczenia do 30 września 2021 r. Natomiast w przypadku składających wniosek w kolejnych miesiącach (tj. we wrześniu, październiku lub listopadzie) czas oczekiwania na pieniądze będzie dłuższy - przelew środków nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od jego złożenia.

500+ co miesiąc na dziecko

Rządowy program „Rodzina 500+” to miesięczne świadczenie wychowawcze, które przysługuje na każde dziecko w rodzinie bez względu na wysokość dochodu osiąganego przez rodzinę. Wysokość dotacji od państwa wynosi 500 zł. Pieniądze wypłacane są co miesiąc od momentu urodzenia dziecka do ukończenia przez nie 18 lat.

Warunkiem otrzymania finansowania w ramach tzw. programu 500 plus jest złożenie wniosku w terminie od 1 lipca do 30 czerwca. Przesłanie formularzu w tym terminie zapewnia zachowanie ciągłości wypłacania świadczenia. Dokumenty można składać elektronicznie korzystając z PUE ZUS, bankowości elektronicznej oraz portalu Emp@tia. Więcej na temat ważnych dat w programie "Rodzina 500+" pisaliśmy w artykule pt. "Nowy nabór wniosków w programie "Rodzina 500+" rusza od 1 lutego 2021 roku".

500 zł na wakacje z bonu turystycznego

Kolejnym świadczeniem, jakie można otrzymać na dziecko, jest bon turystyczny. To jednorazowa dotacja z budżetu państwa na opłacenie wakacji dla najmłodszych członków rodziny. Wysokość bonu turystycznego wynosi 500 zł. Pieniądze przeznaczyć można m.in. na opłacenie noclegów, półkolonii, biletów do ZOO, aquaparku czy muzeum. Bon jest formą wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. 

Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?

Wnioski o bon turystyczny można składać do 31 marca 2022 r. 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Sprawdzamy, jak złożyć wniosek i otrzymać środki na wakacje.

Bon turystyczny przeznaczony jest na każde dziecko poniżej 18 r. ż., podobnie jak świadczenie 500+. Rząd przewidział jednorazowe uzupełnienie bonu o dodatkowe 500 zł dla dzieci z niepełnosprawnościami, czyli łacznie 1000 zł. Świadczenie dostępne jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby je otrzymać, rodzice nie muszą składać żadnego wniosku.

Ulga na dziecko w rozliczeniu PIT

Oprócz nowych rządowych programów rodzice mogą skorzystać także z podatkowej ulgi prorodzinnej. Jednak warto pamiętać, że w odróżnieniu od wcześniej wymienionych świadczeń w uldze podatkowej jest limit dochodu. Wysokość ulgi prorodzinnej uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie:

  • 1112,04 zł – na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł – na trzecie dziecko,
  • 2700,00 zł – na czwarte i każde kolejne dziecko.

Ulga na dziecko przysługuje na pociechę poniżej 18 r.ż., dorosłych uczących się i mających nie więcej niż 25 lat oraz dzieci z niepełnosprawnościami niezależnie od wieku. Pierwszym ograniczeniem w stosowaniu ulgi podatkowej jest kryterium dochodowe dotyczące pieniędzy dziecka. Jeżeli w danym roku dziecko zarobiło więcej niż 3089 zł, to rodzice tracą możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko

Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Obowiązuje limit dochodu podatkowego za 2020 r. oraz ograniczenie związane z dochodami dziecka za ubiegły rok. Warto o nich pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT.

Kolejne ograniczenie w korzystaniu z ulgi podatkowej dotyczy wysokości dochodów osiąganych przez rodziców. W tym przypadku limit ma zastosowanie jedynie dla jedynaków. Ulga na dziecko w 2020 r. przysługuje jedynie tym małżonkom, których dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. Oznacza to, że miesięczny dochód (po odjęciu zapłaconych składek ZUS) uprawniający do otrzymania ulg na dzieci nie może przekroczyć 9 333,33 zł.

1000 zł na dziecko, czyli becikowe

Mówiąc o środkach pieniężnych, które przysługują na dzieci w ramach programów rządowych, nie sposób nie wspomnieć o tych przewidzianych w starszych ustawach, np. przepisach o zasiłkach rodzinnych. Rodzice otrzymają jednorazowo 1000 zł tzw. becikowego, czyli zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. W przypadków bliźniaków świadczenie rodzinne wynosi 2000 zł, czyli po 1000 zł na każdego dziecko.

Becikowe wypłacane jest rodzinom, które spełniają kryterium dochodowe. To kolejne po podatkowej uldze na dziecko świadczenie, w którym wysokości dochodu wpływa na jego wypłatę. Zapomogę z tytułu urodzenia dziecka otrzymają rodziny, w których dochód nie przekracza 1922 zł netto na osobę.

Alternatywną dla becikowego jest tzw. kosiniakowe, które wynosi również 1000 zł. To jednorazowe świadczenie przysługuje osobom zatrudnionym na "umowach śmieciowych", bezrobotnym, studentom, rolnikom oraz osobom, które nie korzystają z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Kolejne pieniądze dla rodzin na dzieci

Według ostatnich doniesień "Nowy ład podatkowy" przyniesie więcej świadczeń dla rodziców z tytułu posiadania dzieci. Jednym z nich jest 12 tys. zł na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Nowe świadczenie nie ma być uzależnione od dochodu osiąganego przez rodzinę.

Oprócz dodatkowego świadczenia w wysokości 12 tys. zł na dziecko rząd przedstawił także projekt dofinansowania do opieki dla dzieci do lat 3 w wysokości 400 zł miesięcznie. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. Mają pomóc w zapewnieniu opieki nad najmłodszymi dziećmi, podkreśla resort rodziny i polityki społecznej.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
jas2
Człowiek wytwarza wciągu swojego życia około 10 milionów złotych PKB.
Państwo wydając na każde dziecko po 5 milionów i tak będzie miało 100% zysku. Wyda 5 milionów a uzyska 10 milionów.
prawnuk
szczególnie jak w wieku 20 lat ucieknie do kraju, gdzie zarabia się 5 razy więcej, a zasiłki na dzieci są 5 razy mniejsze
krzysiek-b
Demokracja to chory system i Polska jest tego idealnym przykładem. Tfuuuuu
stachsgh
To było wiadome od wieków.
Zobaczcie jak
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
lampeduza
To jest kasa rządu czy podatników? Ile swojej kasy ma rząd?
lampeduza
Planeta umiera zadeptywana przez miliardy ludzi, a politycy w większości państw, kupują lud za kasę płaconą za płodzenie dzieci. ... no bo dzieci są kochane, no bo dzieci są nasze itp.
jas2
Bez dzieci umrzesz z głodu na stare lata.

Wiem co odpowiesz. Jedzenie jest ze sklepu a nie od dzieci.
blind-oln odpowiada jas2
Jeśli dzieci są twoim planem emerytalnym to gratuluję. Jak tam, ile się dokładasz miesięcznie swoim rodzicom do ich emerytury?
jas2 odpowiada blind-oln
Napisałeś tak jak przypuszczałem: Jedzenie jest ze sklepu a nie od dzieci.
tristans
500+ nie ma nic wspólnego z dziećmi, tylko z kupowaniem wyborców. Utrzymanie dziecka na pewno kosztuje mniej niż 500 zł / msc. Skoro już pompują kasę w dzieci, to rodzice niech podpiszą zobowiązanie (w imieniu dzieci), że dziecko nie wyemigruje z kraju, dopóki nie spłaci tych zasiłków.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki