To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 18 maja 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-05-18 19:46redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-18 19:46
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 18 maja 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 18 maja 2021 r.

Podatki, oszustwa, drożejące nieruchomości, za to taniejące samochody - wszystkie z tych gorących wątków znajdą swoje miejsce w dzisiejszym podsumowaniu dnia. Jak zawsze, przyglądamy się najnowszym informacjom, poszukując w nich wyraźnego powiązania z portfelami obywateli.

#1 Uczciwość, równowaga, ułatwienia - takimi hasłami posługuje się Komisja Europejska w zapowiedziach jednolitego systemu opodatkowania przedsiębiorców w całej Wspólnocie. Przyjęty dziś przez instytucję plan wyrównania przepisów podatkowych dla firm zakłada, że szczegóły dla jednolitego rynku poznamy do 2023 roku.

#2 O takie raporty trudno na rynku, dlatego warto podkreślić, że w Bankier.pl pokazujemy dzisiaj średnie ceny najmu domów jednorodzinnych. Blisko 6,5 tys. zł w Warszawie, 5,2 tys. zł we Wrocławiu, ale już 2,5 tys. zł w Łodzi wynosi miesięczne odstępne dla właścicieli domów o powierzchni między 100 a 125 mkw., wylicza Marcin Kaźmierczak. Im większy metraż nieruchomości, tym wolniejszy był wzrost cen najmu w ostatnim pandemicznym roku, kiedy to domy z ogródkami cieszyły się zwiększoną popularnością. A był ów wzrost widoczny - w przypadku domów do 125 mkw. najem poszedł w górę nawet o 60 proc. Polecam przegląd warunków cenowych dla 10 miast, w tym na przykład Szczecina, Lublina czy Bydgoszczy, a w nich nieruchomości od raptem 60-metrowych aż po ponad 200-metrowe.

#3 Ciekawostka. Za sześć lat, czyli od roku 2027 samochody elektryczne będą tańsze od benzynowych - taki kontrowersyjny wniosek płynie z raportu cytowanego przez Bloomberg. Przemawiać za taką zmianą mają spadające koszty produkcji akumulatorów. W podsumowaniu raportu do sprawdzenia także szacowane przyszłe ceny pojazdów tego typu.

#4 Pytają o login, numer karty, proszą o zainstalowanie aplikacji i podszywając się pod różne duże instytucje, próbują wyłudzić dane osobowe ofiar, do których telefonują. Biuro Informacji Kredytowej sygnalizuje zwiększoną liczbę podobnych procederów, ostrzegając klientów banków. To nie jedyny podmiot, który dzisiaj alarmuje konsumentów w podobnej sprawie, ani nie jedyny sposób, żeby wejść w posiadanie takich wrażliwych danych. Urząd Komunikacji Elektronicznej apeluje o czujność także wtedy, kiedy od nieznanego numeru otrzymujemy wiadomość SMS, z której wynika konieczność kliknięcia w zamieszczony tam link. Dlaczego pandemia sprzyja takiej przestępczości i na co uważać - o tym w dzisiejszych publikacjach.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj? Między innymi o nowej propozycji stawki wynagrodzenia minimalnego, opłacalności lokat półrocznych w bankach i wysypie wolnych etatów w Wielkiej Brytanii.

Wtorek 18 maja - wybrane z kraju i ze świata

18:19 WIG20 z nowymi maksimami, ale w słabym stylu

17:38 W Dniu Dziecka bezpłatne przejazdy PKP Intercity

16:29 W Wielkiej Brytanii najwięcej wolnych etatów od wybuchu pandemii

13:40 Minister finansów: Przeniesienie firmy do Czech nie przyniesie korzyści podatkowych i składkowych

11:53 Prezes ZUS: Nadal można korzystać z bonów turystycznych

11:18 Polska poza czołówką wzrostu PKB w UE

10:36 Dania otwiera się po pandemii. Działać będą parki rozrywki, sauny, kasyna

10:01 Kurs euro najniższy od ponad miesiąca. Dolar najtańszy od lutego

10:00 Związkowcy chcą wzrostu minimalnej płacy o 500 zł netto

08:08 Japonia z rekordowym spadkiem gospodarczym spowodowanym pandemią

06:55 Opłata reprograficzna ma sfinansować ubezpieczenia artystów

06:45 Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu uderzą w gminy

06:00 Najlepsze lokaty półroczne dadzą zarobić 1,50 proc. rocznie

Jutrzejsze podsumowanie przygotuje Marcin Dziadkowiak, zastępca redaktora naczelnego. Serdecznie zapraszamy.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki