REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Minister finansów: Przeniesienie firmy do Czech nie przyniesie korzyści podatkowych i składkowych

2021-05-18 13:40
publikacja
2021-05-18 13:40
Minister finansów: Przeniesienie firmy do Czech nie przyniesie korzyści podatkowych i składkowych
Minister finansów: Przeniesienie firmy do Czech nie przyniesie korzyści podatkowych i składkowych
/ Ministerstwo Finansów

Przeniesienie działalności do Czech nie przyniesienie korzyści pod względem podatkowym lub składkowym, a wręcz odwrotnie - uważa minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

„Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są konkurencyjne. Zmiany planowane w Polskim Ładzie spowodują, że prowadzenie biznesu w Polsce może być atrakcyjne dla przedsiębiorców z regionu, w tym dla biznesu z Czech" - ocenił Kościński w komentarzu przekazanym PAP.

"Po analizie całości obciążeń porównując warunki prowadzenia biznesu w Polsce i Czechach można stwierdzić, że przeniesienie działalności do Czech zasadniczo nie przyniesienie korzyści pod względem podatkowym lub składkowym, a wręcz odwrotnie” - dodał szef resortu finansów.

Zgodnie z Polskim Ładem, firmowanym przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, nowym programem społeczno-gospodarczym na okres po pandemii, 9 proc. składkę na ubezpieczenie zdrowotne mają płacić wszyscy, także przedsiębiorcy. Składki tej nie będzie można odliczyć od podatku.

Jak informował w poniedziałek portal wyborcza.biz, zmiany podatkowe zaproponowane w ramach Polskiego Ładu oznaczają dużo wyższe składki dla lepiej zarabiających przedsiębiorców, którzy w Czechach mogą sporo zaoszczędzić. "Czeka nas zatem odpływ firm za południową granicę?" - pyta portal, zauważając, że po ogłoszeniu w sobotę Polskiego Ładu, w wyszukiwarce Google coraz większą popularność, nieosiąganą nigdy wcześniej, zdobyło hasło "firma w Czechach"

MF zaznacza, że Polski Ład to bezprecedensowa obniżka podatków, a około 500 tys. przedsiębiorców skorzysta na zmianach (proponuje się m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł oraz swego rodzaju ulgę dla klasy średniej - PAP). W ocenie MF minimalny wzrost obciążeń dla kilku procent najlepiej zarabiających podatników nie będzie odczuwalny, a jednocześnie prowadzi do bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego w Polsce. Klin podatkowo-składkowy po reformie będzie wciąż niższy niż w krajach regionu, w tym w Czechach.

W opinii resortu finansów zwiększone wyniki wyszukiwania hasła „firma w Czechach” jest zjawiskiem pozytywnym, ponieważ wielu przedsiębiorców będzie mogło przekonać się, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce relatywnie nie jest wysoko opodatkowane. Można spodziewać się natomiast, że wiele Czechów rozważy przeniesienie biznesu do Polski, w szczególności w kontekście rozwoju estońskiego CIT w Polsce oraz innych rozwiązań podatkowych przygotowanych w ramach Polskiego Ładu.

MF informuje, powołując się na IBFD (International Bureau of Fiscal Documentation), że dochód z działalności gospodarczej w Czechach podlega opodatkowaniu według progresywnej skali podatkowej wynoszącej 15 proc. i 23 proc. Drugi próg został określony na czterokrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce (300 tys. zł rocznie). Nie ma możliwości pomniejszenia dochodu o składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Kwota zmniejszająca podatek wynosi 5 tys. złotych. Możliwe jest zastosowanie alternatywnego ryczałtowego rozliczenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów określonego zasadniczo na 40 proc. przychodów dla działalności gospodarczej, do limitu ok. 140 tys. złotych.

Wyjaśniono, że samozatrudnieni w Czechach płacą składkę zdrowotną w wysokości 13,5 proc. od połowy swojego dochodu do opodatkowania. Nie ma maksymalnego poziomu składki zdrowotnej. Pozostałe składki na ubezpieczenia społeczne wynoszą 31,5 proc. połowy dochodu do opodatkowania samozatrudnionego, przy czym maksymalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, inne niż zdrowotna, jest określona na czterokrotność rocznego średniego wynagrodzenia (300 tys. zł rocznie).

Łączne obciążenie dochodu samozatrudnionego, dodaje MF, wynosi więc standardowo w Czechach około 37,5-45,5 proc. Samozatrudnieni mogą wybrać jednak także jednolitą stawkę podatkowo-składkową w wysokości ok. 1000 zł miesięcznie. Takiego wyboru mogą dokonać jedynie osoby, których dochód roczny nie przekracza 178 tys. złotych i które nie są czynnymi podatnikami VAT oraz nie uzyskują dodatkowych dochodów z pracy, co jest istotnym ograniczeniem - dodano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (43)

dodaj komentarz
koba2020
Szanowny Panie Ministrze Finansów.
Jeżeli jest tak jak Pan twierdzi :
- to nie ma tematu,
- to po co o tym pisać,
PS
prywatnie ciekaw jestem z jakiej literatury/opracowań wybitnych finansistów czerpie Pan tą wiedzę, bo mi szaremu mikroprzedsięborcy (z 27 letnim stażem) z chińskim kalkulatorem w ręku liczącym
Szanowny Panie Ministrze Finansów.
Jeżeli jest tak jak Pan twierdzi :
- to nie ma tematu,
- to po co o tym pisać,
PS
prywatnie ciekaw jestem z jakiej literatury/opracowań wybitnych finansistów czerpie Pan tą wiedzę, bo mi szaremu mikroprzedsięborcy (z 27 letnim stażem) z chińskim kalkulatorem w ręku liczącym "na chłopka" ni jak się to nie składa do kupy, analogicznie zresztą jak te wasze tarcze dla przedsiębiorców, przepraszam dla pracowników.
amator_czasu
Panie kochany, Czesi i Niemcy czekają na nasze firmy. A takie dyrdymały, że niby do Czech się nie opłaca to może Pan tępym ludziom wciskać. Do tego jeszcze niech Pan sprawdzi po ilu latach prowadzenia firmy w Niemczech można otrzymać stałe miesięczne świadczenie w kwocie przeciętnej polskiej emerytury. W dniu w którym Panie kochany, Czesi i Niemcy czekają na nasze firmy. A takie dyrdymały, że niby do Czech się nie opłaca to może Pan tępym ludziom wciskać. Do tego jeszcze niech Pan sprawdzi po ilu latach prowadzenia firmy w Niemczech można otrzymać stałe miesięczne świadczenie w kwocie przeciętnej polskiej emerytury. W dniu w którym wejdzie Wasz ład, zakończę działalność w pl i ani złotówki tutaj już nie odprowadzę. Ile można, w tej chwili przy zarobku 10k/m oddaję 1800 w dochodowym plus 1450 Zus, plus Wasze autostrady 1000 zl. Czyli za ciężkà prace, czasem po 14 godzin zostaje z 10k na czysto 5750, a Państwo za nic otrzymuje 4250. Potem budujecie porty lotnicze lub elektrownie za 2mld zł, po to żeby za chwile je rozebrać, bo ktoś jednak stwierdził, że nie rentowne. Pan Sasin robi wybory, których nie było za 80 mln zł i nie ponosi żadnych konsekwencji. Od taka polska, sielska rzeczywistość. Jak mówił Pilsudski, Panowie politycy, wam iść kury macać, a nie politykę uprawiać.
antek10
na koncu pisze że w czechach podatki ze składkami to 1tys miesiecznie. Wiec bardzo korzystnie.
komentator1962
Czyli w Polsce jak ktoś w ramach działalności zarabia więcej niż 5 tyś. miesięcznie, to na "nowym ładzie" już dostaje w d.... A w Czechach jak ktoś w ramach działalności zarabia 13 tyś miesięcznie (do ok. 170 tyś rocznie) to może płacić ryczałtowo 1 (słownie jeden) tysiąc złotych miesięcznie opłaty Czyli w Polsce jak ktoś w ramach działalności zarabia więcej niż 5 tyś. miesięcznie, to na "nowym ładzie" już dostaje w d.... A w Czechach jak ktoś w ramach działalności zarabia 13 tyś miesięcznie (do ok. 170 tyś rocznie) to może płacić ryczałtowo 1 (słownie jeden) tysiąc złotych miesięcznie opłaty podatkowo- składkowej. Nie... tam się zupełnie nie opłaca, Szanowny Panie Ministrze, zupełnie się nie opłaca....
Kretyn, oj przepraszam to niegrzeczne powiem z francuskiego "kretę"
carlito1
Zaś usunięty...:/ Czyli w same sedno:):))')
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaffa
Socjalizm w kolejnej odsłonie, najlepiej okraść tym którym się uczyć i rozwijać, obciążyć ich 9% ukrytym podatkiem i udawać głupiego, że nikomu się nie zabiera.

Finansowanie tego to zwykłe złodziejstwo i powrót do komuny, jak jest komuś "za dobrze" to dostanie po głowie i zostanie sprowadzony do
Socjalizm w kolejnej odsłonie, najlepiej okraść tym którym się uczyć i rozwijać, obciążyć ich 9% ukrytym podatkiem i udawać głupiego, że nikomu się nie zabiera.

Finansowanie tego to zwykłe złodziejstwo i powrót do komuny, jak jest komuś "za dobrze" to dostanie po głowie i zostanie sprowadzony do parteru, żeby mu się nie chciało.

Najlepiej wg PiS być bezrobotnym, który ma 10 dzieci, nie ma pracy i nie chce mu się pracować - wtedy przez PiS jest traktowany jak osoba wyjątkowa.

Powinno być odwrotnie to osoby przedsiębiorcze, pracujące po godzinach, rozwijające się i uczące przez całe życie powinny być tymi osobami, które powinny być wspierane przez państwo. Ale jest odwrotnie za to dostaje się po łapach w formie podatków (w tym ukrytych)
marok
Przezabawny wpis, jakby kogoś , kto nie ma pojęcia o świecie. Chciałbyś jeździć najlepszymi drogami, ale nie płacic podatków, chciałbyś na wysokim poziomie służbę zdrowia, ale składki niech płacą ci, których na to nie stać, chciałbyś wysoką emeryture, ale to niech dziecioroby ja ci sfinansują.
Zrób sobie
Przezabawny wpis, jakby kogoś , kto nie ma pojęcia o świecie. Chciałbyś jeździć najlepszymi drogami, ale nie płacic podatków, chciałbyś na wysokim poziomie służbę zdrowia, ale składki niech płacą ci, których na to nie stać, chciałbyś wysoką emeryture, ale to niech dziecioroby ja ci sfinansują.
Zrób sobie dziesiątke dzieci i żyj bez pracy z 500+. Będziesz mistrzem świata jeśli ci się uda , chyba ,że dzieci będziesz wysyłał do jadłodajni Caritasu i po ubrania, i nie będziesz mieszkał w Warszawie, bo za same śmieci przy tak licznej rodzinie stracisz z połowę zasiłku.
jaffa odpowiada marok
no tak PIT i VAT to nie podatki, składki na ZUS to też zapewnie nie są "ukryte podatki".

Widać jakie masz pojęcie o działalności - ZEROWE - takie jak politycy którzy są opłacani z naszych podatków. Ale spobem i poziomem (a raczej brakiem) myślenia im dorównujesz.
krrzysiek2 odpowiada marok
na emeryturę to już naodkładałem, wazeliniarzu propagandzisto! NIech się dołożą rolnicy klechy, mundurowi i górnicy. Nowy wał i stary dziad! to jest prawdziwe oblicze programu pisowskiej zarazy.

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki