REKLAMA

Komisja Europejska proponuje ujednolicony zbiór przepisów podatkowych dla firm

2021-05-18 16:36
publikacja
2021-05-18 16:36
Komisja Europejska proponuje ujednolicony zbiór przepisów podatkowych dla firm
Komisja Europejska proponuje ujednolicony zbiór przepisów podatkowych dla firm
fot. POOL / / FORUM/Reuters

Komisja Europejska przyjęła we wtorek plan ujednolicenia opodatkowania przedsiębiorstw w 27 państwach UE. Ma to doprowadzić do stworzenia "sprawiedliwego i stabilnego" otoczenia biznesowego, które "będzie stanowić podstawę wzrostu gospodarczego i zatrudnienia" - argumentuje KE.

"Opodatkowanie musi dotrzymać kroku naszym zmieniającym się gospodarkom i naszym priorytetom. Nasze przepisy podatkowe powinny wspierać odnowę gospodarczą sprzyjającą włączeniu społecznemu, być przejrzyste i wykluczyć zjawisko unikania opodatkowania. Powinny być również skuteczne – dla przedsiębiorstw dużych i małych" - oświadczył podczas prezentacji planu na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis.

Przekonywał, że przyjęte założenia "określają podwaliny" europejskiego systemu opodatkowania działalności gospodarczej, który jest gotowy podjąć wyzwania XXI wieku oraz "stworzyć społeczeństwo funkcjonujące na zasadach uczciwości i zrównoważoności".

Konkretnie, KE zobowiązała się, że do 2023 r. przedstawi nowe ramy opodatkowania przedsiębiorstw w Unii, które "zmniejszą obciążenia administracyjne, usuną przeszkody podatkowe i stworzą bardziej przyjazne dla przedsiębiorstw otoczenie na jednolitym rynku".

Ramy opodatkowania dochodów (BEFIT) mają zapewnić jednolity w całej UE zbiór przepisów regulujących kwestie podatku od działalności gospodarczej, "przewidujący sprawiedliwszy podział praw do opodatkowania między państwami członkowskimi".

Komisja obiecuje, że BEFIT ograniczy biurokrację, zmniejszy koszty przestrzegania przepisów, zminimalizuje możliwości unikania opodatkowania i posłuży wsparciem w procesie tworzenia miejsc pracy i inwestowania na jednolitym rynku.

Na najbliższe dwa lata KE przewiduje przeznaczenie środków na promocję "produktywnych inwestycji", objęcie dochodów krajowych skuteczniejszą ochroną oraz wspieranie transformacji ekologicznej i cyfrowej. Komisja proponuje również, aby niektóre duże przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w UE, publikowały swoje efektywne stawki opodatkowania, a także zachęca przedsiębiorstwa do finansowania swojej działalności z pomocą kapitału własnego, nie zaś finansowania dłużnego.

KE zachęca wreszcie państwa członkowskie do zezwolenia przedsiębiorstwom na przenoszenie strat podatkowych na poprzednie lata. Przyniesie to korzyści przedsiębiorstwom, które były rentowne w latach poprzedzających pandemię, umożliwiając im wyrównanie strat poniesionych w latach 2020 i 2021 za pośrednictwem podatków opłaconych przed 2020 r. - przekonuje Komisja.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (23)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
I wtedy nawet gdyby się chciało, to nie będzie możliwości gonienia Zachodu. Tak jak z tymi przepisami transportowymi, gdzie wcześniej Polacy osiągnęli poważną część rynku, i po jednym parapodatku, który forsowała Francja eldorado się skończyło.
demeryt_69
Tiaa, takie same przepisy podatkowe w Grecji jak i w Finlandii - to się bankowo przyjmie :)
carlito1
Jakoś dziwnie szybko pomysł powstał zaraz po podpisaniu zrzeczenia się suwerenności Polski
zenonn
Chcemy UE? Chcemy stanów zjednoczonych Europy? Chcemy by prawo w Polsce było jednakowe, by prawo we Wrocławiu było takie samo jak w Białymstoku czy Warszawie? Chcemy by prawo w Polsce było jak Niemczech?
A może chcemy każde państwo osobno, każdy region osobno? Może chcemy granicy na Wiśle?
karbinadel
Jak znam życie, wymyślą coś takiego, co tylko wielkie korporacje będą w stanie udźwignąć. Większość zmian w ostatnich latach - zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym - sprowadza się do utrudniania życia małym przedsiębiorcom
zenonn
Taka ma być przyszłość. Tylko globalne korporacje. Państwa mają przestać istnieć. Aspirujacych do bogactwa pozbawi się majątków, nieprzydatnych życia. NWO
itso_agresja_indukowana
czy ktoś nas zapyta w referendum czy tego chcemy ?
siema123
A może by tak zlikwidować podatki ?
Ale nie to by wymagało myślenia także łatwie jest stworzyć nowe.
I tak aż do śmierci państwa jako instytucji.
Na całe szczęście cyfryzacja, w którą się pakujecie to koń trojański, który pożre ten relikt przeszłości.
glowny_analityk_bankier_pl
No i mniej firm.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki