REKLAMA

Dania otwiera się po pandemii. Działać będą parki rozrywki, sauny, kasyna

2021-05-18 10:36
publikacja
2021-05-18 10:36
Dania otwiera się po pandemii. Działać będą parki rozrywki, sauny, kasyna
Dania otwiera się po pandemii. Działać będą parki rozrywki, sauny, kasyna
fot. Nikolay Antonov / / Shutterstock

Duńskie partie parlamentarne uzgodniły prawie całkowite otwarcie kraju od najbliższego piątku. Pracownicy będą mogli stopniowo wrócić do biur, a od czerwca wycofywany będzie wymóg okazywania paszportu koronawirusowego.

"Od 21 maja dyskoteki i kluby nocne pozostaną zamknięte, wszystko inne będzie otwarte" - oświadczył po nocnych rozmowach duńskich ugrupowań parlamentarnych Soren Pape Poulsen z Konserwatywnej Partii Ludowej.

Po miesiącach obowiązywania surowych restrykcji przeciwepidemicznych ponownie będą mogły działać parki rozrywki, sauny i kasyna.

Z porozumienia politycznego wynika, że szkoły wyższe powrócą do tradycyjnego nauczania w pełnym zakresie. Pracujący w domach będą mogli etapami powracać do biur - najpierw 20 proc. pracowników danej firmy, później 50 proc., a od 1 sierpnia wszyscy.

Od 1 czerwca wycofywany będzie paszport koronawirusowy, elektroniczna aplikacja potwierdzająca zaszczepienie na Covid-19, aktualny negatywny test lub posiadanie przeciwciał po przebytej chorobie. Obecnie taki dokument należy okazywać przed wejściem np. do muzeum. Od piątku nie będzie on jednak już wymagany w bibliotekach.

Najpóźniej do sierpnia ma zostać wycofany obowiązek noszenia maseczek w miejscach, gdzie trudno zachować dystans.

Minister zdrowia Magnus Heunicke stwierdził, że Dania znajduje się w bardzo dobrej sytuacji epidemicznej, mimo niewielkiego wzrostu zakażeń w ostatnich dniach. "Możemy otworzyć kraj, gdyż nadal stosujemy masowe testy oraz lokalne restrykcje" - podkreślił Heunicke.

W Danii pierwsze poluzowania restrykcji koronawirusowych nastąpiły po porozumieniu politycznym rządu z opozycją, jakie miało miejsce 22 marca.

W ciągu ostatniej doby w Danii potwierdzono 836 nowych przypadków Covid-19. (PAP)

zys/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki