REKLAMA

Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu uderzą w gminy

2021-05-18 06:45
publikacja
2021-05-18 06:45
Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu uderzą w gminy
Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu uderzą w gminy
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

10–11 mld zł rocznie – tyle mogą stracić samorządy na zmianach w PIT- podaje na pierwszej stronie wtorkowego wydania "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" informuje, że zmiany podatkowe planowane przez PiS najmocniej odczują samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów, które przygotowano w odpowiedzi na pytania gazety, wynika, że mogą one stracić nawet 10–11 mld zł rocznie.

Władze lokalne mają bowiem – jak wyjaśnia "DGP" - procentowe udziały we wpływach z podatku dochodowego. Tymczasem podwyższenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku oraz przesunięcie progu podatkowego z dzisiejszych 85 tys. do 120 tys. zł oznaczać będzie, że pieniędzy z PIT będzie dużo mniej.

Gazeta przypomina, że rząd zapowiada, iż zrekompensuje samorządom ten ubytek, ale na własnych zasadach. Chce załatać dziurę tzw. subwencją inwestycyjną przydzielaną na podstawie algorytmu; częściowo być może też jednak w drodze konkursów. tym samym przekaże lokalnym władzom "znaczony" pieniądz – tylko na inwestycje. (PAP)

ktl/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
Gminy przerzucą to na mieszkańców. :-)))))))))
1a2b
I bardzo dobrze! Jak warszawiacy mają kaprys mieć 500 radnych to niech płacą ze swojego. A jak się pozwalnia wszystkich PSL-owskich pociotków to gminy jeszcze na tym zarobią.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki