To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 16 kwietnia 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-04-16 20:18redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-04-16 20:18

Giełda kończy trzydzieści lat, a słynna afera na rynkach finansowych - trzy. Bank centralny broni gotówki, a właściciele stacji paliw swoich marż. O czym jeszcze warto wiedzieć dziś na koniec dnia i co to wszystko oznacza dla naszych portfeli - temu poświęcimy piątkowe podsumowanie, na które zapraszam.

#1 Społeczeństwo bezgotówkowe i wygoda płatności przede wszystkim kartą? Nie tak szybko. O troskliwym podejściu polskiego banku centralnego do papierowego pieniądza wiadomo nie od dziś, ale są sygnały, że słowa zamienić się mogą w czyny. NBP bierze sobie za punkt honoru ochronić konsumentów przed scenariuszem, w którym entuzjaści pieniądza elektronicznego odmawiają przyjęcia za zakupy banknotu czy monet. Idąc dalej, nie byłoby możliwości dodatkowego obciążania płacącego tradycyjnym środkiem. Przewidziano jednak pewne wyjątki od nakazu przyjmowania płatności w gotówce.

#2 Wprawdzie turystyka wstrzymana, ale od czasu do czasu tankować trzeba. Paliwa nie tanieją, właściciele stacji trzymają marże - podsumowuje najnowsze dane Krzysztof Kolany. Szczęśliwie tym razem nie raportuje też wyraźnych zwyżek, przypomina jednak, że cena benzyny wciąż utrzymuje się na poziomie najwyższym od czerwca 2019 roku.

#3 Sto lat dla tej, której każdego dnia, a z reguły przynajmniej od poniedziałku do piątku poświęcamy tyle uwagi. Warto odnotować, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie właśnie obchodzi 30. urodziny. Tym, którzy - jak przemawiający dziś prezydent RP - pamiętają, bo pierwszą sesję oglądali w telewizji, jak i młodszym polecam wiedzę o tych trzech dekadach w pigułce. 18265% - o tyle wzrósł kurs akcji dającej zarobić najwięcej w 30-letniej historii giełdy. Pokazujemy dziś takich spółek aż 30. W innym zestawieniu inna trzydziestka - to lista spółek, które w opinii redaktorów Bankier.pl wręcz pisały historię GPW - polecam jeszcze raz przeżyć wspólnie tamte chwile i tamte notowania.

Tych, którzy do historii podchodzą bez sentymentu, zachęcam chociaż do lektury zamknięcia dzisiejszej sesji na GPW, podczas której obroty sięgnęły tygodniowych maksimów.

#4 Nie 30, a 3 lata mijają właśnie od wybuchu afery GetBack. Jak to było 16 kwietnia 2018 roku i dalej, przypominają dziś Michał Żuławiński i Adam Torchała. A przypominać warto, bo to historia z 9 tys. poszkodowanych i 2,5 mld zł nieodzyskanych środków w tle. Najnowsze dane dotyczące tej sprawy są dość nietypowe, pokazują bowiem wpływ problemów finansowych wywołanych przez to oszustwo na zdrowie poszkodowanych. Trudno i nie warto streszczać te relacje, polecam poświęcić chwilę wypowiedziom osób, które wraz z obligacjami bezpowrotnie utraciły oszczędności, a czasami znacznie więcej.

#5 Skoro piątek, to warto razem z Bankier.pl:

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj?

Piątek 16 kwietnia - wybrane z kraju i ze świata

19:04 Gowin: Rząd zdecydował o przedłużeniu Tarczy branżowej na marzec i kwiecień

17:59 CD Projekt najsłabszy w WIG20. W dół także Allegro

15:40 Informacja o zwrotach PIT i VAT nową usługą w e-Urzędzie Skarbowym

14:13 Awaria w mBanku - eMakler i mInwestor nie działają

14:00 Inflacja bazowa powróciła w rejon 4 proc.

13:24 KNF wydała Rekomendację R, która wejdzie w życie od 2022 r.

12:00 Premie za szczepionki dla pracowników marketów w Niemczech i USA

11:28 Eurostat: inflacja w Polsce powyżej 4 proc. Najwyższy wynik od 2011 r.

10:22 Sieci nieprawidłowo informują o cenach. Kontrola Inspekcji Handlowej

09:44 Kurs euro ustabilizował się powyżej 4,50 zł

09:00 Postpandemiczny wystrzał PKB Chin

08:21 Ropa w USA zalicza najlepszy tydzień od początku marca

07:30 Kolejne grupy zawodowe chcą pierwszeństwa w szczepieniach 

07:00 Do apteki po poradę czy na badania diagnostyczne. Farmaceuci zyskują nowe uprawnienia

06:39 Szykuje się rewolucja. ZUS da ubezpieczenie bezrobotnym

06:37 Kolejne podwyżki cen żywności przed nami. Powodem nowe podatki i światowa drożyzna

00:02 Solidne wzrosty na Wall Street - Dow Jones i S&P 500 z rekordami

W weekend robimy pauzę, a z podsumowaniem dnia wracamy w poniedziałek. Do zobaczenia!

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki