REKLAMA

NBP chce ustawowego obowiązku akceptowania płatności gotówką

2021-04-16 10:46
publikacja
2021-04-16 10:46
fot. Maciej Rutkowski / Shutterstock

Narodowy Bank Polski chce na poziomie ustawy zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówkowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce - wynika z opinii NBP do projektu noweli ustawy o usługach płatniczych.

"(...) NBP wnioskuje, aby Minister Finansów uwzględnił w ramach niniejszego projektu zmian w ustawie o usługach płatniczych przygotowany przez NBP przepis (...) wraz z uzasadnieniem. Celem proponowanej regulacji, jak wielokrotnie podkreślano, jest zapewnienie generalnej ochrony konsumentów przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę płatności gotówką i tym samym niemożliwością dokonania przez konsumenta zakupów lub skorzystania z usług wskutek braku akceptacji gotówki przez tego przedsiębiorcę. Konsumenci uzyskaliby (...) prawo do swobodnego wyboru dogodnej dla nich metody płatności (w przypadku zawierania umowy sprzedaży z przedsiębiorcą akceptującym bezgotówkowe transakcje płatnicze)" - pisze NBP.

"Tym samym w przepisach prawa powszechnie obowiązującego przesądzone zostanie, że na terytorium RP każdy konsument może bezwarunkowo dokonać zapłaty z tytułu umowy sprzedaży lub świadczenia usługi z akceptantem (odbiorcą płatności - PAP) w gotówce (...). Każdy akceptant będzie zatem zobowiązany do akceptacji gotówki (znaków pieniężnych emitowanych przez NBP)" - dodano.

Według proponowanych przez NBP regulacji odbiorca płatności nie mógłby nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty.

NBP przewiduje wyjątki od nakazu przyjmowania płatności w gotówce: w działalności prowadzonej w Internecie, w miejscu prowadzenia działalności bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono stosowną informację w regulaminie tej imprezy oraz w przypadku innego unormowania przedmiotowej kwestii w odrębnych przepisach.

Bank centralny proponuje rezygnację z vacatio legis i najszybsze wprowadzenie projektowanych zmian z dniem wejścia w życie ustawy.

"Utrzymywanie dotychczasowego stanu rzeczy w omawianym obszarze może bowiem prowadzić do faktycznego wykluczenia niektórych grup społecznych nie tylko z aktywnego uczestnictwa w obrocie gospodarczym, ale również z możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb (żywność czy leki). Taką sytuację należy oceniać jako niedopuszczalną" - napisano w opinii.

"Obecnie problem braku akceptowania gotówki w punktach handlowo-usługowych może mieć zatem szczególnie istotne znaczenie przede wszystkim dla osób w podeszłym wieku oraz osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także innych osób niekorzystających z bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Brak akceptacji gotówki może wymuszać migrację osób w poszukiwaniu punktów ją akceptujących, co w chwili obecnej zwiększa ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa" - dodano.

NBP informował wcześniej, że planuje w 2021 r. opracować projekt Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego.

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomitomi
dobre umocowanie prawne , poopieram ,,,,
jelonek1
gotówka to podstawowy sposób rozliczania świata przestęczego. Aby utrudnić życie handlarzom narkotyków Holandia wprowadziła kary za posiadanie nadmiaru gotówki przy sobie. W czyim interesie działa Prezes? Bo rozliczenia gotówkowe nie pomogą uszczelniać luki VAT
jakisktos3211
A ten rzekomy nowy planowany banknot 1000zł to z portretem samego Glapy? Czy Lecha smoleńskeigo?;))))))
ketoza
Pomysł dobry choć jakoś nie jestem pewien motywacji. Czy chodzi o starszych tylko, czy o podkreślenie suwerenności, czy komunikat do Centralnych, że Polska skraja i nazdór nie będzie ścisły.
W wersję z zachowaniem prywatności transakcji nie chce mi się wierzyć. Ale wiara i prawda często sie
Pomysł dobry choć jakoś nie jestem pewien motywacji. Czy chodzi o starszych tylko, czy o podkreślenie suwerenności, czy komunikat do Centralnych, że Polska skraja i nazdór nie będzie ścisły.
W wersję z zachowaniem prywatności transakcji nie chce mi się wierzyć. Ale wiara i prawda często sie rozjeżdża
peti1000
Ufff, jaka ulga. Dobrze, że nie idziemy drogą Zachodu w stronę bezgotówkowych. Już nic nie dałoby się bez kwitu zrobić. Pół Polski nie wystawia fv i paragonów i to by się ucieło. Dopóki kościelni rządzą w kraju to jesteśmy bezpiecznie bo oni są największym beneficjentem czarnego Ufff, jaka ulga. Dobrze, że nie idziemy drogą Zachodu w stronę bezgotówkowych. Już nic nie dałoby się bez kwitu zrobić. Pół Polski nie wystawia fv i paragonów i to by się ucieło. Dopóki kościelni rządzą w kraju to jesteśmy bezpiecznie bo oni są największym beneficjentem czarnego pieniądza.
newcommer
Przecież mogliby napisać "ustawowy obowiązek kas fiskalnych dla każdego" bo to wynika wprost z obowiązku przyjęcia gotówki i przekroczenia limitu 20k obrotu rocznie.
Obecnie zasiłek jest większy.
jakisktos3211
Oprócz tego że Glapa nie powinien być prezesem NBP bo cofa tę instytucję w rozwoju to jeszcze powinien być ustawowy zapis o likwidacji produkcji i obiegu śmieci czyli monet 1, 2 i 5 groszowych.
Zrobić tak jak w Czechach, zlikwidowali halerze ale systemy rozliczają do 10 halerzy. I to działa bardzo dobrze tam.
xazoir
Jeden z nielicznych pomysłów, który jest dobry.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki