REKLAMA

Szykuje się rewolucja. ZUS da ubezpieczenie bezrobotnym

2021-04-16 06:39
publikacja
2021-04-16 06:39
fot. Jacek Szydlowski / FORUM

W Ministerstwie Rozwoju przygotowywana jest reforma, w myśl której prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie miała każda osoba bez pracy czy emerytury - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zauważa, że oznaczałoby to rewolucję w podejściu do tego ubezpieczenia.

"Jeżeli ktoś straci pracę lub nie ma zatrudnienia czy emerytury, będzie składał wniosek do ZUS o ubezpieczenie zdrowotne elektronicznie, np. poprzez PUE ZUS. Dla osób wykluczonych cyfrowo będzie możliwość złożenia wniosku osobiście w oddziale – mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Gazeta podaje, że rejestr bezrobotnych ma być tylko dla poszukujących zatrudnienia, a nie ubezpieczenia zdrowotnego.

Według "Rz" pomysł na zredukowanie liczby bezrobotnych figurujących w rejestrach urzędów pracy zaczyna nabierać konkretnych kształtów.

Obecnie prawo do opieki medycznej daje wyłącznie ubezpieczenie związane z zatrudnieniem czy prowadzeniem działalności gospodarczej, rejestracja w pośredniaku, lub w ośrodku pomocy społecznej, albo też dopisanie do ubezpieczenia członka rodziny.

ktl/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (30)

dodaj komentarz
drzaraza
Obniżka emerytury ciąg dalszy.
grzegorzkubik
Cieszymy się z tego. Dobry pomysł.
grzegorzkubik
Zlikwidować PUP-y i będzie oszczędność.
demeryt_69
Że też nie wpadli na pomysł likwidacji groteskowej administracji zwanej dla niepoznaki NFZ, który 'przepala' sporą część funduszy, które mogłyby trafiać do służby zdrowia.

Toć opieka zdrowotna jest konstytucyjnie gwarantowana każdemu, nie?
bamboocza2
Czyli uzdrowienie urzędu pracy, czyli będzie szansa że szukając "pracownika" w UP nie trafimy na osoby które na starcie mówią wypisz mi zaświadczenie że się nie nadaje to tej pracy ja tylko chce ubezpieczenie a jak nie to Ci narobię szkód w firmie........
demeryt_69
W ten sposób można skończyć z innym wpisem, np. "Uchyla się od podjęcia zatrudnienia" - taki klimat :)
arzab
I będziemy mieli kolejny cud - z powodu przesunięcia bezrobotnych z UP do ZUS-u bezrobocie spadnie ! Będzie można odtrąbić na całą Europę sukces w walce z bezrobociem ! A swoją drogą to teraz modna jest taka nowa ekonomia polegająca na przesuwaniu z kąta w kąt i to ma dać pozytywne efekty oraz wszystkim nam ma od I będziemy mieli kolejny cud - z powodu przesunięcia bezrobotnych z UP do ZUS-u bezrobocie spadnie ! Będzie można odtrąbić na całą Europę sukces w walce z bezrobociem ! A swoją drogą to teraz modna jest taka nowa ekonomia polegająca na przesuwaniu z kąta w kąt i to ma dać pozytywne efekty oraz wszystkim nam ma od tego przybyć ( np. relacje energetyka - górnictwo )
demeryt_69
Obecnie status bezrobotnego się traci przez niestawienie się do 'bidy' na wyznaczoną datę - ot i cała tajemnica niskiego bezrobocia.
demeryt_69
Przeciętnemu bezrobotnemu lata 60-tką wokół rynny ilu urzędasów zajmuje się zapewnieniem mu dostępu do opieki medycznej, gdyż stan służby zdrowia w tym rozmodlonym skansenie to porażka przy obecnym poziomie dofinansowania.

Absurdalnie wysokie wydatki na 'katechezę' czy pensje kapelanów w wojsku, policji
Przeciętnemu bezrobotnemu lata 60-tką wokół rynny ilu urzędasów zajmuje się zapewnieniem mu dostępu do opieki medycznej, gdyż stan służby zdrowia w tym rozmodlonym skansenie to porażka przy obecnym poziomie dofinansowania.

Absurdalnie wysokie wydatki na 'katechezę' czy pensje kapelanów w wojsku, policji oraz straży można by przeznaczyć na służbę zdrowia, a wnet sytuacja byłaby lepsza!
marok
Niektóre osoby poniżej nie zrozumiały zamysłu nowego rozwiązania.
Chodzi o to by urzędy pracy nie zajmowały się ubezpieczaniem bezrobotnych, a robiła to instytucja do tego przewidziana , czyli ZUS. Zatem jeśli ktoś chce się ubezpieczyć, bo np. stracił pracę, ale jednocześnie nie chce podjąc następnej pracy,
Niektóre osoby poniżej nie zrozumiały zamysłu nowego rozwiązania.
Chodzi o to by urzędy pracy nie zajmowały się ubezpieczaniem bezrobotnych, a robiła to instytucja do tego przewidziana , czyli ZUS. Zatem jeśli ktoś chce się ubezpieczyć, bo np. stracił pracę, ale jednocześnie nie chce podjąc następnej pracy, to nie idzie z tym do Urzędu Pracy i rejsetruje jako bezrobotny by uzyskać ubezpieczenie, tylko zgłasza się do ZUS-u.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki