Te firmy musiały przepraszać klientów w 2015, czyli biznesowe wtopy roku

Afera spalinowa, felerne zdjęcie na Facebooku i rachunkowe oszustwa to tylko niektóre biznesowe wpadki, które w mijającym roku nie schodziły z głównych stron mediów. Kilka firm było zmuszone przeprosić swoich klientów, którzy niekoniecznie byli skłonni te przeprosiny przyjąć i wybaczyć.

Jedno złe posunięcie może nadszarpnąć opinię i pozycję przedsiębiorstwa na rynku. Niejedna firma przekonała się o tym na własnej skórze w 2015 roku i musiała przyjąć na siebie gorzką krytykę, która w niektórych przypadkach wiązała się nie tylko z utratą reputacji, ale także surowymi konsekwencjami finansowymi.

Volkswagen i dieselgate

Niewątpliwie najgłośniejsza afera 2015 roku. Jeden z największych producentów samochodów na świecie został posądzony o oszukiwanie podczas pomiarów emisji spalin. Problem dotyczył silników diesela, które były montowane w kilku markach koncernu. Szum w mediach i liczne kontrole przekonały firmę do przyznania się do winy. Skutkiem nielegalnych praktyk była nie tylko fala internetowych memów wyśmiewających markę, ale także wstrzymywanie sprzedaży niektórych modeli przez producenta i spadek sprzedaży na zagranicznych rynkach.

(fot. REUTERS/Dado Ruvic / FORUM)

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło wiele krajów, w których samochody Volkswagena były sprzedawane – sprawą zajęła się także Komisja Europejska na prośbę państw członkowskich.

Fiat Chrysler Automobiles i „zdalne sterowanie”

To jednak nie jedyna afera ze świata motoryzacji. Głośno było także o samochodach ze stajni Fiat Chrysler Automobiles, które zostały objęte przez producenta kampanią naprawczą. Ok. 1,4 mln aut miało zostać sprawdzonych pod kątem luk w systemie pokładowym, które umożliwiają hakerom przejęcie kontroli nad pojazdem podczas jazdy.

Kilku specjalistów pokazało internautom, w jak prosty sposób można wyłączać zdalnie wycieraczki w samochodach marki Jeep. Problem polegał jednak na tym, że przez internet hakerzy mogli wyłączyć także hamulce, co narażało bezpieczeństwo kierowcy.

Toshiba i „kreatywna” księgowość

W 2015 r. ujawniono również oszustwa giganta z branży technologicznej. Toshiba – japoński producent elektroniki celowo manipulował zyskami spółki. Firma zawyżyła w ostatnich latach swoje zyski o 151,8 mld jenów. Po ekspertyzie niezależnych specjalistów i udowodnieniu nieprawidłowości, prezes oraz wiceprezes Toshiby ustąpili ze swoich stanowisk.

Ujawnienie przekrętu kosztowało firmę ok. 4,5 miliarda dolarów, co poskutkowało drastycznymi cięciami kosztów i zwolnieniem 6800 pracowników z końcem roku.

Czytaj dalej: wpadki w social media i zmuszanie klientów do zmiany...

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Badziewiak

Nadmierna emisja spalin to nie tylko ich szkodliwość ale co za tym idzie większe spalanie zatem VW pali więcej i nie wiadomo ile.
Kiedyś jechałem takim do W-wy i z powrotem w sumie 700 km i wyszło mi, że spalił 7,5 l/100km
Normalnie słychać było jak ssie ropę z baku !!!
Powiem tak
Jeśli Merkel coś mówi o zamknięciu granic strasząc nas to powinniśmy jak najszybciej zawieść jej te wszystkie złomy sprowadzone z Niemiec stawiając je na ulicach i niech sobie z nimi zrobią co chcą. Aha no i zamknąć granice i oclić każdy złom jaki będą chcieli Niemcy nam z powrotem odwieźć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~traktorek

Brakuje mi tu naszych rodzimych osiągnięć z NewConnect. Na przykład eKancelaria, albo jeszcze fajniejszy PCZ z ciekawymi operacjami zmniejszającymi jego udziały w spółkach zależnych niedługo przed bankructwem, niejasnościach wokół wypowiadanego kredytu, selektywnym wykupem obligacji, obwinianiem banku oraz uchwaleniem dywidendy po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej.
Miło, że redaktor wspomniał o SK Banku; podobno już zarząd komisaryczny sugerował żeby nie wycofywać środków, generalnie, organa nadzorcze też powinny moim zdaniem przepraszać (albo i płacić)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 ~Franio

A przekret z polisolokatami? Carly ten KNF to wtopa ostatnich kilku lat

! Odpowiedz
1 11 ~autor

Biznesowe oszustwo roku to YAWAL na spółkę z KNF, która zezwoliła na przekręt.

! Odpowiedz
27 11 ~fd

Dla mnie biznesową wtopą roku są obietnice wyborcze PIS. Frankowicze olani, kwoty wolnej nie będzie, podatek KGHM został, a z 500 zł na każde dziecko zrobiło się 250 albo 333 (jak ktoś ma 2lub3). Jest tylko jedna różnica - firmy za to przepraszają i naprawiają swoje błędy bo zależy im na swoich Klientach.

! Odpowiedz
5 24 ~roth

Przepraszam a gdzie byłeś przez 8 lat nierządów PO kiedy co roku każdego z tych 8 lat można by powiedzieć że biznesową wtopą roku były coraz to lepsze kolejne obietnice Tuska i całego PO, po czym nie były one realizowane, a na koniec i tak zostały zrealizowane zupełnie przeciwne i odwrotne od obietnic i zapowiedzi z expoze Tuska. POdwyżki Podwyżki i jeszcze raz POdwyżki, afery afery i jeszcze raz afery, okradanie Polaków, chlanie i balowanie na ich koszt, ośmiorniczki, wina zegarki i przekręty - to podsumowanie każdego roku rządów PO.
Więc teraz po 2 miesiącach rządów PiS nie bądź taki cwany, że już wszystko wiesz jak będzie no okazuje się że 8 lat oszustw Tuska i PO byłeś ślepy i głuchy na to co się dzieje, a teraz jesteś wielkim wizjonerem i wiesz że PiS nie zrealizuje ustawy o kwocie wolnej od podatku albo o 500 zł na dziecko, skoro i Premier i Prezydent zapowiadają że ustawy te zostaną zrealizowane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~dghfg

biznesową wtopą roku to firemka SUNEX,i tyle w temacie.

! Odpowiedz
1 18 ~Wachmistrz

Ten Fiat Chrysler to dopiero giant na skalę galaktyczną sprzedającym samochody kosmitom : musiał wycofać w celu naprawy 1,4 miliarda samochodôw...

! Odpowiedz
0 0 ~Badziewiak

miliona

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne