Ponad 470 000 samochodów można zhakować

Prawie pół miliona samochodów, które wyjechały z linii produkcyjnych koncernu motoryzacyjnego Fiat Chrysler Automobiles, jest podatnych na ataki hakerskie. Internetowi przestępcy mogą nawet odciąć hamulce podczas jazdy.

Współczesne samochody przez wbudowaną elektronikę mogą łatwo zostać shakowane
Współczesne samochody przez wbudowaną elektronikę mogą łatwo zostać shakowane (YAY Foto)

O takiej możliwości przekonał się redaktor serwisu Wired, który wraz z hakerami postanowił przeprowadzić eksperyment na nowym jeepie cherokee. Po obserwacjach okazało się, że możliwe jest niemal całkowite opanowanie pojazdu przy wykorzystaniu do tego tylko komputera i telefonu komórkowego.

Specjaliści od bezpieczeństwa szacują, że ponad 470 000 samochodów może być podatnych na takie działania. Podczas jazdy redaktor musiał borykać się z włączaniem się nawiewów z zimnym powietrzem, radiem ustawionym na maksymalny poziom głośności czy nawet włączanymi przez hakerów wycieraczkami i spryskiwaczami. Włamywacze mogli także komunikować się z ofiarą za pomocą cyfrowego wyświetlacza pokładowego i ograniczyć prędkość pojazdu, powodując korek na autostradzie. Najniebezpieczniejszą sytuacją okazało się jednak wyłączenie hamulców, co przy tak ogromnym samochodzie stwarza poważne zagrożenie na drodze.

Badania wskazują na winę oprogramowania Uconnect, implementowanego w komputerze pokładowym samochodów Fiat Chrysler Automobiles od 2013 roku. Eksperyment serwisu Wired spotkał się z dezaprobatą samej firmy, która w oficjalnym oświadczeniu jednoznacznie potępiła takie działania. Według koncernu jest to poradnik, który mówi jak opanować samochód, co może mieć opłakane skutki dla jego klientów. 

/mg

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ffre

Jak dobrze się składa, że dokumenty kolekcjonerskie tak ostatnio staniały, można tanim kosztem sprawić sobie coś bardzo użytecznego. Mam już jedno prawko z szybkieprawojazdy.pl , ale teraz przymierzamy się z żoną do zakupu dla niej, bo cena ostro poszła w dół.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 ~Obywatel

Każdy samochód można "zhakować"... Wystarczy wziąć na hak od holownika ;) A na poważnie, kto z nas wie co z naszymi samochodami dzieje się w warsztatch samochodowych? Przecież tam mogą pracować "agenci służb" i masowo ulepszać pojazdy "nie do zhakowania"...

! Odpowiedz
2 8 ~snwsnwn

"Najniebezpieczniejszą sytuacją okazało się jednak wyłączenie hamulców, co przy tak ogromnym samochodzie stwarza poważne zagrożenie na drodze". Czyli gdyby to nie był ogromny samochód to wyłączenie hamulców nie stwarzałoby poważnego zagrożenia na drodze...? Oj widzę, że dramatyczne cięcie wydatków na edukację, zwłaszcza humanistyczną daje już wszędzie efekty....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~spostrzegawczy

Mojego staruszka nigdy nie zhakują ( zero elektroniki ) . Nigdy nie oddam go na szrot będę naprawiał i dbał i pieścił . Pojezdzi 10 razy dłużej od tych nowych , bo blachę ma jak dzwon , całą w ocynku.

! Odpowiedz
2 1 ~erererererer

kiedy się zorientujesz że jesteś wymierającym dinozaurem a świat poszedl hen daleko w przód?

zresztą twoje auto może shakować nawet dziecko z obcęgami przednie to tu to tam i hamulce rozbrojone :P

! Odpowiedz
0 2 ~Mario

Wielkie odkrycie.Podatność na ataki hakerskie istnieje już na poziomie sprzętu od wielu wielu lat.Poszukaj czegoś w necie na temat NSA implants a włos jeży się na głowie.Bezpieczny komputer to np. 80386 DX40.

! Odpowiedz
1 4 ~Ania

skoro nogą mozna otworzyc bagaznik to nie dziewie sie że mozna i wiele wiecej

! Odpowiedz
0 23 ~juss

Nie wiadomo - śmiać się czy płakać. Wizja świata z "Idiokracji" spełniła się szybciej niż zakładano.

! Odpowiedz
2 10 ~olo

a cos z naszej zagrody: Według Radia Zet, Centralne Biuro Antykorupcyjne zapłaciło włoskiemu producentowi za program szpiegujący komputery i smartfony. Ten sam program mógł jednak umożliwić wykradanie informacji z komputerów... agentów CBA! ..... Pisząc półtora roku o tym, że użytkownicy internetu w Polsce są szpiegowani przez polski rząd przy użyciu nowoczesnego oprogramowania z Włoch,"Gazeta Polska" powoływała się na specjalistyczny raport pracowni naukowej Citizen.Lab na Uniwersytecie w Toronto. W dokumencie tym rząd RP znalazł się obok władz takich krajów jak Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Egipt, Etiopia, Kazachstan, Kolumbia, Malezja, Meksyk, Nigeria, Oman, Sudan, Tajlandia i Turcja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.